10 mýtov o depresii

 2 min.  |   15. 8. 2020  |   Garant: Martin Anders


Vzhľadom k tomu, že depresia má veľmi široké spektrum príznakov, existuje o tomto ochorení plno mýtov a predsudkov. Aj preto treba o nej hovoriť a nebáť sa jej. K najčastejším mýtom o depresii patria:

  1. Na depresiu nesmieme myslieť, nesmieme si ju pripúšťať. Naopak, nebojte sa zveriť do rúk odborníkov, psychológa, praktického lekára alebo psychiatra. Pomôcť môžu zistenia možných príčin, vhodná liečba, režimové opatrenia.
  2. Deti netrpia na depresiu. Práve naopak, depresie u detí mávajú aj ďalšie príznaky a u depresívnych detí je vyššia miera rizika spáchania samovraždy ako u dospelých.
  3. Tzv. depku má občas každý, je to len zlá nálada. Treba rozlišovať tzv. depku ako krátkodobú zlú náladu od depresívnej nálady, ktorá má určitý čas trvania.
  4. Depresia a nedá liečiť. Nie, depresii liečiť možno, trvá to však istý čas, je potrebné byť trpezlivý.
  5. Pomôcť môžu len silné antidepresíva. Pozitívny vplyv má i psychoterapia, pohyb, fototerapia, zmena skladby stravy, naopak alkohol alebo drogy stav prehlbujú.
  6. Ten, kto hovorí o samovražde, to nemyslí vážne. Samovražedné myslenie patrí medzi príznaky depresie. Samovraždu spácha 10–15 % chorých. Viac ako 90 % samovrahov niekomu svoj zámer spomenulo, preto by sa tieto slová mali brať vážne.
  7. U svojho dieťaťa/partnera by som si všimol/všimla, že mu nie je dobre a že sa trápi. Pacient s depresiou sa snaží svoje emócie pred ľuďmi skryť, zveruje sa málokedy.
  8. Chorému pomôže rozptýlenie, napríklad vziať ho do kina na komédiu. Depresiu chorý nedokáže ovplyvniť vôľou, navyše sa zvýšia výčitky, že sa nedokáže uvoľniť.
  9. Antidepresíva sú návykové. Nie sú návykové v tom zmysle, ako je všeobecne vnímané, ale ak sú podávané dlhšie ako 3 týždne, treba pri ukončovaní liečby použiť zostupné dávkovanie, aby nevznikol tzv. syndróm z vysadenia.
  10. Depresia sa ma netýka. Podľa odborníkov sa s ňou počas života aspoň raz stretne okolo 20 % populácie.

hlasování

2.25 (4)

Štítky:
depresie
depresívna porucha
mýty

Súvisiace články

Ako nepodľahnúť syndrómu vyhorenia

 5 min.  |   4. 11. 2024  |   redakcia
Takzvaný burn-out nie je obmedzený len na prácu – môže postihnúť aj ľudí, ktorí sa starajú o rodinu alebo vykonávajú náročné dobrovoľnícke činnosti.
Keď začneme užívať viacero liekov súčasne, môžu vzniknúť tzv. liekové interakcie. Čo to znamená a prečo je dôležité o nich vedieť?

Mikrobióm – neviditeľný strážca nášho zdravia

 5 min.  |   24. 6. 2024  |   redakcia
Objavte fascinujúci svet mikrobiómu a prečítajte si o jeho vzniku, úlohách v trávení, imunite a duševnom zdraví a zistite, ako sa oňho treba správne starať.
Celosvetovo je depresívna porucha štvrtou hlavnou príčinou zdravotných ťažkostí, u nás na ňu odhadom trpí asi pol milióna obyvateľov.
Aj keď sa za svoje psychické problémy ľudia nehanbia tak, ako kedysi, stále ešte zostáva veľa tých, ktorí so svojimi problémami odbornú pomoc nevyhľadajú. Uvádza sa, že až 60 percent ľudí, ktorí trpia na depresiu, sa nelieči.

Životný štýl a depresia

 2 min.  |   13. 1. 2021  |   Martin Anders
Popri vyváženej diéte hrá neoddeliteľnú úlohu aj fyzická aktivita, ktorej dôležitosť sa ukazuje najmä v posledných rokoch.

Duševné poruchy a kardiovaskulárne riziko

 8 min.  |   22. 10. 2023  |   redakcia
Duševné poruchy sú spojené so zvýšeným rizikom srdcových a cievnych chorôb. Alarmujúca je, že vyššie kardiovaskulárne riziko je už v mladšom veku.

Čo je to adherencia?

 4 min.  |   23. 4. 2022  |   Pavla Banýrová
Možná jste se s tímto slovem už setkali, možná ještě ne. Lékaři ale řeší téma adherence víc a víc a určitě je namístě vysvětlit, o co se vlastně jedná.
Potravinové doplnky, ale aj niektoré potraviny môžu s našimi liekmi rôzne reagovať, a to nie vždy žiaducim spôsobom.

Odporový/silový tréning

 5 min.  |   19. 6. 2024  |   redakcia
Čo presne rozumieme pod pojmami „odporový“ a „silový“ tréning a čo od neho môžeme očakávať?

Nastavenie cookies

Na našom webe používame súbory cookie.

Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, ale o iných môžete rozhodnúť sami.