Čo robiť, keď mám astmu?

 2 min.  |   28. 3. 2023  |   Garant: Norbert Pauk


Nefajčite

Fajčenie  zhoršuje priebeh astmy. Už len samotné fajčenie spôsobuje v dýchacích cestách opuch, zúženie a produkciu väzkého hlienu, čo je u astmatika ďalšia záťaž pre aj tak už postihnuté dýchacie cesty. Inhalácia tabakového dymu znižuje účinnosť liekov proti astme a u fajčiarov sa zvyšuje počet exacerbácií astmy. Zanechať fajčenie úplne isto nie je ľahká vec, ale pokiaľ sa pre to rozhodnete, bude vašim pľúcam oveľa lepšie. Existujú centrá pre liečbu závislosti od tabaku, kde vám pomôžu s ukončením tohto zlozvyku.

Neprestávajte brať svoje lieky

Aj keď je vám lepšie napríklad niekoľko týždňov, nevysadzujte svoju pravidelnú liečbu. Vaša astma je práve vtedy pod kontrolou a k tomu potrebuje lieky, ktoré užívate. O akomkoľvek znížení rozhodnite spolu s vaším lekárom, ktorý odporučí, či vôbec a akým spôsobom znižovať liečbu. V prípade, že prestanete svoj preventívny inhalátor užívať, riskujete vážne vzplanutie astmy, ktoré môže skončiť nutnosťou hospitalizácie.

Nezabúdajte so sebou nosiť svoj úľavový inhalátor

V prípade objavenia sa príznakov dýchavice, kašľa, ťažoby na hrudníku a piskotov je vhodné použiť úľavový inhalátor. Také príznaky sa môžu vyskytnúť, aj keď to nečakáte. Je teda nutné, aby ste so sebou nosili úľavový inhalátor všade, kam idete.

Neprestaňte cvičiť

Pre zdravie svojich pľúc celkom iste neprestávajte cvičiť, aj keď vám môže niektorý šport astmu spúšťať. Správna aktivita alebo cvičenie vám pomôžu zlepšiť kontrolu nad príznakmi. Na zlepšenie pľúcnych funkcií sú k dispozícii dychové cvičenia (napríklad nácvik bráničného dýchania). Z bežných športov je vhodné plávanie, chôdza, horolezectvo alebo okrem iného rekreačná cyklistika. Pred zahájením aktivity je možné použiť úľavový inhalátor, ktorý by mal obmedziť zúženie priedušiek navodené záťažou.

Neklesajte na mysli

Veľa ľudí na svete má astmu, dokonca aj niektorí vrcholoví športovci. Pri správnej starostlivosti o svoje telo a s pravidelným užívaním preventívnej liečby môže väčšina astmatikov žiť svoj život bez zásadných obmedzení.

MUDr. Petra Dvořáková

hlasování

0 (0)

Štítky:
astma
fajčenie
liečba
pohyb

Súvisiace články

Ako sa lieči alergia?

 3 min.  |   28. 3. 2023  |   Norbert Pauk
Terapia alergie sa okrem iného odvíja od spúšťača, ktorý imunitné reakcie naštartuje. Hlavným spôsobom boja s alergiou je eliminácia styku s alergénom, teda vyhnúť sa stretnutiu s dráždivou látkou.

Ako žiť s astmou

 4 min.  |   28. 3. 2023  |   Norbert Pauk
Astma je vo väčšine prípadov dobre zvládnuteľnou chorobou, ktorá váš život nebude celkom obmedzovať.
Tento rok vyšla štúdia venujúca sa práve pridruženým ochoreniam u astmatikov vo vzťahu k veku prepuknutia astmy.
Zmena životného štýlu je pre liečbu cukrovky, vysokého krvného tlaku aj vysokého cholesterol zásadná
Rozhodne spozornite a neberte veci na ľahkú váhu. Podstatné je, že vždy sa dá niečo robiť.

