Zmena životného štýlu je pre liečbu cukrovky, vysokého krvného tlaku aj vysokého cholesterol zásadná. Znamená to dbať nielen na zdravý jedálniček, ale aj na dostatok pohybu. Aké pravidlá či obmedzenia by ste teda mali dodržiavať?

Vysoký cholesterol

Či už sa rozhodnete pre akúkoľvek fyzickú aktivitu, ktorá vám vyhovuje, mali by ste ju vykonávať aspoň trikrát až štyrikrát týždenne (vždy asi 40 minút). Pravidelné cvičenie znižuje hladinu „zlého“ (LDL) cholesterolu, bez toho, aby bol ovplyvnený „dobrý“ (HDL) cholesterol, ktorý je pre naše telo priaznivý. Tým tiež pomáha predchádzať vzniku kardiovaskulárnych ochorení.

Vysoký krvný tlak

Ak trpíte na vysoký krvný tlak, odporúčania pre pohyb sú podobné. Zvýšenú pozornosť by ste však počas cvičenia mali venovať aj svojej psychickej pohode: cvičenie človeka nemá stresovať, ale naopak by ho malo baviť, navodzovať pozitívnu náladu, vyplavovať povzbudivé endorfíny. Preto sú pre vás vhodné hlavne pokojné cvičenia – žiadne posilňovanie, poskakovanie alebo drepy. Dbajte na to, aby ste vždy cvičili v teple – v chladnom prostredí sa totiž sťahujú cievy, a to potom vedie ku zvýšenému tlaku.

Cukrovka

Diabetik 2. typu musí pri športe udržať záťaž medzi dvoma extrémami: príliš krátka a málo intenzívna záťaž nevyvolá liečebný efekt, naopak, príliš intenzívna záťaž môže vážne poškodiť metabolizmus. Ideálne zvolená záťaž rozštiepi prebytočnú glukózu a zníži koncentráciu inzulínu v krvi – preto je dôležité, aby ste si v pravidlách cvičenia vybrali vždy to, čo je pro vás pocitovo najlepšie.

Súvisiace články