Ako môže menopauza ovplyvniť kardiovaskulárne riziko?
S nástupom menopauzy môže byť spojený celý rad telesných a psychických ťažkostí,... »
Krvný tlak v priebehu dňa kolíše – jeho hodnoty závisia od celého radu faktorov: od toho, ako sa práve cítime po fyzickej aj psychickej stránke, koľko vypijeme tekutín, ale aj od zmien počasia. Dnes už je celkom bežné merať si krvný tlak doma – obchody ponúkajú veľký výber tlakomerov (tonometrov). Ak si nie ste istí, ktorý vybrať, pomôže vám napríklad databáza preverených (validovaných) tlakomerov na www.dableducational.org. Vyberajte prístroj, ktorého manžeta sa prikladá na hornú končatinu, a nie na zápästie, lebo tzv. ramenné tonometre sú oveľa presnejšie.
Prezrite si našu infografiku:
Lekár vám môže tiež ponúknuť ambulantné monitorovanie krvného tlaku (ktoré sa nesprávne označuje aj ako „tlakový Holter“). Pri takom monitorovaní má pacient prístroj na meranie krvného tlaku upevnený na sebe počas dlhšieho časového obdobia, zvyčajne 24 hodín. Získava sa tak spravidla 50 až 70 hodnôt, ktoré odrážajú bežnú aktivitu pacienta, väčšinou počas jedného 24hodinového cyklu. To okrem toho umožňuje zhodnotiť, či sa dostavuje fyziologický pokles tlaku v nočných hodinách. Treba počítať s tým, že pre pacienta také vyšetrenie predstavuje určité nepohodlie, nafukovanie manžety môže budiť pozornosť okolia, prípadne môže v noci pacienta budiť.
Stiahnite si prehľadnú tabuľku na zaznamenávanie hodnôt krvného tlaku, alebo si zaznamenávajte svoje hodnoty priamo na Kapitolách o zdraví.
Online nástroj pre záznam tlaku nájdete tu.
S nástupom menopauzy môže byť spojený celý rad telesných a psychických ťažkostí,... »
Oblasť, v ktorej je pre nás soľ zdanlivo nenahraditeľnou, predstavuje kuchynská príprava... »