Pravidlá cvičenia

 3 min.  |   5. 3. 2020  |   Iva Bílková
Cvičte aspoň 45 minút denne (ako málo účinné minimum sa dá pripustiť aj 30 minút). Pokiaľ na to naozaj nemáte čas, cvičte aspoň trikrát týždenne, ale nikdy nie v dvoch po sebe idúcich dňoch. Dôležité je zachovať pravidelnosť, ktorá je veľmi dôležitá pre metabolizmus. Po úvodných 4–6 týždňoch by cvičenie malo trvať optimálne 45–60 minút v kuse – zbieranie chvíľok počas celého dňa je podstatne menej účinné a tiež naopak,  cvičenie dlhšie ako 90 minút bude pravdepodobne nedostatočne intenzívne. V úvodnom období sa sústreďte skôr na dĺžku záťaže ako na jej intenzitu – radšej voľte menšiu záťaž s väčšou vytrvalosťou. Prvých šesť týždňov je psychologicky rozhodujúcich pre osvojenie si návyku na dlhodobé dodržiavanie cvičenia. Zvoľte vytrvalostné cvičenie. Pokiaľ trpíte na nadhmotnosť alebo obezitu, najlepšou voľbou je rotoped (ergometer) a plávanie. Najdôležitejšie ale je, aby človeka zvolený pohyb čo najviac tešil. Po niekoľkých týždňoch vytrvalostného cvičenia môžete pridať vhodné, nie príliš ťažké posilňovanie. Pokiaľ niekomu tieto druhy pohybu nevyhovujú, alternatívou je (pokiaľ možno rýchla) chôdza po mäkkom teréne v športovej obuvi, ktorá vám dokonale pasuje. Beh sa nemá v žiadnom prípade odporúčať tomu, kto má viac ako 20 % nadhmotnosti (svoju optimálnu hmotnosť spočítate, keď od svojej výšky odčítate sto). V úvodných šiestich týždňoch je pre zdravie dôležitá hlavne dĺžka cvičenia a to, ako sa cítite, a nie skutočný energetický výdaj alebo merateľný športový výkon. Zbytočne sa nestresujte číslami, koľko ste toho zaplávali alebo s akou silnou pružinou posilňujete. Po prvých troch týždňoch po rozohriatí pozvoľna zvyšujte intenzitu záťaže tak, aby ste v nej boli schopní vydržať niekoľko desiatok minút. Intenzitu zaťaženia je vhodné sledovať meraním pulzovej frekvencie. Za hornú bezpečnú hranicu je možné považovať spočiatku 60 %, po niekoľkých mesiacoch 70–80 % maximálnej pulzovej frekvencie. Nikdy nešportujte nalačno: aj pri rovnakej záťaži ľahkej intenzity má väčšina ľudí vyšší energetický výdaj po jedle ako s prázdnym žalúdkom. Pred športovou aktivitou je vhodné dať si müsli tyčinku alebo ovocie, ktoré telu dodajú rýchle cukry k okamžitej práci svalov. Po 20 minútach záťaže potom dochádza ku štiepeniu glykogénu z energetických zásob v pečeni. Na záver treba pripomenúť, že by ste sa hneď na začiatku športovania nemali snažiť lámať rekordy. Dôležitá je pravidelnosť a plynulosť. Aj malý úspech je prínosom a zmeny neprichádzajú okamžite, ale postupne veľmi pomáhajú. Preto sa radujte aj z malých pokrokov. Načúvajte svojmu telu, je to náš najlepší radca, a nič nerobte cez bolesť a nepríjemné pocity. Najťažšie je začať, ale pri aktivitách, ktoré vás bavia, sa príjemné výsledky dostavia o to rýchlejšie a budú mať zmysel.
Nesnažte sa hneď od začiatku športovania lámať rekordy. Dôležitá je pravidelnosť a plynulosť.

Liečba schizofrénie

 4 min.  |   20. 1. 2022  |   Martin Anders
Liečba schizofrenie sa odvíja od akútnej fázy ochorenia a spočíva v užívaní liekov (antipsychotík) a v psychosociálnej a psychoterapeutickej intervencii.
Potravinové doplnky, ale aj niektoré potraviny môžu s našimi liekmi rôzne reagovať, a to nie vždy žiaducim spôsobom.
Keď začneme užívať viacero liekov súčasne, môžu vzniknúť tzv. liekové interakcie. Čo to znamená a prečo je dôležité o nich vedieť?

Nastavenie cookies

Na našom webe používame súbory cookie.

Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, ale o iných môžete rozhodnúť sami.