Čo sa deje s cievami počas života

 2 min.  |   5. 1. 2021  |   Garant: Michal Vrablík


Každý z nás starne – niekto rýchlejšie, niekto pomalšie. Súvisí to nielen s genetikou, ale aj so životným štýlom, a aj napriek tomu, že niektorí ako by „zastavili čas“, starnutiu organizmu skrátka nezabránime. To platí aj o našich cievach, kde sa zaužíval pojem „vaskulárny vek“ –aj ich stav sa totiž v priebehu života mení. Poďme sa pozrieť, ako je to v jednotlivých vekových kategóriách.

20–30 rokov

Naše cievy sú mladé, a teda všeobecne zdravé, ale už v tomto čase ich mnohí zbytočne zaťažujú napríklad fajčením, nadmerným cholesterolom alebo sedavým spôsobom života. U veľkej časti jedincov už v tomto veku môžeme preukázať ukladanie cholesterolu do cievnej výstelky, ktoré sa nazýva lipidovej prúžky.

30–50 rokov

Zvýšený cholesterol, fajčenie, vysoký krvný tlak, zvýšený cukor – to všetko sú faktory, ktoré sa začínajú prejavovať v strednom veku, a ktoré pochopiteľne môžu spôsobovať poškodenie tepien.

50–60 rokov

Nápor na cievy pokračuje, ukladaním lipidových látok a vápnika (kalcifikáciou) sa zvyšuje ich pevnosť a tým sa stráca pružnosť. To potom napríklad v kombinácii s vysokým krvným tlakom zvyšuje ďalšie poškodenie ciev a periférnych orgánov.

Po šesťdesiatke

Proces starnutia a skutočnosť, že cievy musia vydržať viac ako sto tisíc úderov srdca za deň, prenášaných tlakom krvi, prispievajú k poškodeniu ich stien. Môžu v nich vznikať usadeniny tukových látok, ktoré môžu viesť aj k infarktu, a tým k zlyhaniu funkcie srdca ako pumpy.

O zbytočné poškodzovanie ciev zaiste nikto nestojí, a navyše sa mu ľahko dá predchádzať zdravou stravou a pravidelným cvičením. Pamätajte na to!

Článok prešiel odbornou korektúrou MUDr. Martiny Vaclové, Ph.D., z kliniky prof. Vrablíka.

hlasování

0 (1)

Štítky:
cievny vek
cievy
cholesterol
vaskulárny vek

Súvisiace články

Hrozí vám vysoký cholesterol?

 2 min.  |   13. 11. 2019  |   Michal Vrablík
Existujú rizikové faktory pre vysoký cholesterol, ktoré môžeme, ale aj tie, ktoré nemôžeme kontrolovať a ovplyvniť. Aby ste mali presnú predstavu, tu je ich prehľad.
Skutočný vek vašich orgánov sa priamo podpisuje na vašom zdraví a kondícii.
Cholesterol je pre život nevyhnutná látka: predstavuje základný stavebný kameň pre bunkovú membránu... Otázkou ale zostáva, koľko cholesterolu potrebujeme v krvi.

Keď nie je metabolizmus v poriadku

 2 min.  |   2. 3. 2020  |   Michal Vrablík
Zvýšený cholesterol v krvi alebo dyslipidémia je metabolické ochorenie, ktoré nebolí, ale o to je zradnejšie a nebezpečnejšie.

Riziko chorôb srdca a ciev sa v živote ženy mení

 7 min.  |   30. 9. 2022  |   redakcia
Těhotenství a menopauza představují v životě ženy specifická období, která se pojí se změnami hodnot krevního tlaku a cholesterolu.
Možno neviete, že v Českej republike tieto lieky užíva viac ako milión pacientov, takže priamu alebo sprostredkovanú skúsenosť s nimi má takmer každý.

Ako zvládnuť vysoký cholesterol

 2 min.  |   15. 4. 2020  |   Michal Vrablík
Ak máte obavy, že sa môže váš cholesterol zvýšiť, a neviete presne, ako ho „udržať na uzde“, tu je niekoľko základných rád, ktoré by ste mali dodržiavať.
Bohužiaľ sa ukazuje, že sa naše cievy stávajú hlavným cieľom nového koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie covid-19.
Nasledujúce tabuľky napovie, koľko cholesterolu obsahujú rôzne potraviny a tiež ktoré potraviny zaradiť a ktoré používať s mierou, ak chcete znížiť hladinu cholesterolu.

Václav podcenil liečbu – a to sa mu stalo osudným...

 4 min.  |   2. 3. 2020  |   redakcia
Václav léčbu vysokého cholesterolu podcenil, a tak je dnes v invalidním důchodu a zvládne jen základní sebeobsluhu.

Nastavenie cookies

Na našom webe používame súbory cookie.

Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, ale o iných môžete rozhodnúť sami.