Na našom webe používame súbory cookie.
Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, ale o iných môžete rozhodnúť sami.
Dobrý den,
z informací, které uvádíte je velice obtížné dát Vám konkrétní doporučení. Nastavení kalorické hodnoty stravy, a také množství jednotlivých živin, by mělo vycházet z Vaší aktuální situace, tedy z aktuálního zdravotního stavu, Vašeho současného stravování, denního režimu, váhy, výšky aj. To vše by mělo doporučení zohledňovat. Ideální by byla návštěva nutričního terapeuta v poradně (najdete v každé větší nemocnici), který dokáže poradit s ohledem na všechny důležité aspekty. Obecné rady (které jsou platné i v případě "náběhu" na cukrovku, řešení tělesné hmotnosti se současným pozitivním vlivem na srdečně-cévní systém) najdete v našem přehledem materiálů "Strava jako prevence" na: https://kapitolyozdravi.cz/soubory-ke-stazeni/zivotosprava-strava. Ne vždy je prosté hlídání tím nejdůležitějším, velkou roli sehrává celková životospráva a materiál by Vám mohl, třeba než budete mít možnost řešit v poradně, ukázat správnou cestu.
Věra Boháčová
Ano, čaje obecně jsou bez problémů, i rooibos. Ale stejně jako ve stravě, i v pitném režimu je fajn dodržovat pestrost.
Věra Boháčová
Pečivo síce môže byť v jedálničkoch nezanedbateľným zdrojom soli, ale jeho vynechanie nie je potrebné. Oveľa zásadnejšie je pri znižovaní soli v jedálničku významne obmedziť spotrebu údenín, slaných a solených potravín, potravín v slaných nálevoch. Veľké množstvo soli obsahujú tiež rôzne instantné a dehydrované výrobky, zmesi korenia a koreniace prípravky.
Věra Boháčová
Nie je. Hnedo sfarbený je cukor trstinový. Ten je vyrobený z cukrovej trstiny (biely klasický z cukrovej repy), ale chemicky ide o rovnakú látku (sacharózu), ako je to v prípade bieleho cukru. Hnedý cukor môže byť tiež nevybielený (zloženie opäť rovnaké). Alebo môže ísť o biely cukor, obalený karamelom. Ani v tomto prípade to neznamená zdravší variant klasického bieleho cukru.
Věra Boháčová
Odborníkom, ktorý je kompetentný radiť osobám s potrebou diétneho stravovania, je nutričný terapeut. Týchto odborníkov nájdete v každej väčšej nemocnici (často tu fungujú výživové/nutričné poradne), nutričných terapeutov nájdete aj v poradniach mimo nemocnice. O výžive často radí aj celý rad výživových poradcov, ktorí však môžu radiť len v rámci prevencie, a nie vtedy, keď už potrebujete riešiť nejaký zdravotný problém.
Věra Boháčová
V aktuálnych výživových odporúčaniach pre dospelých sa uvádza množstvo 600 g na deň (cca 200 g ovocia a 400 g zeleniny). Ovocie či zelenina by mali ideálne tvoriť súčasť každého denného jedla – potom aj také množstvo, ako uvádzajú odporúčania, nemusí byť problém dodržať. Pokiaľ ale ovocie a zelenina nie je pravidelnou súčasťou vášho jedálnička, je dobré navyšovať množstvo postupne, ideálne po porade s odborníkom. Okrem ovocia a zeleniny je totiž dôležité vnímať aj ďalšie dôležité náležitosti jedálnička, ako sú pravidelnosť, pestrosť a jeho prispôsobenie vašim potrebám.
Věra Boháčová
Voľným okom je to veľmi ťažké. Často sa zamieňajú pojmy tmavé a celozrnné pečivo, neznamená to však to isté. Celozrnné je také, ktoré má minimálne 80 % obsah celozrnných obilnín/obsahuje minimálne 80 % celozrnnej múky (prípadne ekvivalentu v podobe otrúb). A aj keď je celozrnná múka tmavšia, zvyčajne býva tmavšia farba pečiva spôsobená opražením vstupných surovín pri výrobe, prípadne dofarbením. S baleným pečivom je to jednoduchšie. Pokiaľ výrobca uvedie, že ide o celozrnné pečivo, musí vyššie uvedené zloženie garantovať. Na každom výrobku navyše musí byť (okrem výživových hodnôt) uvedené celé zloženie, t.j. všetky suroviny, ktoré výrobok obsahuje, a to v zostupnom poradí. Na prvom mieste by tak mali byť vždy celozrnné zložky.
Věra Boháčová