Poruchy spánku sú u schizofrénie časté

 8 min.  |   16. 3. 2025  |   redakcia

Schizofrénia patrí k duševným ochoreniam, u ktorých sa vo väčšine prípadov vyskytujú poruchy spánku. Môžu sa objavovať ešte pred prepuknutím schizofrénie aj v jej priebehu. Nedostatok spánku môže zhoršiť priebeh ochorenia a ovplyvniť liečbu. Preto je vždy nutné tento problém riešiť s lekárom.

Schizofrénia je duševným ochorením prejavujúcim sa poruchami myslenia (bludy), vnímania (halucináciami) a konania. Ide o pomerne častú poruchu objavujúcu sa u jedného zo sto jedincov, ktorá vyžaduje celoživotnú liečbu. K jej nástupu dochádza najčastejšie vo veku medzi 18 – 35 rokmi, ale môže to byť aj skôr alebo neskôr.

Jedným z prvých príznakov môže byť práve narušenie zvyčajného spánkového režimu prejavujúce sa tým, že človek nespí celú noc, nie je schopný spať dlhšie ako jednu alebo dve hodiny v kuse alebo nemôže zaspať vo zvyčajnom čase. Podľa jednej zo štúdií z roku 2017 sa narušený spánok vyskytuje u 30 – 80 percent ľudí so schizofréniou v závislosti od rozsahu príznakov ochorenia. Nedostatok spánku potom u nich môže spôsobiť/zhoršiť niektoré príznaky:

  • ťažkosti s pamäťou,
  • ťažkosti so sústredením,
  • ťažkosti s vyjadrovaním myšlienok,
  • ťažkosti s pozornosťou,
  • halucinácie, bludy,
  • hnev, smútok alebo iné emócie nezodpovedajúce situácii,
  • únavu,
  • bolesť hlavy.

To všetko môže mať za následok oslabenie účinku liečebných plánov, ale aj relaps ochorenia a potrebu nového terapeutického postupu. Navyše môžu poruchy spánku ovplyvniť okrem psychického zdravia aj fyzické zdravie a viesť k početným komplikáciám, medzi ktoré patrí hlavne nadváha, vysoký krvný tlak, oslabený imunitný systém a diabetes.

Ľudia so schizofréniou majú riziko hneď niekoľkých spánkových porúch

U ľudí so schizofréniou sa môže objaviť niekoľko porúch spánku. U niekoho sa môže vyskytnúť viac porúch, u niekoho len niektoré či len jedna z nich. Patrí k nim:

  • Nespavosť – ťažkosti so zaspávaním alebo s udržaním si spánku aspoň 3 noci v týždni. Niekedy ju spôsobujú vonkajšie faktory (stres, kofeín, nevhodné prostredie atď.), ale u ľudí so schizofréniou je nespavosť často dôsledkom zvýšenej aktivity dopamínových receptorov v mozgu.
  • Obštrukčné spánkové apnoe (OSA) – stav, ku ktorému dochádza následkom zablokovania dýchacích ciest počas spánku. Prejavuje sa chrápaním, suchom v ústach, „zlým“ spánkom a únavou. Prehľad štúdií ukázal, že asi 15 percent ľudí so schizofréniou má OSA. Ďalší výskum tiež naznačuje, že tento stav by mohol byť spôsobený prírastkom hmotnosti, ktorý je častý pri užívaní liekov na liečbu schizofrénie. Práve nadváha/obezita patria k rizikovým faktorom OSA.
  • Syndróm nepokojných nôh – stav spôsobujúci nekontrolovateľné nutkanie pohybovať nohami. Zvyčajne sa tento stav zhoršuje vo večerných hodinách pri ležaní a môže narušiť spánok. Obdobná je porucha periodické pohyby končatín prejavujúca sa stereotypnými opakovanými pohybmi končatín počas spánku. Tá sa často objavuje spolu so syndrómom nepokojných nôh alebo s inými poruchami spánku. Obe tieto poruchy sú spojené s vysokými hladinami dopamínu a sú časté u ľudí so schizofréniou.
  • Poruchy cirkadiánneho rytmu – ide o odchýlky v načasovaní a dĺžke spánku, môže to znamenať – príliš veľa spánku, príliš málo spánku, neschopnosť dlhšieho spánku, neschopnosť udržovať každodenný režim spánku a bdenia.
  • Narkolepsia – neurologické ochorenie charakterizované nadmernou spavosťou počas dňa bez ohľadu na to, koľko hodín človek spal v noci.  Ľudia s narkolepsiou majú kvôli nutkavej potrebe spať často ťažkosti zostať hore a dokončiť každodenné činnosti.
  • Syndróm nočného prejedania sa – spôsobuje pocit nadmerného hladu počas noci, s ktorým sa ľudia prebúdzajú a uprostred noci jedia, počas dňa potom naopak hlad nemajú. Štúdia z roku 2021 naznačila, že ľudia so schizofréniou môžu byť vystavení vyššiemu riziku vzniku tohto syndrómu.

