Ako sa orientovať v typológii bolesti

 4 min.  |   10. 8. 2019  |   Garant: Jan Lejčko


Bolesť je nepríjemným senzorickým a emocionálnym prežitkom spojeným so skutočným alebo potenciálnym poškodením tkaniva. Rozdeľujeme ju podľa niekoľkých hľadísk:

Podľa dĺžky trvania:

  1. Akútna bolesť (AB) – trvá sekundy až týždne, maximálne však do troch mesiacov, zvyčajne začína náhle a netrvá dlho. Vzniká po úraze, v dôsledku operačného zákroku alebo pri ochorení spojenom s bolesťou (pásový opar, žlčová kolika). Pôsobí ako silný stresor a vyvoláva napr. vyplavenie stresových hormónov, ale aj pokles imunity. AB je dobre lokalizovateľná. Je signálom poškodenia a choroby, takže má nesmierny význam pre naše prežitie. Je sprevádzaná napr. tachykardiou, potením, zadržiavaním moču, spomalením peristaltiky, alebo vysokou hladinou cukru v krvi. Keď sa zranenie zahojí, bolesť pominie. Príkladom AB je pooperačná a úrazová bolesť, náhla príhoda brušná, srdcový infarkt, črevná kolika, bolesť zubov. AB väčšinou dobre reaguje na liečbu a väčšinou postačí jedna terapeutická metóda (napr. farmakoterapia, nervová blokáda lokálnym anestetikom).
  2. Chronická bolesť (CHB) – je dlhodobá, často sa nedá odstrániť jej príčina a o jej liečbe sa treba poradiť s lekárom. Trvá dlhšie ako 3 mesiace a pretrváva aj po odstránení vyvolávajúceho podnetu alebo zhojení tkanivového poškodenia. Často nie je na pacientovi zreteľne vidieť. Zhoršuje kvalitu života, vedie k fyzickému a psychickému strádaniu. K základným príznakom CHB patrí:
    • bolesť trvajúca mesiace až roky,
    • bolesť narušuje spánok, niekde vedie až ku spánkovej deprivácii,
    • bolesť býva stála (pálčivá, zvieravá, tupá) alebo sa prejavuje formou záchvatov,
    • bolesť môže nápadne zosilňovať vplyvom vnútorných (infekcia, teplota) a vonkajších faktorov (zmeny polôh, klimatické vplyvy),
    • bolesť sa niekedy dá ťažko opísať, môže byť vo viacerých oblastiach súčasne,
    • zle reaguje na liečbu, úspešná liečba vyžaduje väčšinou použitie viacerých liečebných metód súčasne,
    • CHB má negatívny vplyv na emócie, vedie k pocitom beznádeje, úzkosti a k sekundárnej depresii, môže byť aj príčinou samovražedných úvah,
    • CHB má negatívne psychosociálne dôsledky a narušuje medziľudské vzťahy.

Najčastejšou CHB je bolesť chrbta v bedrovej a krčnej oblasti, bolesť chrbtice, osteoartróza, reumatoidná artritída, osteoporóza, bolesti hlavy, poúrazové a pooperačné bolesti, neuropatická bolesť (napr. pri cukrovke, po pásovom opare), pahýľová a fantómová bolesť (po amputáciách končatín). CHB nemusí mať jasnú príčinu. CHB môže relatívne často unikať pozornosti. CHB môže byť najvýraznejším problémom celkového zdravotného stavu pacienta.

Z patofyziologického hľadiska:

  1. Nociceptívna bolesť (NCB) – bolesť vzniká podráždením receptorov bolesti tzv. nociceptorov (bunkové štruktúry, akési senzory, schopné spracovať bolestivé podnety) v tkanivách. Je výrazom normálnej funkcie nervového systému a býva popisovaná ako, trhavá, bolestivý tlak alebo ostrá. Býva dobre lokalizovateľná a všeobecne reaguje na analgetiká.
  2. Neuropatická bolesť (NPB) – bolesť vzniká priamo v nervovom systéme, je spôsobená jeho postihnutím. Vyznačuje sa ako bolesť konštantná pálčivá, alebo záchvatová ako bodanie, pichanie, vystreľovanie.
  3. Vyskytovať sa môže aj bolesť zmiešaná (NCB + NPB – typicky po operáciách chrbtice), dysautonómna a psychogénna.

Bolesť rozdeľujeme aj na nenádorovú a nádorovú:

  1. Nádorová bolesť (NB) - je charakterizovaná intenzitou a naliehavosťou a zároveň prognózou pacienta. Môže byť tak akútna a chronická. Nedostatočná komunikácia zdravotníkov aj príbuzných často odsudzuje pacienta do bezvýchodnej izolácie. Bolesť môže byť prvým príznakom ochorenia, recidívy ochorenia, jeho progresia alebo sa môže objaviť kedykoľvek v priebehu ochorenia. Môže vzniknúť aj v dôsledku liečby nádorového ochorenia a zostávať ako jej následok. Udáva sa, že asi 80 % všetkých onkologicky chorých sa niekedy v priebehu svojho ochorenia stretne so silnou bolesťou.
  2. Chronická nenádorová bolesť (CHNNB) – viď vyššie popísaná chronická bolesť (popis charakterizuje predovšetkým nenádorovú formu CHB).

hlasování

0 (0)

Štítky:
akútna bolesť
bolesť
chronická bolesť
typológie bolesti

Súvisiace články
Ochorenia, ktoré postihuje periférne nervy. Príznaky sa začnú prejavovať pozvoľna ako napr. svalová slabosť, únava, úbytok svalovej hmoty alebo kŕče.

