Aké sú akútne komplikácie cukrovky?

 1 min.  |   1. 3. 2020  |   Garant: Alena Šmahelová


Cukrovka vás ohrozuje bezprostredne aj v budúcnosti – podľa toho aj komplikácie delíme na akútne a neskoré.

Akútne komplikácie

Pri nedostatočnej liečbe alebo nedodržiavaní diéty a pohybových aktivít môžete mať vysokú (hyperglykémia) alebo nízku (hypoglykémia) hodnotu cukru v krvi.

Hyperglykémia

  • Vysokú glykémiu nemusíte na rozdiel od hypoglykémie poznať hneď – príznaky sa môžu dostaviť rádovo v dňoch (slabosť, únava, veľký smäd, časté močenie hlavne v noci, nevoľnosť, neskôr aj chudnutie).
  • Príčinou býva najčastejšie infekčné ochorenie (vrátane viróz). Vždy to neodkladne konzultujte s lekárom, ktorý vám upraví liečbu diabetu.

Hypoglykémia

  • Najčastejšou príčinou býva nedostatok jedla a nadmerný pohyb.
  • Prejavuje sa subjektívnymi príznakmi, ktoré väčšinou budete vnímať: najčastejšie je to nervozita, vnútorné chvenie, tŕpnutie jazyka a pier, tras, potenie, zhoršené videnie, častý pocit hladu.
  • Pri príznakoch hypoglykémie si, pokiaľ je to možné, hneď zmerajte na glukometri glykémiu. Pokiaľ bude nižšia ako 4 mmol/l, vypite 2 dcl coca-coly alebo 100% džúsu, prípadne prehltnite 4 kocky cukru, a hneď potom sa najedzte (rožok, chlieb či iné pečivo). Takto postupujte aj v prípade, že nemáte glukometer po ruke.
  • Glykémiu skontrolujte najlepšie približne za hodinu, a pokiaľ sa jej hodnota nezvýšila, postup opakujte.

A ako rozoznať príznaky, ktoré môžu byť prejavom neskorých komplikácií cukrovky? Čítajte tu.

hlasování

0 (0)

Štítky:
cukrovka
diabetes
diabetes mellitus
hyperglykémia
hypoglykémia
komplikácie

Súvisiace články

Ako je to so sacharidmi?

 3 min.  |   13. 1. 2020  |   redakcia
Sacharidy alebo cukry sú najrozšírenejšou zložkou potravy. Ovplyvňujú hladinu glykémie a rozdeľujú sa na cukry jednoduché a zložené.

Hrozba nazývaná prediabetes

 3 min.  |   13. 9. 2020  |   Alena Šmahelová
Může se vyskytnout v jakémkoli věku a jeho riziko s přibývajícím věkem výrazně stoupá.
Ochorenia, ktoré postihuje periférne nervy. Príznaky sa začnú prejavovať pozvoľna ako napr. svalová slabosť, únava, úbytok svalovej hmoty alebo kŕče.
250 g sacharidov / 80 g tukov / 95 g bielkovín / 8 800 kJ (2 100 kcal)

Dana sa vždy starostlivo riadila radami svojho lekára

 2 min.  |   3. 3. 2020  |   redakcia
Dana se vždy pečlivě řídila radami lékaře, a i proto se jim společně podařilo dostat cukrovku pod kontrolu.
Cieľom je prevencia diabetických komplikácií a zlepšenie kvality života.
Liečba cukrovky sa spravidla zahajuje úpravou životného štýlu: diéta, pohybové aktivity, zníženie hmotnosti.
150 g sacharidov / 50 g tukov / 80 g bielkovín / 6 000 kJ (1 400 kcal)
Ako diabetik sa nemusíte báť úpravy doterajšieho spôsobu stravovania, ani trvalého dodržiavania správneho spôsobu stravovania. Čo je dôležité?
Väčšina diabetikov potrebuje stravu, ktorá obsahuje približne 250 gramov sacharidov, 80 gramov tukov, 95 gramov bielkovín (teda 2100 kcal/deň). Jednoduchý návrh kombinovateľného jedálnička si môžete prispôsobiť tak, aby vyhovoval vašim možnostiam aj chuti. Raňajky 250 ml mlieka 2 rožky (biele alebo tmavé) alebo 1 rožok a 1 krajec chleba 20 gramov masla 50 gramov šunky, tvarohu, syra 1 veľká rajčina Desiata 1 ks ovocia alebo malá šálka drobného ovocia Obed Polievka zeleninová s vajcom 100 gramov bravčový prírodný plátok 3 stredne veľké zemiaky Uhorkový šalát z polovice šalátovej uhorky s octovou zálievkou Olovrant téglik bieleho jogurtu s 1 ks ovocia alebo malou šálkou drobného ovocia (mandarínka, malý pomaranč, jablko, borievky…) Večera Kura na paprike prírodné 100 gramov 5 polievkových lyžíc dusenej ryže Hlávkový šalát s jogurtovým dresingom alebo 2 tenké krajce chleba 20 gramov masla 50 gramov debrecínskej pečienky (alebo 50 gramov syra Eidam) 1 vajce 1 paprika čerstvá 2. večera 1 ks žemle celozrnnej, 1 malý krajec chleba 200 ml kefíru (mlieka) Rámcové jedálničky pre diabetikov s rôznym obsahom sacharidov nájdete TU.

Nastavenie cookies

Na našom webe používame súbory cookie.

Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, ale o iných môžete rozhodnúť sami.