PODCAST: Kedy jedlo a doplnky stravy nejdú spolu s liekmi, ktoré užívame?

 5 min.  |   26. 2. 2024  |   redakcia


V dnešnej uponáhľanej a stresujúcej dobe mnohí z nás siahajú po doplnkoch stravy v dobrej viere, že si zlepšíme imunitu, doplníme vitamíny a minerály chýbajúce v strave, skrátka celkovo si vyladíme organizmus. Pokiaľ ale pravidelne užívame nejaké lieky, musíme byť obozretní – potravinové doplnky, ale aj niektoré potraviny môžu s našimi liekmi rôzne reagovať, a to nie vždy žiaducim spôsobom.

V predchádzajúcom článku (link liekovej interakcie) sme si popísali, ako spolu môžu navzájom reagovať rôzne lieky, ktoré užívame. Premýšľali ste ale niekedy o tom, že vstrebávanie, vylučovanie a pôsobenie liekov v tele môžu ovplyvniť aj potraviny, ktoré jeme, a potravinové doplnky, ktoré užívame? Poďme si povedať, na čo sa treba sústrediť:

1. Na nápoje k zapíjaniu liekov

To, že lieky nezapíjame alkoholom, asi vieme všetci veľmi dobre. Alkohol by sa ale nemal pri užívaní mnohých liekov piť vôbec, typicky je treba dať pozor u antidepresív, antibiotík, analgetík (liekov na bolesť), liekov na riedenie krvi, liekov na nespavosť, liekov s upokojujúcimi účinkami (benzodiazepínov) alebo u antihistaminík (liekov na alergie). Znášanlivosť s alkoholom je uvedená v príbalovom letáku alebo sa môžeme poradiť v lekárni.

Počas užívania antibiotík typu tetracyklínov, ale aj pri užívaní niektorých preháňadiel by sme sa mali vyhnúť mlieku a mliečnym výrobkom.

Šťavy z citrusových plodov (grapefruitov, pomarančov, limetiek alebo pomela) majú veľký potenciál reagovať s liečivami, napríklad s liekmi na vysoký cholesterol v krvi (statíny), s niektorými liekmi na vysoký krvný tlak alebo na poruchy srdcového rytmu, s niektorými antihistaminikami alebo liekmi proti vírusom a baktériám – pokiaľ vás neupozorní priamo lekár či lekárnik, oplatí sa opäť sa pozrieť do príbalového letáku.

2. Na ľubovník bodkovaný

Ľubovník je známy predovšetkým z ľudového liečiteľstva, kde zdomácnel najmä pre svoje antidepresívne účinky. Zjednodušene sa dá povedať, že na náladu pôsobí rovnakým mechanizmom účinku ako moderné antidepresíva, ktoré ovplyvňujú koncentrácie serotonínu, ale aj dopamínu a noradrenalínu v mozgu. Preto sa treba pri užívaní týchto antidepresív ľubovníku vyhnúť (nemali by ho užívať ani pacienti liečení triptánmi, teda liekmi na migrénu). Ľubovník si nemusí vyhovovať ani s niektorými liekmi na vysoký krvný tlak (znižuje ich účinok, podobne ako napríklad sladovka).

3. Na ginkgo biloba (ginko dvojlaločné)

Extrakty z ginka dvojlaločného sú v súčasnej medicíne využívané najmä u pacientov s poruchami pamäti, ale aj pri žilových ťažkostiach. Ginko má antioxidačné a protizápalové účinky. Užívatelia warfarínu alebo kyseliny acetylsalicylovej by sa mu mali rozhodne vyhnúť, a to kvôli riziku krvácania. Môže tiež znižovať účinky omeprazolu, ktorý sa používa pri liečbe žalúdočných vredov, dvanástnikového refluxu a ďalších žalúdočných ťažkostí.

4. Na cesnak

Cesnak, známy ako výborná aromatická zelenina k dochucovaniu jedál, obsahuje celý rad účinných látok, vďaka ktorým má antioxidačné a antiaterosklerotické vlastnosti (zabraňujú kôrnateniu tepien). Pozor na cesnak by si mali opäť dať tí z nás, ktorí užívajú warfarín proti zrážanlivosti krvi.

5. Na echinaceu (rudbekiu) žltú (rod Echinacea)

Výťažky z rudbekie úzkolistej (Echinacea angustifolia) či rudbekie purpurovej (Echinacea purpurea) by nemali byť podávané pacientom s autoimunitnými chorobami či pacientom liečeným imunosupresívami (lieky na potlačenie imunity). Tejto rastline by sa mali vyhnúť aj osoby so sclerosis multiplex, AIDS, tuberkulózou či lupusom a pacienti užívajúci lieky s účinnými látkami, ako je amiodarón (liek na srdcové arytmie), metotrexát (liečba rôznych typov nádorov, lupienky a reumatoidnej artritídy), ketokonazol (liečba Cushingovho syndrómu) alebo nesteroidné antiflogistiká (lieky proti bolesti).

6. Na ženšen 

Ženšen je využívaný ako tonikum, stimulujúca látka a údajné afrodiziakum. Riziko opäť predstavuje pre užívateľov warfarínu, znižuje účinnosť diuretík (liekov na zníženie krvného tlaku) a zvyšuje v tele hladiny digoxínu, lieku užívanom pri zlyhaní srdca.

7. Na vitamín K 

Vitamín K, na ktorý je bohatý napríklad špenát, môže ovplyvniť účinky liekov na riedenie krvi, ako je warfarín.

8. Na železo

Doplnky železa môžu znížiť absorpciu lieku levotyroxínu, čo môže mať vplyv na liečbu štítnej žľazy.

