Komplikácie depresie a ako sa im vyhnúť

 2 min.  |   5. 3. 2020  |   Garant: Martin Anders


Aj keď sa za svoje psychické problémy ľudia nehanbia tak, ako kedysi, stále ešte zostáva veľa tých, ktorí so svojimi problémami odbornú pomoc nevyhľadajú. Uvádza sa, že až 60 percent ľudí, ktorí trpia na depresiu, sa nelieči. Neliečená depresia je pritom jedným z hlavných dôvodov, vedúcich k samovražde.

Aj keď väčšina chorých dobre reaguje na liečbu, choroba sa môže opakovane vracať, a niekedy je nevyhnutná celoživotná liečba antidepresívami. Ako súčasť liečby sa odporúča pomoc psychoterapeuta, ale tiež aktívny životný štýl s dostatočnou fyzickou aktivitou, udržiavanie denných rytmov, vhodné stravovacie návyky a pozitívne myslenie.

Psychoaktívne látky ako alkohol, opiáty, amfetamíny a ďalšie, majú vplyv na vznik a rozvoj psychických ťažkostí typu depresie. Aj preto je liečba pacientov nadmerne konzumujúcich alkohol veľmi zložitá. Pre úspešnú liečbu depresie najprv treba ukončiť konzumáciu alkoholu a v ideálnom prípade sa snažiť dosiahnuť dlhodobú abstinenciu.

Depresívne ťažkosti môže komplikovať celý rad rôznych možných problémov spojených s užívaním medikácie, najmä jej možné nežiaduce účinky, ktoré sa líšia podľa rôznych skupín antidepresív. Najčastejšie ide o nevoľnosť, hnačky alebo bolesti hlavy. Dostavujú sa na začiatku liečby a väčšina z nich počas niekoľkých dní celkom odznie. Z ďalších nežiaducich účinkov sa môžu objaviť ťažkosti v sexuálnom živote, stavy nepokoja a nespavosť. Výhodou moderných antidepresív je, že nie sú návykové, môžu sa užívať dlhodobo a mnohé z nich môžu predpisovať aj všeobecní lekári.

hlasování

0 (0)

Štítky:
depresie
komplikácie

Súvisiace články
1. Nežiaduce účinky (NÚ) liečby: NÚ sa môžu vyskytnúť u všetkých typov analgetík. Tento problém nadobúda význam pri dlhodobej liečbe. U neopioidných analgetík, najmä u nesteroidných antireumatík (NSA) bývajú časté poruchy tráviaceho traktu (vredová choroba žalúdka, krvácanie do tráviaceho traktu), poruchy funkcie obličiek, pečene a krvácavosti. U opioidných analgetík (morfín, fentanyl, oxykodon) sa tieto NÚ nevyskytujú, ale individuálne sa môže vyskytnúť nevoľnosť a zvracanie, ospalosť, svrbenie a veľmi často zápcha. Pri správne vedenej liečbe bolesti opioidmi nevzniká typ závislosti, ktorý sa vyskytuje u narkomanov, ale pravidelne sa rozvíja tzv. fyzická závislosť. Tá sa prejaví rozvojom abstinenčného (odvykacieho) stavu (tras, husia koža, nervozita, úzkosť) pri náhlom vysadení opioidov. Tomu sa predchádza postupným vysadzovaním opioidov (ak je pre to z lekárskeho hľadiska dôvod). Mnohým NÚ sa dá predchádzať preventívnym podaním niektorých liekov. Prínosné sú gastroprotektíva (napr. omeprazol) pri dlhodobej liečbe NSA, antiemetiká (lieky proti nevoľnosti a zvracaniu – haloperidol, metoklopramid, ondansetron) a laxatíva (preháňadlá) pri liečbe opioidmi. 2. Nesprávna kombinácia liekov a predávkovanie Jedným z dôvodov stále častejšieho predávkovania je široká ponuka liekov s rovnakou účinnou látkou. Napr. valetol, ataralgin, panadol, paralen a coldrex obsahujú rovnakú účinnú látku, takže pri neznalosti účinnej látky a ich nesprávnej kombinácii môže pri kombinácii týchto liekov ľahko dôjsť k predávkovaniu. Kombinácia neopioidných a opioidných analgetík môže byť výhodná, rovnako ako kombinácia analgetík s adjuvantnými analgetikami. Veľkou chybou je však súčasné užívanie viacerých typov NSA. Vzhľadom na to, že NSA vo veľkej miere užívajú najmä starší polymorbidní pacienti, treba dať pozor na možné liekové interakcie NSA najčastejšie s liekmi na cukrovku (antidiabetiká), riedenie krvi (antikoagulanciá) a na vysoký krvný tlak (antihypertenzíva). 3. Zanedbanie stavu Nedostatočná liečba bolesti je problémom aj vo vyspelých krajinách. Aj keď sa situácia v oblasti liečby bolesti v poslednom čase zlepšila, ani v dnes nie je v ČR napr. nádorová bolesť dostatočne liečená. V značnej časti prípadov pritom ide o vhodný výber liekov a ich správne použitie. Pravidlom úspešnosti je teda správne užívanie liekov, predovšetkým v kombináciách, presné a stále dodržiavanie lekárom stanovených pravidiel. Ak odpoviete, aj keď len raz kladne, je na čase začať s liečbou bolesti: Trpím na bolesť veľkú časť dňa Snažím sa s bolesťou čo najviac bojovať Keď sa bolesť stáva neznesiteľnou, beriem si lieky Kvôli bolesti nemám chuť vidieť sa s mnohými ľuďmi V noci sa budím kvôli bolesti

Aké ochorenia spôsobuje obezita?

 2 min.  |   13. 2. 2025  |   Peter Marko
Nadmerný telesný tuk zaťažuje telo a narúša jeho funkcie. Obezita je spojená s vysokým rizikom vzniku a rozvoja mnohých závažných ochorení.
Bipolárna afektívna porucha je závažné a dlhodobé duševné ochorenie, u ktorého príčiny vzniku neboli doteraz úplne objasnené.
Aj keď je depresia liečiteľným ochorením, uvádza sa, že len 30 percent liečených pacientov dosiahne plné odznenie príznakov liečenej epizódy ochorenia.
Neskorá komplikácia môže byť aj prvým prejavom diabetu 2. typu, ktorý nie je dlhší čas rozpoznaný a liečený.
Predovšetkým vysoký krvný tlak a vysoké hladiny cholesterolu v krvi, rovnako aj nadhmotnosť a obezita.
Od bežného smútku alebo zlej nálady sa depresia líši hlavne v tom, že tieto pocity sú dlhodobé, hlbšie a intenzívnejšie a nepriaznivo ovplyvňujú bežné činnosti chorého

Čo vedie k diagnóze depresie

 2 min.  |   2. 2. 2020  |   Martin Anders
Základom je včas navštíviť všeobecného lekára, prípadne psychiatra, klinického psychológa, alebo sa zveriť svojmu lekárovi akejkoľvek odbornosti.

Depresia a životný štýl

 7 min.  |   30. 4. 2023  |   Martin Anders
Spolu so správnym nastavením liečby je dôležitá aj zmena životného štýlu od výživy až po nájdenia nového vzťahu k sebe samému.
Cukrovka vás ohrozuje bezprostredne aj v budúcnosti – podľa toho aj komplikácie delíme na akútne a neskoré.

Nastavenie cookies

Na našom webe používame súbory cookie.

Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, ale o iných môžete rozhodnúť sami.