Ako prebieha vyšetrenie bolesti

 2 min.  |   10. 8. 2019  |   Garant: Jan Lejčko


Bolesť je subjektívny vnem a neexistuje žiadne jej objektívne meranie. Každé hodnotenie bolesti je preto závislé od individuálnej výpovede pacienta. Základom je dôkladne odobratá anamnéza a otázky zamerané na:

  • lokalizáciu bolesti,
  • čas trvania,
  • charakter bolesti,
  • jej intenzitu a zmeny v čase,
  • faktory ovplyvňujúce bolesť.

Pre stanovenie intenzity bolesti sa často používa 10-stupňová numerická stupnica (škála 0 -10) alebo vizuálne analógová škála (VAS). Oba typy stupnice sa používajú väčšinou súbežne. Pacient označuje stupňom 1–3 bolesť miernu, 4–6 bolesť strednú, 6–9 veľmi silnú bolesť a hodnota 10 označuje najväčšiu bolesť, akú si dokáže predstaviť. Súčasťou vstupného vyšetrenia býva aj McGillov dotazník, ktorý informuje o lokalizácii bolesti, jej charaktere a vplyve na bežné denné aktivity.

Súčasťou diagnostiky je celkové klinické vyšetrenie, zahrňujúce aj medziodborovú spoluprácu, prípadne pomocné vyšetrenia (RTG, CT – počítačová tomografia, MRI -  magnetická rezonancia, EEG, EMG, USG, scintigrafia kostí, laboratórne vyšetrenia). Dôležitú úlohu v hodnotení hrá pacientom vedený denník bolesti (článok Ako si viesť denník bolesti čítajte tu). Významná je informácia o prelomovej bolesti (prechodné vzplanutie intenzity bolesti), ktorá je niekedy súčasťou klinického obrazu nádorovej bolesti a niekedy aj chronickej nenádorovej bolesti.

Zatiaľ čo akútnu bolesť môžeme považovať za príznak úrazu alebo ochorenia, chronická bolesť je špecifickým problémom a v niektorých prípadoch sa považuje až za samostatné ochorenie. Komplexnú algeziologickú staostlivosť (starostlivosť o pacientov, trpiacich chronickou a neutíšiteľnou bolesťou najrôznejšieho pôvodu), ktorá zahrňuje vyšetrenia bolesti, zhodnotenie bolesti a návrh účinného analgetického postupu, zabezpečujú ambulancie alebo centrá pre liečbu bolesti.


hlasování

0 (0)

Štítky:
bolesť
diagnostika bolesti
škála bolesti
vyšetrenie bolesti

Súvisiace články

Ako sa má viesť Denník bolesti

 2 min.  |   10. 8. 2019  |   Jan Lejčko
Pre samotnú diagnostiku ale najmä pre stanovenie úspešnej terapie, by si mal pacient, najmä s chronickou bolesťou, viesť Denník bolesti.
Ochorenia, ktoré postihuje periférne nervy. Príznaky sa začnú prejavovať pozvoľna ako napr. svalová slabosť, únava, úbytok svalovej hmoty alebo kŕče.

Ako sa orientovať v typológii bolesti

 4 min.  |   10. 8. 2019  |   Jan Lejčko
Bolesť je nepríjemným prežitkom spojeným so skutočným alebo potenciálnym poškodením tkaniva. Rozdeľujeme ju podľa niekoľkých hľadísk.
1. Nežiaduce účinky (NÚ) liečby: NÚ sa môžu vyskytnúť u všetkých typov analgetík. Tento problém nadobúda význam pri dlhodobej liečbe. U neopioidných analgetík, najmä u nesteroidných antireumatík (NSA) bývajú časté poruchy tráviaceho traktu (vredová choroba žalúdka, krvácanie do tráviaceho traktu), poruchy funkcie obličiek, pečene a krvácavosti. U opioidných analgetík (morfín, fentanyl, oxykodon) sa tieto NÚ nevyskytujú, ale individuálne sa môže vyskytnúť nevoľnosť a zvracanie, ospalosť, svrbenie a veľmi často zápcha. Pri správne vedenej liečbe bolesti opioidmi nevzniká typ závislosti, ktorý sa vyskytuje u narkomanov, ale pravidelne sa rozvíja tzv. fyzická závislosť. Tá sa prejaví rozvojom abstinenčného (odvykacieho) stavu (tras, husia koža, nervozita, úzkosť) pri náhlom vysadení opioidov. Tomu sa predchádza postupným vysadzovaním opioidov (ak je pre to z lekárskeho hľadiska dôvod). Mnohým NÚ sa dá predchádzať preventívnym podaním niektorých liekov. Prínosné sú gastroprotektíva (napr. omeprazol) pri dlhodobej liečbe NSA, antiemetiká (lieky proti nevoľnosti a zvracaniu – haloperidol, metoklopramid, ondansetron) a laxatíva (preháňadlá) pri liečbe opioidmi. 2. Nesprávna kombinácia liekov a predávkovanie Jedným z dôvodov stále častejšieho predávkovania je široká ponuka liekov s rovnakou účinnou látkou. Napr. valetol, ataralgin, panadol, paralen a coldrex obsahujú rovnakú účinnú látku, takže pri neznalosti účinnej látky a ich nesprávnej kombinácii môže pri kombinácii týchto liekov ľahko dôjsť k predávkovaniu. Kombinácia neopioidných a opioidných analgetík môže byť výhodná, rovnako ako kombinácia analgetík s adjuvantnými analgetikami. Veľkou chybou je však súčasné užívanie viacerých typov NSA. Vzhľadom na to, že NSA vo veľkej miere užívajú najmä starší polymorbidní pacienti, treba dať pozor na možné liekové interakcie NSA najčastejšie s liekmi na cukrovku (antidiabetiká), riedenie krvi (antikoagulanciá) a na vysoký krvný tlak (antihypertenzíva). 3. Zanedbanie stavu Nedostatočná liečba bolesti je problémom aj vo vyspelých krajinách. Aj keď sa situácia v oblasti liečby bolesti v poslednom čase zlepšila, ani v dnes nie je v ČR napr. nádorová bolesť dostatočne liečená. V značnej časti prípadov pritom ide o vhodný výber liekov a ich správne použitie. Pravidlom úspešnosti je teda správne užívanie liekov, predovšetkým v kombináciách, presné a stále dodržiavanie lekárom stanovených pravidiel. Ak odpoviete, aj keď len raz kladne, je na čase začať s liečbou bolesti: Trpím na bolesť veľkú časť dňa Snažím sa s bolesťou čo najviac bojovať Keď sa bolesť stáva neznesiteľnou, beriem si lieky Kvôli bolesti nemám chuť vidieť sa s mnohými ľuďmi V noci sa budím kvôli bolesti

Čo je dobré vedieť o neuropatii

 7 min.  |   27. 8. 2021  |   redakcia
Neuropatia znamená poškodenie jedného alebo viacerých nervov, najmä periférnych.
Voľba liečebného postupu závisí od celého radu faktorov. Intenzita bolesti uvádzaná pacientom je dôležitá.

Nastavenie cookies

Na našom webe používame súbory cookie.

Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, ale o iných môžete rozhodnúť sami.