Každá bunka v našom tele sa riadi svojimi biologickými hodinami. Bunkové procesy sú ovplyvnené tzv. cirkadiánnym rytmom, čo je 24 hodín trvajúci cyklus, ktorý sa riadi striedaním dňa a noci. Pokiaľ náš životný štýl nezodpovedá prirodzenému priebehu dňa, napríklad z dôvodu práce na nočné zmeny, pravidelného ponocovania atď., cirkadiánny rytmus sa dysreguluje. Predpokladá sa, že jeho dlhodobé narušenie je spojené s autoimunitnými chorobami, niektorými neurologickými poruchami či s diabetom.

Poruchy spánku a cirkadiánnych rytmov môžu tiež predikovať nástup či relaps niektorých psychických ochorení, ako je depresia, úzkosť, bipolárna porucha alebo práve schizofrénia.

Poruchy spánku je potrebné liečiť súčasne so schizofréniou

Liečba poruchy spánku býva súčasťou terapeutického plánu liečby schizofrénie, a preto je potrebné o nej so svojím lekárom hovoriť. Neliečené problémy so spánkom môžu prispieť ku zhoršeniu príznakov schizofrénie. Možnosti liečby môžu zahŕňať:

  • Kognitívno-behaviorálnu terapiu (KBT) – pomôže so znížením stresu a s odstránením návykov, ktoré môžu prispievať ku „zlému“ spánku.

  • Antipsychotiká – lieky používané v liečbe schizofrénie pomáhajú tiež lepšie spať. Lekár môže upraviť užívanie liekov tak, aby zmiernil príznaky poruchy spánku. Lekár rozhodne, ktorý liek z tejto skupiny je pre vás najvhodnejší.

  • Lieky na spanie/hypnotiká – sú iba krátkodobým riešením, najmä pre svoje nežiaduce účinky a vznik závislosti. Dlhodobým užívaním navyše ich účinnosť klesá. V určitých prípadoch ich môže lekár predpísať, nie vždy je to však vzhľadom na liekové interakcie s liekmi na schizofréniu možné.

Intervencia zameraná na podporu spánku, ako je terapia jasným svetlom, podávanie melatonínu či kognitívno-behaviorálna terapia, majú potenciál zlepšiť kvalitu spánku a priniesť úľavu od symptómov depresie. Neoddeliteľnou a dôležitou súčasťou liečby spánkových porúch je zmena životného štýlu a dodržiavanie zásad spánkovej hygieny. Dôležité je napr. obmedziť kofeín a alkohol, spať v temnej tichej spálni s príjemnou teplotou, chodiť spať vždy v pravidelnom čase alebo používať posteľ len na spánok a sexuálnu aktivitu.

Pokiaľ potrebujete pomoc s pretrvávajúcimi problémami so spánkom, obráťte sa na svojho lekára, ktorý vám pomôže alebo vás odkáže na špecialistu na poruchy spánku, ktorý vám poskytne komplexnú diagnostiku a možnosti liečby celého radu porúch spánku.

Prečo potrebujete pomoc pri problémoch so spánkom pri schizofrénii?

Pokiaľ ste už ohrození psychózou, problémy so spánkom môžu toto riziko zvýšiť.

Problémy so spánkom môžu byť prvým príznakom nástupu alebo relapsu choroby.

Problémy so spánkom sťažujú zlepšenie celkového stavu.

Problémy so spánkom môžu spôsobiť aj ďalšie zdravotné problémy.

