Veďte si o svojich bolestiach hlavy záznamy

 1 min.  |   17. 6. 2020  |   redakcia


Všetci pacienti trpiaci na migrénu dobre vedia, že zvládať toto ochorenie nie je jednoduché a treba naozaj úzko spolupracovať s ošetrujúcim lekárom. Preto sú preňho veľmi dôležité aj informácie o tom, ako často trpíte migrenóznymi stavmi. Môžete si ich zaznamenávať jednak ručne pomocou záznamového diára – podľa potreby štvrťročného alebo ročného.

Kvartálny diár pacienta na stiahnutie

Celoročný diár pacienta na stiahnutie

Do diára si budete zapisovať všetky potrebné údaje, ktoré treba zaznamenávať, napr. typ bolesti, lieky vrátane konkrétnych počtov tabliet, menštruácia, súčet dní s bolesťou hlavy – skrátka všetko, čo vášmu lekárovi pomôže, aby mohol liečbu čo najlepšie prispôsobiť práve vašim potrebám.

Môžete si ale stiahnuť tiež mobilnú aplikáciu, do ktorej môžete všetko zaznamenávať pomocou Vášho inteligentného telefónu – je k dispozícii na bezplatné stiahnutie na adrese www.migrena-kompas.sk/aplikacia-migrena-kompas/  alebo naskenováním tohto QR kódu:

Aplikácia umožňuje zaznamenať jednotlivé záchvaty, ich dĺžku a intenzitu a užité lieky. Okrem toho si môžete do kalendára aplikácie zaznamenávať svoju životosprávu a ako sa cítite. Vďaka aplikácii tak môžete lepšie porozumieť svojmu ochoreniu. Aplikácia bude slúžiť tiež ako pomocník pri rozhovore s ošetrujúcim neurológom, pri ktorom spoločne odhalíte možné spúšťače atakov a dohovoríte sa na vhodnej zmene životného štýlu.

hlasování

0 (0)

Štítky:
bolesť hlavy
diár pacienta
migréna

Súvisiace články

Aké vyšetrenia mám mať pred návštevou neurológa?

 1 min.  |   22. 10. 2020  |   redakcia
Štandardné vyšetrenie od praktického lekára, lekár by mal tiež vopred vylúčiť, že sa nejedná o iný zdravotný problém, kvôli ktorému pacienta bolí hlava.

Čo je migréna a ako sa dá rozpoznať?

 2 min.  |   13. 10. 2020  |   redakcia
Migréna je neurologické ochorenie, vyznačujúce sa silnou bolesťou hlavy, nevoľnosťou a zvracaním, citlivosťou na svetlo a hluk.

Najčastejšie otázky k migréne

 3 min.  |   19. 3. 2020  |   redakcia
Ako poznám, že mám migrénu? Čo je pri migréne tzv. aura a ako sa prejavuje? Môže záchvatom migrény predchádzať aj sám pacient?

Ako sa vyznať v bolestiach hlavy

 1 min.  |   3. 5. 2020  |   redakcia
O akú bolesť ide, pomôže určiť aj to, kde sa vyskytuje.

Základné pravidlá liečby migrény

 2 min.  |   5. 4. 2020  |   redakcia
Dôvodom návštevy lekára býva najčastejšie náhle vzniknutá alebo silná bolesť hlavy. Alarmujúce by však malo tiež byť: ak ide o prvú bolesť hlavy u pacienta vo veku nad 40 rokov, postupne sa rozvíjajúca atypická bolesť hlavy nereagujúca na bežnú liečbu, bolesť hlavy u pacienta s nádorovým ochorením alebo HIV infekciou, prítomnosť akéhokoľvek ložiskového neurologického nálezu či poruchy vedomia. K najčastejšie užívaným liekom patria nesteroidné analgetiká a v posledných dvadsiatich rokoch sú v liečbe migrény hojne predpisované triptány, ktoré sú zacielené priamo na mechanizmus vzniku tejto bolesti. Fungujú rýchlo a podávajú sa na začiatku bolesti. Bohužiaľ aj tieto lieky, rovnako ako nesteroidné analgetiká, môžu spôsobovať bolesť hlavy z nadmerného užívania liekov. K ďalším farmakologickým možnostiam patrí profylaktická alebo preventívna liečba, ktorá sa delí na bežnú a biologickú liečbu. Profylaktickú liečbu Vám predpíše Váš ošetrujúci neurológ. Profylaktická liečba je vždy individuálna a v SR je dostupných päť základných skupín liekov tejto bežnej – konvenčnej liečby. V skupine biologickej liečby sú momentálne hradené 2 lieky. Popri užívaní liekov je však pre liečbu každej migrény najdôležitejší životný štýl, ktorý vyžaduje: pravidelnosť (pravidelný spánok, stravovanie atď.), veľmi dôležitý je dostatok fyzickej aktivity (aspoň 150 minút týždenne), zistenie a odstránenie všetkých spúšťačov migrény (umelé sladidlá, kofeín). Pre lepšiu kontrolu ochorenia lekári odporúčajú u pacientov s migrénou viesť si záznamy o priebehu migrény (viac Denník migrény), kde by si mal pacient zaznamenávať frekvenciu bolestí, užitú medikáciu atď. Popri migrenóznych denníkoch umožňuje pacientom získať väčšiu kontrolu nad svojou chorobou tiež aplikácia Migréna Kompas, ktorú si môžu stiahnuť na adrese: www.migrena-kompas.sk/aplikacia-migrena-kompas/ alebo naskenovaním QR kódu nižšie. Lekári by tiež nemali zabúdať na edukáciu pacienta, ktorý by mal poznať riziko vzniku bolestí hlavy v dôsledku nadmerného užívania liekov.

Nastavenie cookies

Na našom webe používame súbory cookie.

Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, ale o iných môžete rozhodnúť sami.