Nefajčite

Fajčenie  zhoršuje priebeh astmy. Už len samotné fajčenie spôsobuje v dýchacích cestách opuch, zúženie a produkciu väzkého hlienu, čo je u astmatika ďalšia záťaž pre aj tak už postihnuté dýchacie cesty. Inhalácia tabakového dymu znižuje účinnosť liekov proti astme a u fajčiarov sa zvyšuje počet exacerbácií astmy. Zanechať fajčenie úplne isto nie je ľahká vec, ale pokiaľ sa pre to rozhodnete, bude vašim pľúcam oveľa lepšie. Existujú centrá pre liečbu závislosti od tabaku, kde vám pomôžu s ukončením tohto zlozvyku.

Neprestávajte brať svoje lieky

Aj keď je vám lepšie napríklad niekoľko týždňov, nevysadzujte svoju pravidelnú liečbu. Vaša astma je práve vtedy pod kontrolou a k tomu potrebuje lieky, ktoré užívate. O akomkoľvek znížení rozhodnite spolu s vaším lekárom, ktorý odporučí, či vôbec a akým spôsobom znižovať liečbu. V prípade, že prestanete svoj preventívny inhalátor užívať, riskujete vážne vzplanutie astmy, ktoré môže skončiť nutnosťou hospitalizácie.

Nezabúdajte so sebou nosiť svoj úľavový inhalátor

V prípade objavenia sa príznakov dýchavice, kašľa, ťažoby na hrudníku a piskotov je vhodné použiť úľavový inhalátor. Také príznaky sa môžu vyskytnúť, aj keď to nečakáte. Je teda nutné, aby ste so sebou nosili úľavový inhalátor všade, kam idete.

Neprestaňte cvičiť

Pre zdravie svojich pľúc celkom iste neprestávajte cvičiť, aj keď vám môže niektorý šport astmu spúšťať. Správna aktivita alebo cvičenie vám pomôžu zlepšiť kontrolu nad príznakmi. Na zlepšenie pľúcnych funkcií sú k dispozícii dychové cvičenia (napríklad nácvik bráničného dýchania). Z bežných športov je vhodné plávanie, chôdza, horolezectvo alebo okrem iného rekreačná cyklistika. Pred zahájením aktivity je možné použiť úľavový inhalátor, ktorý by mal obmedziť zúženie priedušiek navodené záťažou.

Neklesajte na mysli

Veľa ľudí na svete má astmu, dokonca aj niektorí vrcholoví športovci. Pri správnej starostlivosti o svoje telo a s pravidelným užívaním preventívnej liečby môže väčšina astmatikov žiť svoj život bez zásadných obmedzení.

MUDr. Petra Dvořáková

Súvisiace články

Peľová situácia

Peľová situácia ukazuje dobu, kedy je aká rastlina v reprodukčnej fáze a kedy môžeme... »