Hypoglykémia - prejavy, príčiny a prvá pomoc
Glukóza je najrýchlejším zdrojom energie pre ľudské bunky a jej hladina (glykémia) je v krvnom riečisku prísne regulovaná v rozpätí 3,9 – 5,6 mmol/l. Situácia, kedy je množstvo krvného cukru v cirkulácii znížené alebo nedostatočné, označujeme ako hypoglykémiu. Ak hypoglykémia pretrváva, môže byť život ohrozujúca. Rizikovú skupinu predstavujú najmä diabetici 1. typu, športovci, tehotné ženy a deti. Dlhodobý pokles hladiny cukru v krvi vedie k úbytku nervových buniek, pretože mozog je od prísunu glukózy závislý. Progresia postupuje od porúch pamäti, spomaleného myslenia až do konečného štádia opuchu mozgu, bezvedomia a smrti.
SYMPTÓMY, KTORÉ UMOŽNIA SPOZNAŤ AKÚTNU HYPOGLYKÉMIU:
- zníženie psychickej výkonnosti (zmätenosť, nervozita, nesústredenosť);
- poruchy reči;
- poruchy koordinácie pohybu;
- zahmlené, rozostrené či dvojité videnie;
- tras;
- bledosť;
- potenie;
- hlad,
- nevoľnosť,
- závraty;
- zrýchlenie srdcového pulzu;
- únava a celková slabosť;
- bezvedomie;
- kŕče.
HYPOGLYKÉMIA ALEBO OPILOSŤ?
POZOR: Hypoglykémia sa často môže pomýliť s opitosťou, pretože príznaky sú obdobné a na prvý pohľad len ťažko odlíšiteľné. Kľúčové je však zistiť, či u seba zmätený alebo skolabovaný pacient nemá zdroj cukru, inzulínové pero alebo glukomer. V tomto prípade ide určite o diabetika, ktorý upadol do hypoglykémie, a ihneď voláme Rýchlu záchrannú službu (RZS). Jednoznačné potvrdenie vykonáme až zmeraním hladiny krvného cukru.
DLHODOBÉ NEPRÍLIŠ ZRETEĽNÉ PRÍZNAKY PORÚCH GLYKÉMIE:
- smäd;
- časté močenie;
- suchá pokožka,
- nehojace sa rany a odreniny;
- neúmyselný úbytok telesnej hmotnosti;
- dlhodobá únava;
- zhoršené videnie.
KTORÉ TYPY HYPOGLYKÉMIE MÔŽU NASTAŤ?
Príčin poklesu hladín krvného cukru môže byť hneď niekoľko. Častejšie a oveľa závažnejšie dôsledky budú u diabetikov 1. typu, ktorí sú závislí na liečbe inzulínom, ktorá glykémiu znižuje. Podľa dĺžky trvania, súčasne liečených ochorení pacienta a celkového stavu organizmu môžeme hypoglykémiu rozdeliť na:
- ľahkú (pacient ju stihne včas rozpoznať a patrične zareagovať),
- ťažkú (pacient nezareagoval na varovné signály, sám situáciu nezvláda, potrebuje pomoc od okolia, pri strate vedomia vždy voláme RZS).
Medzi hlavné príčiny, ktoré vyvolávajú hypoglykémiu nielen u diabetika, patria: (H2)
- fyzická aktivita a nedostatočná kompenzácia spálenej energie jedlom. Aktívna činnosť svalov spotrebováva glukózu v krvnom riečisku, znižuje zásoby glukózy vo svaloch (glykogén). Vynechanie jedla po športe, náročnej alebo dlhotrvajúcej fyzickej aktivite povedie k hypoglykémii. Energiu doplníme predovšetkým zo sacharidových zdrojov (obilniny, ovocie, zemiaky, pečivo);
- aplikácia vyššieho množstva inzulínu, než bolo potrebné;
- nedodržiavanie životosprávy;
- nepravidelný príjem potravy počas dňa;
- nedostatok spánku;
- nadmerný príjem alkoholu (u diabetika už pri konzumácii 2 dcl vína, fľaše piva alebo 5 dcl destilátu);
- konzumácia alkoholu namiesto jedla (u podvyživeného alkoholika sa hypoglykémia prejaví po 12 hodinách lačnenia);
- lieky s hypoglykemizujúcim účinkom – inzulín, perorálne antidiabetiká (deriváty sulfonylurey), salicyláty, propranolol.
PRVÁ POMOC ČLOVEKU S HYPOGLYKÉMIOU
Skontrolujte životné funkcie a stav vedomia (pacient reaguje/nereaguje na oslovenie, rozumie vašim pokynom.
Ak je pacient v bezvedomí, nedýcha, nedvíha sa mu hrudník, necítite prúd vzduchu vydychovaného z úst, tep na predlaktí, postihnutý nemá prirodzenú farbu kože, ihneď začnite resuscitovať a volajte linku 155.
Pokiaľ je pacient pri vedomí, podajte mu ihneď zdroj cukru: sladké pitie, ako je coca-cola, pepsi, džús, voda s cukrom, hroznový cukor. Je vhodné zjesť asi 10 – 20 g sacharidov. V jednorazovej dávke sa väčšie množstvo neodporúča, preto pri poskytovaní prvej pomoci dajte postihnutému v prípade rolky hroznového cukru (zakúpite v lekárni) rozhrýzť iba 5 ks (ideálne na vnútornú stranu líca k ďasnám). Celá rolka totiž obsahuje 40 g sacharidov.
Ak je pacient pri vedomí, uložte ho do stabilizovanej polohy na bok tela.
Zavolajte Rýchlu záchrannú službu na čísle 155.
Do príchodu záchranky monitorujte známky vedomia – dýchanie a pulz.
POZOR: Sladké tekutiny ani jedlo nepodávajte človeku, ktorý je opitý, zvracia, nespolupracuje alebo je v bezvedomí. Hrozí riziko vdýchnutia a následného udusenia.
Niektorí diabetici so sebou nosia oranžovú škatuľku s nápisom GlucaGen HypoKit, ktorá obsahuje hormón glukagón vo forme prášku a injekciu s vodným roztokom. Glukagón oproti inzulínu naopak zdvíha hladinu cukru v krvi. Vodný roztok sa pred aplikáciou vstrekne z injekčnej striekačky do ampulky s práškom a roztok sa späť natiahne do striekačky. Podáva sa priamo do svalu alebo podkožne.
Zdroje:
https://www.prpom.cz
https://skoleniprvnipomoci.cz/vyukovy-portal/hypoglykemie/
Bc. Karolína Vašků