Čo by som mal/a ako pacient/ka vedieť o prevencii kardiovaskulárnych ochorení?
Spracované na základe dokumentu Odporúčania ESC v klinickej praxi: Prevencia kardiovaskulárnych... »
Na domáce meranie tlaku použite automatický elektronický (oscilometrický) prístroj s manžetou na ramene. Preferovaný je prístroj s automatickým ukladaním a priemerovaním viacerých meraní.
Ponuka prístrojov na trhu je široká, nie u všetkých bolo vykonané nezávislé posúdenie pomocou zavedeného protokolu. Zoznam tých, ktoré boli overené, nájdete napríklad na stránke www.stridebp.org. Elektronické prístroje pre deti musia byť validované špeciálne pre ne, to isté platí pre tehotné ženy. Ortuťové tonometre sú vo väčšine krajín zakázané a už sa nepoužívajú ani v zdravotníctve. Kľúčová je voľba správnej veľkosti manžety - jej šírka by mala tvoriť (37-50) percent obvodu ramena. Príliš úzka alebo príliš široká manžeta výrazne skresľuje výsledky merania. Počítajte s tým, že manžety spravidla nie sú medzi jednotlivými prístrojmi zameniteľné.
Zdroj: Stergiou George S, et al. 2021 European Society of Hypertension practice guidelines for office and out‑of‑office blood pressure measurement. J Hypertens 2021;39:1293–1302. (https://journals.lww.com/jhypertension/Fulltext/2021/07000/2021_European_Society_of_Hypertension_practice.5.aspx)
Adaptované z 2021 European Society of Hypertension practice guidelines for office and out of office blood pressure measurement.
redakcia MEDICAL TRIBUNE CZ
Spracované na základe dokumentu Odporúčania ESC v klinickej praxi: Prevencia kardiovaskulárnych... »
Oblasť, v ktorej je pre nás soľ zdanlivo nenahraditeľnou, predstavuje kuchynská príprava... »