Vysoká hladina cholesterolu v krvi sa jednoznačne podieľa na vzniku srdcových infarktov a mozgových príhod. Cieľom je teda tieto hladiny znížiť a udržať ich dlhodobo, najlepšie celoživotne, v norme, aby nedochádzalo k poškodzovaniu ciev a vzniku srdcovo-cievnych príhod. 

Cholesterol je dôležitý pre celý rad dejov v našom tele, ale pokiaľ ho začne príliš veľa kolovať v našich cievach – najčastejšie v dôsledku nezdravého životného štýlu – nastáva problém. Cholesterol, najmä takzvaný LDL cholesterol, vedie k poškodzovaniu cievne steny, zužovanie vnútorného priesvitu ciev a tiež sa zvyšuje riziko vzniku krvných zrazenín. Tieto procesy dohromady môžu viesť k srdcovému infarktu alebo mozgovej mrtvici tým, že upchajú tepny vedúce do srdca alebo do mozgu – tieto životne dôležité orgány bez kyslíka strádajú a rýchlo (počas minút - desiatok minút) dochádza k ich trvalému poškodeniu.

Príznaky cievnej mozgovej príhody - PDF

Rozhodne je teda dôležité udržiavať hladinu cholesterolu v norme. Ďalej je potrebné uvedomiť si, že väčšina pacientov má alebo môže mať zároveň aj iné rizikové faktory upchávanie tepien napr. vysoký krvný tlak, nadváhu alebo obezitu, cukrovku 2. typu alebo sú to fajčiari. A bohužiaľ platí, že pokiaľ je týchto chorôb prítomných viac naraz, ich riziká pre zdravie sa nespočítajú, ale znásobia.

Aké sú vaše hodnoty?

Každý z nás by mal poznať svoje ukazovatele telesného zdravia (teda výšku cholesterolu v krvi, výšku krvného tlaku, výšku krvného cukru, telesnú hmotnosť alebo obvod pásu) – malo by to byť pre nás rovnako samozrejmé, ako keď si strážime poistenie domu alebo technický stav auta. Takou rýchlou servisnou kontrolou nášho tela sú pravidelné preventívne prehliadky u všeobecného lekára, ktoré hradí zdravotná poisťovňa, a ktoré dokážu odhaliť vyššie popísané neduhy včas - pokiaľ ich naozaj absolvujete pravidelne. Vo veku nad päťdesiat rokov sa v rámci onkologickej prevencie navyše pridáva zobrazovacie vyšetrenie prsníkov u žien a u všetkých vyšetrenie hrubého čreva a konečníka.

Cievy starnú rýchlejšie ako vy

Pokiaľ vám už lekár ale zistil vysoký cholesterol v krvi (a k tomu napríklad ešte vysoký krvný tlak), mali by ste rozhodne spozornieť a nebrať veci na ľahkú váhu. Keď navyše ešte fajčíte a máte nadhmotnosť, lekár vám môže veľmi názorne ukázať, že pri záťaži týmito rizikovými faktormi vaše cievy starnú oveľa rýchlejšie ako vy – a chceli by ste mať v päťdesiatke cievy sedemdesiatnika?

Lieky, pohyb alebo diéta?

Podstatné je, že vždy sa dá niečo robiť, aj keď platí, že čím kratší čas rizika na vaše cievy pôsobil, tým viac sa dá ovplyvniť zmena k lepšiemu. Niektorý pacient si radšej od lekára vezme lieky, aby sa nemusel hýbať, chudnúť a meniť jedálniček, iný sa zase liekom dlho bráni a prehovára lekára, že naozaj začne cvičiť, obmedzí kalórie a pridá si viac zeleniny a ovocia. Ani jeden prístup nie je ideálny. Užívanie liekov treba vždy spojiť s úpravou životného štýlu, pretože najlepšie fungujú dohromady, a ten, kto sľubuje výraznú a trvalú zmenu životosprávy, toho spravidla nie je schopný, a lieky nakoniec aj tak potrebuje (a skôr sa oberá o cenný čas, často dlhé mesiace, ale aj roky, po ktoré už mohol byť účinne liečený bezpečnými liekmi).

Môžete sa teda spoľahnúť, že lekár od vás bude chcieť, aby ste schudli, zaradili do jedálnička viac ovocia, zeleniny, vlákniny a kvalitných bielkovín (a vyhýbali sa tučnému mäsu, údeninám, vyprážaným jedlám, sladkým nápojom) a začali sa hýbať, aby sa príjem a výdaj energie dostal do rovnováhy (na začiatok aspoň 30 minút svižnejšej chôdze denne). Aby boli zmeny postupné, neodradili vás, a aby ste vedeli, čo je správne, môže vám lekár odporúčať pomoc nutričnej terapeutky, ktorá s vami prejde váš jedálniček a upraví ho tak, aby vám stále chutil, ale bol pre vás aj oveľa prospešnejší. Môže vás naučiť aj to, ako vyberať potraviny pri nakupovaní a ako rozumieť ich zloženiu na obaloch. Podobne sú k dispozícii odborníci na telesnú aktivitu, pokiaľ naozaj neviete, čo a ako, alebo máte nejaké zdravotné obmedzenia. Keď chcete prestať fajčiť a svoju závislosť od nikotínu nedokážete zvládnuť sami (je dôležité si to priznať!), aj tu existuje profesionálna pomoc v centrách pre odvykanie fajčenia.

Vysoký cholesterol v krvi sa lieči liekmi  s názvom statíny, ktoré sa s úspechom a bezpečne používajú už viac ako 30 rokov a za ten čas sa o nich zistilo skutočne veľa. Najdôležitejšie je, že účinne bránia tomu, aby ste predčasne zomreli na srdcovo-cievnu príhodu. Nežiaduce účinky sa môžu vyskytnúť, tak ako u každého iného lieku, ale tie skutočne závažné sa vyskytujú len VEĽMI vzácne, akokoľvek rôzne médiá často píšu pravý opak. Lekár bude vašu liečbu dôkladne sledovať, aby mohol zistiť, aká dávka lieku je pre vás vhodná a ako liečbu znášate. Preto budete zo začiatku chodiť aj častejšie na kontroly. Môže sa stať, že budete k statínu časom potrebovať ďalší liek – ezetimib alebo fibrát, aby váš cholesterol v krvi poklesol ešte viac. V praxi sa s tým počíta a dokonca je k dispozícii len jedna jediná tabletka, ktorá obsahuje kombináciu 2 liekov.

Článok prešiel odbornou korektúrou MUDr. Martiny Vaclové, Ph.D., z kliniky prof. Vrablíka.

Súvisiace články