Každý z nás starne – niekto rýchlejšie, niekto pomalšie. Súvisí to nielen s genetikou, ale aj so životným štýlom, a aj napriek tomu, že niektorí ako by „zastavili čas“, starnutiu organizmu skrátka nezabránime. To platí aj o našich cievach, kde sa zaužíval pojem „vaskulárny vek“ –aj ich stav sa totiž v priebehu života mení. Poďme sa pozrieť, ako je to v jednotlivých vekových kategóriách.

20–30 rokov

Naše cievy sú mladé, a teda všeobecne zdravé, ale už v tomto čase ich mnohí zbytočne zaťažujú napríklad fajčením, nadmerným cholesterolom alebo sedavým spôsobom života. U veľkej časti jedincov už v tomto veku môžeme preukázať ukladanie cholesterolu do cievnej výstelky, ktoré sa nazýva lipidovej prúžky.

30–50 rokov

Zvýšený cholesterol, fajčenie, vysoký krvný tlak, zvýšený cukor – to všetko sú faktory, ktoré sa začínajú prejavovať v strednom veku, a ktoré pochopiteľne môžu spôsobovať poškodenie tepien.

50–60 rokov

Nápor na cievy pokračuje, ukladaním lipidových látok a vápnika (kalcifikáciou) sa zvyšuje ich pevnosť a tým sa stráca pružnosť. To potom napríklad v kombinácii s vysokým krvným tlakom zvyšuje ďalšie poškodenie ciev a periférnych orgánov.

Po šesťdesiatke

Proces starnutia a skutočnosť, že cievy musia vydržať viac ako sto tisíc úderov srdca za deň, prenášaných tlakom krvi, prispievajú k poškodeniu ich stien. Môžu v nich vznikať usadeniny tukových látok, ktoré môžu viesť aj k infarktu, a tým k zlyhaniu funkcie srdca ako pumpy.

O zbytočné poškodzovanie ciev zaiste nikto nestojí, a navyše sa mu ľahko dá predchádzať zdravou stravou a pravidelným cvičením. Pamätajte na to!

Článok prešiel odbornou korektúrou MUDr. Martiny Vaclové, Ph.D., z kliniky prof. Vrablíka.

Súvisiace články