Depresívna porucha je závažné ochorenie

 2 min.  |   1. 1. 2020  |   Garant: Martin Anders


Celosvetovo je depresívna porucha štvrtou hlavnou príčinou zdravotných ťažkostí, na Slovensku ňou trpí viac ako tri sta tisíc ľudí. Ide o vážne psychické ochorenie, ktoré sa najčastejšie prejavuje v dospelosti, často začína medzi 25. - 35. rokom života. Jej výskyt sa však zvyšuje a stále častejšie sa s ňou stretávame aj u detí. U žien sa depresia objavuje dvakrát častejšie ako u mužov.

Kto je najviac ohrozený?

Všeobecne sú depresiou najviac ohrození ti, ktorí majú k ochoreniu vrodené dispozície, prechádzajú hormonálnymi zmenami, požívajú toxické látky, alebo u nich došlo k mechanickému poškodeniu mozgu, ale tiež tí, ktorí trpia na telesné choroby (črevné, hormonálne a i.). Často sa stáva, že depresiu pomôže odštartovať silný stres, ktorý dotyčný zažíva v dôsledku zásadnej životnej zmeny alebo katastrofy, ale rovnako aj keď začne užívať lieky rôzneho charakteru.

Samostatné alebo sprievodné ochorenia

Depresia môže byť diagnostikovaná ako celkom samostatné ochorenie, ktoré sa objaví zdanlivo bez príčiny. Depresívne prejavy ale môžu sprevádzať aj celý rad iných ochorení, ako je migréna, Parkinsonova choroba, chronická bolesť, roztrúsená skleróza, astma, artritída, kardiovaskulárne choroby, cukrovka, onkologické ochorenia, ale aj obezita, žltačka alebo AIDS (viac Príznaky depresie). Za zmienku stojí, že sa veľmi často vyskytuje po cievnych mozgových príhodách alebo po infarkte myokardu.

Kedy vyhľadať odborníka

Veľmi dôležité je včas vyhľadať odbornú pomoc a depresiu liečiť (viac Liečba depresie). Aj dnes veľa ľudí stále verí tomu, že depresia nie je choroba, ale len zlá nálada, a že chorí sú len príliš precitlivení. Zľahčovanie tohto ochorenia má za následok, že sa ľudia o svojich problémoch hanbia hovoriť, a nevyhľadajú odbornú pomoc (viac Najčastejšie mýty o depresii). S postupujúcou závažnosťou choroby môže dochádzať k myšlienkam či dokonca pokusom o samovraždu.


hlasování

0 (0)

Štítky:
depresie
depresívna porucha
psychické ochorenie

Súvisiace články

Ako nepodľahnúť syndrómu vyhorenia

 5 min.  |   4. 11. 2024  |   redakcia
Takzvaný burn-out nie je obmedzený len na prácu – môže postihnúť aj ľudí, ktorí sa starajú o rodinu alebo vykonávajú náročné dobrovoľnícke činnosti.

Životný štýl a depresia

 2 min.  |   13. 1. 2021  |   Martin Anders
Popri vyváženej diéte hrá neoddeliteľnú úlohu aj fyzická aktivita, ktorej dôležitosť sa ukazuje najmä v posledných rokoch.

Duševné poruchy a kardiovaskulárne riziko

 8 min.  |   22. 10. 2023  |   redakcia
Duševné poruchy sú spojené so zvýšeným rizikom srdcových a cievnych chorôb. Alarmujúca je, že vyššie kardiovaskulárne riziko je už v mladšom veku.

Čo je to adherencia?

 4 min.  |   23. 4. 2022  |   Pavla Banýrová
Možná jste se s tímto slovem už setkali, možná ještě ne. Lékaři ale řeší téma adherence víc a víc a určitě je namístě vysvětlit, o co se vlastně jedná.
Od bežného smútku alebo zlej nálady sa depresia líši hlavne v tom, že tieto pocity sú dlhodobé, hlbšie a intenzívnejšie a nepriaznivo ovplyvňujú bežné činnosti chorého

Depresia a životný štýl

 7 min.  |   30. 4. 2023  |   Martin Anders
Spolu so správnym nastavením liečby je dôležitá aj zmena životného štýlu od výživy až po nájdenia nového vzťahu k sebe samému.

Odporový/silový tréning

 5 min.  |   19. 6. 2024  |   redakcia
Čo presne rozumieme pod pojmami „odporový“ a „silový“ tréning a čo od neho môžeme očakávať?
Keď začneme užívať viacero liekov súčasne, môžu vzniknúť tzv. liekové interakcie. Čo to znamená a prečo je dôležité o nich vedieť?
Aj keď je depresia liečiteľným ochorením, uvádza sa, že len 30 percent liečených pacientov dosiahne plné odznenie príznakov liečenej epizódy ochorenia.

10 mýtov o depresii

 2 min.  |   15. 8. 2020  |   Martin Anders
Vzhľadom k tomu, že depresia má veľmi široké spektrum príznakov, existuje o tomto ochorení plno mýtov a predsudkov. Aj preto treba o nej hovoriť a nebáť sa jej.

Nastavenie cookies

Na našom webe používame súbory cookie.

Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, ale o iných môžete rozhodnúť sami.