Kognitívne schopnosti a liečba cukrovky

 2 min.  |   20. 9. 2022  |   redakcia


Cukrovka sa v priebehu života podieľa okrem iného aj na nepriaznivých zmenách mozgového tkaniva, čo nakoniec, najmä vo vyššom veku, môže viesť ku zníženiu mentálnej funkcie, napríklad k demencii. Ukazuje sa, že diabetici majú kognitívne funkcie, kam radíme poznávacie procesy ako koncentrácia, pozornosť, myslenie alebo pamäť, postihnuté viac ako nediabetici. K bežným rizikovým faktorom, ktorými sú vysoký krvný tlak, porucha hladín tukov v krvi (dyslipidémia), cievne postihnutie alebo obezita, sa navyše u diabetikov pridáva hyperglykémia aj hypoglykémia.

Vplyv cukrovky na kognitívne schopnosti 

Nové údaje ukazujú, že diabetici vo veku 65 – 74 rokov majú problémy s kognitívnymi schopnosťami v 13 percentách, starší ako 70 rokov potom vo viac ako 24 percentách. Zatiaľ čo u diabetikov 1. typu je postihnutá predovšetkým mentálna flexibilita, IQ a psychomotorické tempo, u diabetikov 2. typu sú to predovšetkým poruchy pamäti, rýchlosť reakcií a exekutívne funkcie, ktoré zabezpečujú samostatné a účelové konanie a myslenie človeka, stoja za plánovaním, organizáciou činností a myslenia a ich vzájomnou súhrou.

Ako udržať kognitívne funkcie na dobrej úrovni aj popri cukrovke 

Pre udržanie dobrých kognitívnych schopností je veľmi dôležité dosiahnutie normoglykémie. Za normálnu glykémiu sú u zdravých osôb považované hodnoty v rozpätí 3,9 – 5,6 mmol/l nalačno, u diabetikov je táto hodnota v rozpätí 4 – 6 mmol/l, rozpätie 6 – 7 mmol/ je hodnotené ako uspokojivé. Aj keď dnes už vieme, že normoglykémia riziko poruchy kognitívnych schopností významne znižuje, jej dosiahnutie nebýva jednoduché. Často totiž dochádza ku kolísaniu medzi hyper- a hypoglykémiou, pričom práve hyperglykémia je za postihnutie kognitívnych schopností zodpovedná najčastejšie.

Ciele a spôsob liečby cukrovky je nutné s postupom choroby a podľa individuálneho typu pacienta upravovať. Preto sa neobávajte spýtať sa svojho lekára, ktorý liek je práve pre vás tým najvhodnejším, a to práve aj vo vzťahu k vašim kognitívnym schopnostiam.

redakcia MEDICAL TRIBUNE CZ

hlasování

0 (0)

Štítky:
cukrovka
demencia
kognitívne funkcie
liečba cukrovky

Súvisiace články
Liečba cukrovky sa spravidla zahajuje úpravou životného štýlu: diéta, pohybové aktivity, zníženie hmotnosti.

Desiatovať, alebo nedesiatovať?

 3 min.  |   14. 4. 2023  |   Věra Boháčová
Na otázku, či je dobré desiatovať, alebo naopak radšej nedesiatovať, nie je jediná správna odpoveď.

Hrozba nazývaná prediabetes

 3 min.  |   13. 9. 2020  |   Alena Šmahelová
Může se vyskytnout v jakémkoli věku a jeho riziko s přibývajícím věkem výrazně stoupá.

Ochorenie obličiek často súvisí s hypertenziou a diabetom

 8 min.  |   1. 9. 2023  |   redakcia
Chronické ochorenie obličiek postihuje každého desiateho jedinca v Slovenskej republike. Nebolí, takže o ňom veľká časť ľudí vôbec nevie,
Cukrovka alebo diabetes mellitus sa bohužiaľ zatiaľ nedá liečiť, ale moderná medicína ju dnes už dokáže veľmi dobre zvládnuť

Čo je dobré vedieť o inzulíne

 4 min.  |   26. 11. 2020  |   Alena Šmahelová
K liečbe cukrovky sa dnes používa celý rad liekov, ale tým najznámejším stále zostáva inzulín. Jeho užívanie pomôže dosiahnuť optimálne hodnoty glykémie a zabrániť komplikáciám súvisiacim s cukrovkou.

Cukrovka a vodičský preukaz

 3 min.  |   14. 7. 2020  |   Alena Šmahelová
Niektoré ochorenia, ku ktorým patrí aj cukrovka, môžu svojimi prejavmi negatívne ovplyvňovať riadenie motorových vozidiel, a tým aj vydanie alebo vlastníctvo vodičského preukazu.
Tehotenská cukrovka je metabolická porucha regulácie hladiny cukru v krvi (glykémie), ktorá postihuje až 17 % tehotných žien.

Najčastejšie otázky diabetikov – 2. časť (liečba)

 7 min.  |   18. 8. 2022  |   redakcia
Otázky novo diagnostikovaného diabetika k cukrovke a jej liečbe.
Väčšina diabetikov potrebuje stravu, ktorá obsahuje približne 250 gramov sacharidov, 80 gramov tukov, 95 gramov bielkovín (teda 2100 kcal/deň). Jednoduchý návrh kombinovateľného jedálnička si môžete prispôsobiť tak, aby vyhovoval vašim možnostiam aj chuti. Raňajky 250 ml mlieka 2 rožky (biele alebo tmavé) alebo 1 rožok a 1 krajec chleba 20 gramov masla 50 gramov šunky, tvarohu, syra 1 veľká rajčina Desiata 1 ks ovocia alebo malá šálka drobného ovocia Obed Polievka zeleninová s vajcom 100 gramov bravčový prírodný plátok 3 stredne veľké zemiaky Uhorkový šalát z polovice šalátovej uhorky s octovou zálievkou Olovrant téglik bieleho jogurtu s 1 ks ovocia alebo malou šálkou drobného ovocia (mandarínka, malý pomaranč, jablko, borievky…) Večera Kura na paprike prírodné 100 gramov 5 polievkových lyžíc dusenej ryže Hlávkový šalát s jogurtovým dresingom alebo 2 tenké krajce chleba 20 gramov masla 50 gramov debrecínskej pečienky (alebo 50 gramov syra Eidam) 1 vajce 1 paprika čerstvá 2. večera 1 ks žemle celozrnnej, 1 malý krajec chleba 200 ml kefíru (mlieka) Rámcové jedálničky pre diabetikov s rôznym obsahom sacharidov nájdete TU.

Nastavenie cookies

Na našom webe používame súbory cookie.

Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, ale o iných môžete rozhodnúť sami.