Komplikácie depresie a ako sa im vyhnúť

 2 min.  |   5. 3. 2020  |   Garant: Martin Anders


Aj keď sa za svoje psychické problémy ľudia nehanbia tak, ako kedysi, stále ešte zostáva veľa tých, ktorí so svojimi problémami odbornú pomoc nevyhľadajú. Uvádza sa, že až 60 percent ľudí, ktorí trpia na depresiu, sa nelieči. Neliečená depresia je pritom jedným z hlavných dôvodov, vedúcich k samovražde.

Aj keď väčšina chorých dobre reaguje na liečbu, choroba sa môže opakovane vracať, a niekedy je nevyhnutná celoživotná liečba antidepresívami. Ako súčasť liečby sa odporúča pomoc psychoterapeuta, ale tiež aktívny životný štýl s dostatočnou fyzickou aktivitou, udržiavanie denných rytmov, vhodné stravovacie návyky a pozitívne myslenie.

Psychoaktívne látky ako alkohol, opiáty, amfetamíny a ďalšie, majú vplyv na vznik a rozvoj psychických ťažkostí typu depresie. Aj preto je liečba pacientov nadmerne konzumujúcich alkohol veľmi zložitá. Pre úspešnú liečbu depresie najprv treba ukončiť konzumáciu alkoholu a v ideálnom prípade sa snažiť dosiahnuť dlhodobú abstinenciu.

Depresívne ťažkosti môže komplikovať celý rad rôznych možných problémov spojených s užívaním medikácie, najmä jej možné nežiaduce účinky, ktoré sa líšia podľa rôznych skupín antidepresív. Najčastejšie ide o nevoľnosť, hnačky alebo bolesti hlavy. Dostavujú sa na začiatku liečby a väčšina z nich počas niekoľkých dní celkom odznie. Z ďalších nežiaducich účinkov sa môžu objaviť ťažkosti v sexuálnom živote, stavy nepokoja a nespavosť. Výhodou moderných antidepresív je, že nie sú návykové, môžu sa užívať dlhodobo a mnohé z nich môžu predpisovať aj všeobecní lekári.

hlasování

0 (0)

Štítky:
depresie
komplikácie

Súvisiace články
Bipolárna afektívna porucha je závažné a dlhodobé duševné ochorenie, u ktorého príčiny vzniku neboli doteraz úplne objasnené.
Aj keď je depresia liečiteľným ochorením, uvádza sa, že len 30 percent liečených pacientov dosiahne plné odznenie príznakov liečenej epizódy ochorenia.

Depresia a životný štýl

 7 min.  |   30. 4. 2023  |   Martin Anders
Spolu so správnym nastavením liečby je dôležitá aj zmena životného štýlu od výživy až po nájdenia nového vzťahu k sebe samému.

10 mýtov o depresii

 2 min.  |   15. 8. 2020  |   Martin Anders
Vzhľadom k tomu, že depresia má veľmi široké spektrum príznakov, existuje o tomto ochorení plno mýtov a predsudkov. Aj preto treba o nej hovoriť a nebáť sa jej.
Celosvetovo je depresívna porucha štvrtou hlavnou príčinou zdravotných ťažkostí, u nás na ňu odhadom trpí asi pol milióna obyvateľov.
Od bežného smútku alebo zlej nálady sa depresia líši hlavne v tom, že tieto pocity sú dlhodobé, hlbšie a intenzívnejšie a nepriaznivo ovplyvňujú bežné činnosti chorého

Životný štýl a depresia

 2 min.  |   13. 1. 2021  |   Martin Anders
Popri vyváženej diéte hrá neoddeliteľnú úlohu aj fyzická aktivita, ktorej dôležitosť sa ukazuje najmä v posledných rokoch.
Cukrovka vás ohrozuje bezprostredne aj v budúcnosti – podľa toho aj komplikácie delíme na akútne a neskoré.
Neskorá komplikácia môže byť aj prvým prejavom diabetu 2. typu, ktorý nie je dlhší čas rozpoznaný a liečený.

Depresia a spánok

 2 min.  |   4. 1. 2021  |   Martin Anders
Poruchy spánku patria k najčastejším prejavom sprevádzajúcim depresívne stavy.

Nastavenie cookies

Na našom webe používame súbory cookie.

Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, ale o iných môžete rozhodnúť sami.