Ako prebieha vyšetrenie bolesti

 2 min.  |   10. 8. 2019  |   Jan Lejčko
Pre stanovenie intenzity sa používajú rôzne škály bolesti. Súčasťou diagnostiky je celkové klinické vyšetrenie zahrňujúce napr. RTG, CT, alebo magnetickú rezonanciu.

Ako sa má viesť Denník bolesti

 2 min.  |   10. 8. 2019  |   Jan Lejčko
Pre samotnú diagnostiku ale najmä pre stanovenie úspešnej terapie, by si mal pacient, najmä s chronickou bolesťou, viesť Denník bolesti.

Čo je dobré vedieť o neuropatii

 7 min.  |   27. 8. 2021  |   redakcia
Neuropatia znamená poškodenie jedného alebo viacerých nervov, najmä periférnych.
1. Nežiaduce účinky (NÚ) liečby: NÚ sa môžu vyskytnúť u všetkých typov analgetík. Tento problém nadobúda význam pri dlhodobej liečbe. U neopioidných analgetík, najmä u nesteroidných antireumatík (NSA) bývajú časté poruchy tráviaceho traktu (vredová choroba žalúdka, krvácanie do tráviaceho traktu), poruchy funkcie obličiek, pečene a krvácavosti. U opioidných analgetík (morfín, fentanyl, oxykodon) sa tieto NÚ nevyskytujú, ale individuálne sa môže vyskytnúť nevoľnosť a zvracanie, ospalosť, svrbenie a veľmi často zápcha. Pri správne vedenej liečbe bolesti opioidmi nevzniká typ závislosti, ktorý sa vyskytuje u narkomanov, ale pravidelne sa rozvíja tzv. fyzická závislosť. Tá sa prejaví rozvojom abstinenčného (odvykacieho) stavu (tras, husia koža, nervozita, úzkosť) pri náhlom vysadení opioidov. Tomu sa predchádza postupným vysadzovaním opioidov (ak je pre to z lekárskeho hľadiska dôvod). Mnohým NÚ sa dá predchádzať preventívnym podaním niektorých liekov. Prínosné sú gastroprotektíva (napr. omeprazol) pri dlhodobej liečbe NSA, antiemetiká (lieky proti nevoľnosti a zvracaniu – haloperidol, metoklopramid, ondansetron) a laxatíva (preháňadlá) pri liečbe opioidmi. 2. Nesprávna kombinácia liekov a predávkovanie Jedným z dôvodov stále častejšieho predávkovania je široká ponuka liekov s rovnakou účinnou látkou. Napr. valetol, ataralgin, panadol, paralen a coldrex obsahujú rovnakú účinnú látku, takže pri neznalosti účinnej látky a ich nesprávnej kombinácii môže pri kombinácii týchto liekov ľahko dôjsť k predávkovaniu. Kombinácia neopioidných a opioidných analgetík môže byť výhodná, rovnako ako kombinácia analgetík s adjuvantnými analgetikami. Veľkou chybou je však súčasné užívanie viacerých typov NSA. Vzhľadom na to, že NSA vo veľkej miere užívajú najmä starší polymorbidní pacienti, treba dať pozor na možné liekové interakcie NSA najčastejšie s liekmi na cukrovku (antidiabetiká), riedenie krvi (antikoagulanciá) a na vysoký krvný tlak (antihypertenzíva). 3. Zanedbanie stavu Nedostatočná liečba bolesti je problémom aj vo vyspelých krajinách. Aj keď sa situácia v oblasti liečby bolesti v poslednom čase zlepšila, ani v dnes nie je v ČR napr. nádorová bolesť dostatočne liečená. V značnej časti prípadov pritom ide o vhodný výber liekov a ich správne použitie. Pravidlom úspešnosti je teda správne užívanie liekov, predovšetkým v kombináciách, presné a stále dodržiavanie lekárom stanovených pravidiel. Ak odpoviete, aj keď len raz kladne, je na čase začať s liečbou bolesti: Trpím na bolesť veľkú časť dňa Snažím sa s bolesťou čo najviac bojovať Keď sa bolesť stáva neznesiteľnou, beriem si lieky Kvôli bolesti nemám chuť vidieť sa s mnohými ľuďmi V noci sa budím kvôli bolesti
Voľba liečebného postupu závisí od celého radu faktorov. Intenzita bolesti uvádzaná pacientom je dôležitá.

Nastavenie cookies

Na našom webe používame súbory cookie.

Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, ale o iných môžete rozhodnúť sami.