Problémy so spánkom a psychické problémy sa ovplyvňujú navzájom, preto zlepšenie spánku často vedie ku zlepšeniu duševného zdravia.

Čo je dobré vedieť:

Väčšina ľudí so schizofréniou môže mať v určitej fáze ochorenia problémy so spánkom. Tieto problémy môžu:

  • byť spojené so začiatkom psychózy alebo s relapsom ochorenia,
  • byť spojené so zhoršením psychózy,
  • byť spojené s fyzickými zdravotnými problémami, napr. s nadváhou a diabetom,
  • ovplyvniť aj ďalšie časti duševného zdravia, napr. náladu, koncentráciu, pamäť a myslenie.

Problémy so spánkom a schizofrénia môžu byť liečené súčasne, preto je potrebné situáciu riešiť s odborníkom.

Čo je dopamín?

Dopamín je chemická látka v mozgu, ktorá je potrebná k prenosu informácií medzi nervovými bunkami v mozgu a medzi mozgom a ostatnými časťami tela. Môže ovplyvniť náladu (hlavne v systéme potešenia), motiváciu, pamäť, pozornosť a má tiež ďalšie dôležité funkcie. Jeho vysoká alebo nízka koncentrácia ovplyvňuje fungovanie tela. Zmena koncentrácie dopamínu (zvyčajne vysoká koncentrácia) je spojená s niektorými spánkovými poruchami.


Zdroje:

https://www.healthline.com/health/schizophrenia/schizophrenia-and-sleep#takeaway

https://www.prosestru.cz/magazin/jak-souvisi-spanek-a-denni-rytmy-s-dusevnim-zdravim-137799

https://www.sleephealthfoundation.org.au/sleep-topics/schizophrenia-and-sleep

NPS-SK-01208

hlasování

0 (0)

Štítky:
schizofrénia
antipsychotiká
poruchy spánku

Súvisiace články
Schizofrénia je závažné, často chronické duševné ochorenie, ktoré výrazne narúša schopnosť chorého zrozumiteľne sa správať, konať a uplatniť sa v spoločnosti.

Najčastejšie mýty o schizofrénii

 1 min.  |   20. 1. 2022  |   Martin Anders
Nielen široká verejnosť, ale aj zdravotníci majú tendenciu vytvárať si stereotypný obraz o pacientoch so schizofréniou.

Psychoterapia a schizofrénia

 3 min.  |   11. 8. 2020  |   Martin Anders
Liečba schizofrénie je komplexný proces, aj preto sa psychoterapia kombinuje s farmakologickou liečbou, bez ktorej by nedosahovala potrebnú účinnosť.
Schizofrénia patrí medzi liečiteľné ochorenia. Dobre riadená terapia dáva pacientovi šancu žiť kvalitný a produktívny život.

Liečba schizofrénie

 4 min.  |   20. 1. 2022  |   Martin Anders
Liečba schizofrenie sa odvíja od akútnej fázy ochorenia a spočíva v užívaní liekov (antipsychotík) a v psychosociálnej a psychoterapeutickej intervencii.
Len o máloktorom ochorení majú ľudia tak skreslené predstavy ako o schizofrénii. Pritom ide o najčastejšie a najzávažnejšie ochorenie zo skupiny psychotických duševných porúch.
Odpoveď na túto otázku nie je jednoduchá, existuje celý rad teórií, ale nepochybne vždy hrajú úlohu genetické predpoklady, pôsobenie stresových faktorov, ale aj iných exogénnych faktorov.

Schizofrénia u detí a adolescentov

 5 min.  |   7. 10. 2020  |   Martin Anders
Schizofrénia u detí mladších ako 9 rokov sa objavuje veľmi zriedka, to však neznamená, že nemôžu trpieť na túto psychotickú poruchu. Výnimočná už nebýva u detí po 13. roku veku a u adolescentov, najmä u chlapcov.
Duševné ochorenia sú spojené s mnohými predsudkami. Spoločnosť sa duševne chorých bojí a odsúva ich na okraj. Faktom zostáva, že na chorých sa nahliada s dešpektom a pacienti sú vyčleňovaní zo spoločnosti.

Nastavenie cookies

Na našom webe používame súbory cookie.

Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, ale o iných môžete rozhodnúť sami.