Ako sa vyhnúť problémom?

Rovnako ako u liekov je dôležité, aby ste informovali svojich lekárov o všetkých doplnkoch stravy, ktoré užívate. Môžu mať vplyv na liečbu. Nedávajte doplnky do popredia – aj keď sú vitamíny a minerály dôležité, nesmieme zabúdať, že môžu ovplyvniť účinky liekov. Konzultujte s lekárom, či sú vhodné práve pre vás a práve teraz. Prečítajte si dôkladne príbalové letáky svojich liekov a dodržiavajte pokyny týkajúce sa ich užívania.

redakcia MEDICAL TRIBUNE CZ

Súvisiace články
Dve osoby s rovnakou výškou a rovnakou hmotnosťou môžu vyzerať úplne inak. Ako je to možné?
Nikdy nezapomínajte, že číslo v grafu BMI alebo dokonca hmotnosť sú iba jedným z veľa dielikov celého obrazu.

Desatoro adherencie pre pacienta

 2 min.  |   23. 3. 2020  |   Pavla Banýrová
Slovom adherencia sa označuje to, do akej miery ako pacient spolupracujete so zdravotníckymi pracovníkmi a dodržiavate liečbu.
1. Nežiaduce účinky (NÚ) liečby: NÚ sa môžu vyskytnúť u všetkých typov analgetík. Tento problém nadobúda význam pri dlhodobej liečbe. U neopioidných analgetík, najmä u nesteroidných antireumatík (NSA) bývajú časté poruchy tráviaceho traktu (vredová choroba žalúdka, krvácanie do tráviaceho traktu), poruchy funkcie obličiek, pečene a krvácavosti. U opioidných analgetík (morfín, fentanyl, oxykodon) sa tieto NÚ nevyskytujú, ale individuálne sa môže vyskytnúť nevoľnosť a zvracanie, ospalosť, svrbenie a veľmi často zápcha. Pri správne vedenej liečbe bolesti opioidmi nevzniká typ závislosti, ktorý sa vyskytuje u narkomanov, ale pravidelne sa rozvíja tzv. fyzická závislosť. Tá sa prejaví rozvojom abstinenčného (odvykacieho) stavu (tras, husia koža, nervozita, úzkosť) pri náhlom vysadení opioidov. Tomu sa predchádza postupným vysadzovaním opioidov (ak je pre to z lekárskeho hľadiska dôvod). Mnohým NÚ sa dá predchádzať preventívnym podaním niektorých liekov. Prínosné sú gastroprotektíva (napr. omeprazol) pri dlhodobej liečbe NSA, antiemetiká (lieky proti nevoľnosti a zvracaniu – haloperidol, metoklopramid, ondansetron) a laxatíva (preháňadlá) pri liečbe opioidmi. 2. Nesprávna kombinácia liekov a predávkovanie Jedným z dôvodov stále častejšieho predávkovania je široká ponuka liekov s rovnakou účinnou látkou. Napr. valetol, ataralgin, panadol, paralen a coldrex obsahujú rovnakú účinnú látku, takže pri neznalosti účinnej látky a ich nesprávnej kombinácii môže pri kombinácii týchto liekov ľahko dôjsť k predávkovaniu. Kombinácia neopioidných a opioidných analgetík môže byť výhodná, rovnako ako kombinácia analgetík s adjuvantnými analgetikami. Veľkou chybou je však súčasné užívanie viacerých typov NSA. Vzhľadom na to, že NSA vo veľkej miere užívajú najmä starší polymorbidní pacienti, treba dať pozor na možné liekové interakcie NSA najčastejšie s liekmi na cukrovku (antidiabetiká), riedenie krvi (antikoagulanciá) a na vysoký krvný tlak (antihypertenzíva). 3. Zanedbanie stavu Nedostatočná liečba bolesti je problémom aj vo vyspelých krajinách. Aj keď sa situácia v oblasti liečby bolesti v poslednom čase zlepšila, ani v dnes nie je v ČR napr. nádorová bolesť dostatočne liečená. V značnej časti prípadov pritom ide o vhodný výber liekov a ich správne použitie. Pravidlom úspešnosti je teda správne užívanie liekov, predovšetkým v kombináciách, presné a stále dodržiavanie lekárom stanovených pravidiel. Ak odpoviete, aj keď len raz kladne, je na čase začať s liečbou bolesti: Trpím na bolesť veľkú časť dňa Snažím sa s bolesťou čo najviac bojovať Keď sa bolesť stáva neznesiteľnou, beriem si lieky Kvôli bolesti nemám chuť vidieť sa s mnohými ľuďmi V noci sa budím kvôli bolesti
Aké sú diétne odporúčania pri dyslipidémiách?
Mechanizmus vzniku obezity spočíva v nahromadení tukového tkaniva pri zväčšení objemu adipocytov – tukových buniek.

Ako žiť s astmou

 4 min.  |   28. 3. 2023  |   Norbert Pauk
Astma je vo väčšine prípadov dobre zvládnuteľnou chorobou, ktorá váš život nebude celkom obmedzovať.
Keď začneme užívať viacero liekov súčasne, môžu vzniknúť tzv. liekové interakcie. Čo to znamená a prečo je dôležité o nich vedieť?
Nadbytok viscerálneho tuku je spojený so zvýšeným výskytom porúch metabolizmu tukov, vyšším výskytom cukrovky a kardiovaskulárnych príhod
Samotná váha alebo výška nemôže objektívne prezentovať skladbu tela.

Nastavenie cookies

Na našom webe používame súbory cookie.

Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, ale o iných môžete rozhodnúť sami.