Príčiny
Celosvetovo je depresívna porucha štvrtou hlavnou príčinou zdravotných ťažkostí, na Slovesnku ňou trpí viac ako tri sta tisíc ľudí. Kto je depresiou najviac ohrozený ČÍTAJTE TU.
Na vznik depresívnej epizódy má vplyv celý rad faktorov, k základným patria
- genetické predispozície, napr. rodinná anamnéza alebo poruchy biologických rytmov,
- biologická záťaž,
- znížená funkcia štítnej žľazy,
- užívanie steroidov,
- chronická intoxikácia,
- psychologická záťaž – najčastejšie strata milovanej osoby, krízová situácia a frustrácia.
Svoj vplyv tu hrá aj vývoj osobnosti. K faktorom nahrávajúcim vzniku depresie patrí aj napr. prejedanie, sedavý spôsob života, nedostatok slnečného svitu, nedostatok spánku a sociálna izolácia.
Ako sa dá životným štýlom predchádzať depresiám ČÍTAJTE TU.
Príznaky
Ľahká depresia
- K typickým príznakom ľahkej depresie patrí "nálada na nič" alebo "nijaká nálada", pacient ju tiež môže popisovať ako smútok.
- Ďalej sa u pacienta môže vyskytnúť zníženie záujmov a aktivít v rôznych oblastiach, ktoré mu predtým robili radosť, stráca chuť do jedla, alebo sa pacient prejedá.
- Pacient zvláda vykonávať bežnú prácu a aktivitu s miernymi ťažkosťami.
Stredne ťažká depresia
- Pri stredne ťažkej depresii sa vyskytujú zvyčajne aj ďalšie príznaky ako pretrvávajúci pocit únavy, vyčerpanosti, tiež napr. poruchy spánku, pocity zlyhania.
- Pacientovi príznaky narušujú jeho prácu aj rodinný život. Bežnú prácu a aktivitu vykonáva so značnými ťažkosťami.
Ťažká depresia
- Pri ťažkej depresii sa nabaľujú aj iné príznaky ako napr. pesimistický pohľad na budúcnosť, beznádej, pacient sa nedokáže sústrediť a rozhodovať.
- Jeho stav má nepriaznivý dopad na neho samého, ale aj na jeho okolie.
- Pacient nie je schopný pokračovať v aktivitách, alebo ich vie vykonávať len veľmi obmedzene.
Diagnostika
Depresia je nielen samostatná choroba, ale môže sprevádzať celý rad ďalších ochorení, u ktorých môže veľmi negatívne ovplyvniť liečbu a samotný výhľad chorého.
Základom je teda včas navštíviť všeobecného lekára, prípadne psychiatra, klinického psychológa, alebo sa zveriť svojmu lekárovi akejkoľvek odbornosti.
Lekár diagnostikuje depresiu na základe rôznych príznakov a s prihliadnutím k životnej situácii pacienta. Používa pritom rôzne diagnostické metódy:
- Základom je tzv. anamnestický rozhovor, ktorý môže byť doplnený ďalšími dotazníkmi, laboratórnymi testami, CT, ultrazvukom ciev alebo mozgu atď., vrátane neurologického vyšetrenia.
Pri diagnostike depresie sa lekár riadi tzv. hlavnými príznakmi a prípadnými ďalšími príznakmi, vylúčiť musí aj iné ochorenia.
Pri stanovení diagnózy lekár tiež určí, či ide o ľahkú, stredne ťažkú alebo ťažkú formu.
Liečba
Pacienti trpiaci na depresívnu poruchu majú výrazne nižšiu kvalitu života, preto je dôležité včasné zahájenie účinnej liečby vychádzajúcej zo správnej diagnostiky.
Možnosti liečby depresie:
- užívanie antidepresív
- odstránenie biologických príčin choroby
- psychoterapia
- edukácia alebo informovanie a vzdelávanie chorého
- nácvik vhodných komunikačných mechanizmov, tzn. hľadať a nachádzať s pacientom spôsoby, ako komunikovať so svojim okolím
Podrobne o liečbe depresie vrátane informácií, čo pri liečbe pomáha ČÍTAJTE TU.