Ako zistiť svoje kardiovaskulárne riziko

 1 min.  |   8. 2. 2023  |   redakcia


Celkové riziko rozvoja srdcovo-cievneho ochorenia (KVO) je ovplyvnené mnohými faktormi. Poznať ho je ale dôležité pre udržanie dobrého zdravotného stavu a kvality vášho života. Spýtajte sa naňho svojho ošetrujúceho lekára alebo si ho vypočítajte s pomocou skórovacej tabuľky SCORE2.

Pre tento výpočet potrebujete poznať hodnotu svojho systolického krvného tlaku v mm Hg a hodnotu non-HDL cholesterolu v mmol/l. V tabuľke nižšie (pre lepšie zobrazenie odporúčame ju stiahnuť) potom odčítate percento pravdepodobnosti fatálnej alebo nefatálnej kardiovaskulárnej príhody (ako infarktu myokardu alebo cievnej mozgovej príhody) a hodnotenie, či ide o riziko nízke, stredné, či vysoké.

Ako príklad predpokladajme muža, ktorý má 53 rokov, jeho hodnota krvného tlaku je 146/87 mm Hg. Podľa posledného laboratórneho vyšetrenia má hodnotu non‑HDL cholesterolu 4,3 mmol/l. Je nefajčiar. Najprv vyhľadáme príslušnú vekovú skupinu (50 – 54 rokov), následne skupinu podľa systolického krvného tlaku (140 – 159 mm Hg) a nakoniec hodnotu non-HDL cholesterolu (4,0 – 4,9 mmol/l). Podľa tabuľky existuje u daného pacienta v nasledujúcich desiatich rokoch 6 % pravdepodobnosť fatálnej alebo nefatálnej kardiovaskulárnej príhody (ako infarktu myokardu alebo cievnej mozgovej príhody). U tejto osoby je teda vysoké riziko rozvoja KVO.

Aké je vaše riziko?

Zdroj:

Odporúčania Európskej kardiologickej spoločnosti pre prevenciu kardiovaskulárnych ochorení v klinickej praxi 2021. Súhrn dokumentu pripravený Slovenskou kardiologickou spoločnosťou.

https://kapitoly-online.cz/storage/app/media/pdf/doporucene_postupy_ESC_sk_v08.pdf

redakcia MEDICAL TRIBUNE CZ

hlasování

0 (2)

Štítky:
cukor
cukrovka
vysoký cholesterol
vysoký krvný tlak
kardiovaskulární riziko

Súvisiace články

Prvá pomoc pri hypoglykémii

3. 10. 2024  |   redakcia
Do hypoglykémie sa môže dostať každý pri náročnej fyzickej aktivite, dlhotrvajúcom hladovaní, nedostatku spánku, strese, pití alkoholu.

Vplyv CHOCHP na zdravie srdca a ciev

 5 min.  |   16. 10. 2023  |   Norbert Pauk
CHOCHP sa bohužiaľ nedá vyliečiť. Súčasné lieky ale dokážu spomaliť postup choroby, zmierniť ťažkosti pacientov a zlepšiť kvalitu ich života.

Duševné poruchy a kardiovaskulárne riziko

 8 min.  |   22. 10. 2023  |   redakcia
Duševné poruchy sú spojené so zvýšeným rizikom srdcových a cievnych chorôb. Alarmujúca je, že vyššie kardiovaskulárne riziko je už v mladšom veku.

Desiatovať, alebo nedesiatovať?

 3 min.  |   14. 4. 2023  |   Věra Boháčová
Na otázku, či je dobré desiatovať, alebo naopak radšej nedesiatovať, nie je jediná správna odpoveď.

Ako zvládnuť vysoký cholesterol

 2 min.  |   15. 4. 2020  |   Michal Vrablík
Ak máte obavy, že sa môže váš cholesterol zvýšiť, a neviete presne, ako ho „udržať na uzde“, tu je niekoľko základných rád, ktoré by ste mali dodržiavať.
Tento rok vyšla štúdia venujúca sa práve pridruženým ochoreniam u astmatikov vo vzťahu k veku prepuknutia astmy.

„Presladený“ december

 8 min.  |   1. 12. 2022  |   redakcia
Záver roka je náročný pre zdravého človeka, nie to ešte pre veľkú časť našej populácie, ktorú trápi celý rad zdravotných problémov.
Spracované na základe dokumentu Odporúčania ESC v klinickej praxi: Prevencia kardiovaskulárnych ochorení: Čo ako pacient potrebujem vedieť?
Treba si uvedomiť, že pacienti sú rôzne osobnosti a majú osobitný prístup k radám lekára aj k liečbe.

Ako vzniká cukrovka (diabetes) a jej vplyv na imunitu a zápaly

 6 min.  |   24. 5. 2022  |   redakcia
Cukrovka postihuje prakticky všetky orgánové systémy a je príčinou ďalších – a závažných – zdravotných komplikácií.

Nastavenie cookies

Na našom webe používame súbory cookie.

Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, ale o iných môžete rozhodnúť sami.