Liečba schizofrénie
Liečba sa odvíja od akútnej fázy ochorenia a spočíva v užívaní liekov (antipsychotík) a v psychosociálnej a psychoterapeutickej intervencii. Je potvrdené, že medikamentózna liečba v kombinácii so sociálnou rehabilitáciou vedie k lepším výsledkom ako ktorýkoľvek z prístupov sám o sebe. Lieky sú nevyhnutnou, ale väčšinou nie dostatočnou terapiou. Liečbu je možné rozdeliť:
Liečba farmakologická, v rámci ktorej sa dnes používajú dve základné generácie antipsychotík:
- Antipsychotiká prvej generácie (klasické, typické) Tieto látky sa ukázali ako užitočné pre zmiernenie a niekedy odstránenie pozitívnych príznakov schizofrénie, ako sú poruchy myslenia a vnímania. Môžu tiež zmierňovať súvisiace príznaky, ako sú agitovanosť, impulzivita a agresivita. Nie sú dostatočne účinné na negatívne príznaky ochorenia, ako je apatia, sociálna izolácia a ochudobnenie myslenia. Dlhodobé užívanie antipsychotík znižuje riziko relapsu ochorenia (patrí sem napr. chlórpromazín, haloperidol, flufenazín).
- Antipsychotiká druhej generácie (atypické) Zatiaľ čo v predchádzajúcich rokoch sa vývoj liekov sústredil predovšetkým na zmierňovanie pozitívnych príznakov, ako sú halucinácie a bludy, v poslednej dobe sú vyvíjané antipsychotiká s menším počtom vedľajších účinkov a so zvýšenou účinnosťou ako proti negatívnym, tak pozitívnym príznakom, čo sú faktory, ktoré pomáhajú zlepšiť kvalitu života a sú v moderných liečebných a rehabilitačných postupoch zásadné (napr. klozapín, olanzapín, aripiprazol).
Relaps je stav, ktorým sa označuje opätovné objavenie sa alebo zhoršenie príznakov choroby. Opakom relapsu je remisie.
Psychosociálna intervencia, kam patrí najmä:
Kognitívno-behaviorálna terapia, ktorá pomáha chorému zaujať k halucináciam a bludom kritickejší postoj a mať ich tak viac pod kontrolou. Zameriava sa na celkové upokojenie pomocou prijatia ochorenia, odstránenia úzkostného spôsobu myslenia, úpravy vzorcov maladaptívneho správania a relaxácie.
- Rodinná terapia sa zameriava na analýzu existujúceho spôsobu komunikácie v rodine, na porozumenie vzťahu problémov so štýlom a formou života rodiny a jej členov. Sústredí sa tiež na rozvoj nových možností a zručností užitočných na riešenie vzťahových problémov či problémov osobných. Tieto programy môžu významne znížiť počet relapsov ochorenia.
- Pracovné/režimové intervencie, ktoré zlepšujú schopnosť štruktúrovať si čas, organizovať a plánovať prácu, učiť sa nové činnosti, prehlbujú zručnosť, zlepšujú kognitívne funkcie, vytvárajú reálne sebahodnotenie a udržujú vzťah chorého s okolím.
Následná psychoterapeutická liečba u chorých, ktorí prekonali psychotickú epizódu, môže trvať aj niekoľko rokov, niekedy je potrebné pokračovať celý život. Dôležité je tiež osvojiť si metódu relaxácie, ktorá spočíva v jednoduchých cvičeniach vykonávaných v sede, poležiačky, prípadne postojačky, napr. pri čakaní v rade.
Prevencia relapsu
Vychádza zo snahy o dosiahnutie a udržanie remisie ochorenia. Dôležitú úlohu tu zohráva:
- spolupráca pacienta, lekára a celej rodiny,
- pravidelné užívanie predpísaných liekov a dodržiavanie režimových opatrení,
- dobrá informovanosť o ochorení,
- dodržiavanie pravidelného spánkového režimu,
- udržiavanie obvyklého režimu činností,
- nevyhýbanie sa aktivitám, ale ani prepínanie sa, činnosti je potrebné plánovať,
- vyhýbanie sa alkoholu a iným psychotickým látkam,
- prijímať podporu a pomoc rodiny a priateľov,
- snažiť sa znížiť mieru stresu v zamestnaní,
- naučiť sa rozpoznávať včas blížiaci sa návrat ochorenia.
Relaps môžu signalizovať:
- rastúce napätie, nervozita, nepokoj,
- nespavosť, nechutenstvo,
- znížený záujem, uzatváranie sa do seba,
- vzťahovačnosť a celý rad ďalších úplne individuálnych príznakov.
Nezabudnite ihneď informovať lekára, ak máte:
- samovražedné myšlienky,
- sklony k agresivite,
- výkyvy nálad, poruchy spánku alebo alergiu,
- príznaky súvisiace s nežiaducimi účinkami liekov,
- ak sa chystáte užívať novopredpísané alebo voľnopredajné lieky.
Odborná spolupráca: prof. MUDr. Jiří Masopust, Ph.D.