Keď nie je metabolizmus v poriadku

 2 min.  |   2. 3. 2020  |   Garant: Michal Vrablík


Zvýšený cholesterol v krvi alebo dyslipidémia je metabolické ochorenie, ktoré nebolí, ale o to je zradnejšie a nebezpečnejšie. Môže totiž byť príčinou cievneho ochorenia, nazývaného ateroskleróza (kôrnatenie tepien). To môže vyústiť v „cievnu katastrofu“, ako je infarkt myokardu, cievna mozgová príhoda alebo nedokrvenosť dolných končatín.

Ideálna hladina cholesterolu v krvi je najskôr podstatne nižšia, ako sme si mysleli v minulosti. Pravdepodobne to bude okolo 3, 0 mmol/l. Cholesterol je pre náš organizmus veľmi dôležitý – podieľa sa na tvorbe vitamínu D, žlčových kyselín a steroidných hormónov (testosterón, estrogén a iné). Na druhej strane, ak je jeho hladina v krvi vysoká, ukladá sa do cievnych stien, a tým spôsobuje ich zužovanie a stratu pružnosti – to potom vedie k nedostatočnému zásobovaniu orgánov krvou.

Aké sú príčiny vysokého cholesterolu?

Všeobecne sa dá povedať, že príčinou dyslipidémie je približne z polovice genetický základ (vrodená vloha) a ďalších päťdesiat percent výslednej hladiny v krvi môžeme pripísať životnému štýlu. Najviac hladiny cholesterolu v krvi ovplyvňuje konzumácia potravín s vysokým obsahom nasýtených tukov. Tie sa skrývajú predovšetkým v živočíšnych tukoch, ale ani rastlinné tuky väčšinou tropického pôvodu ich nemajú práve málo. Pôsobenie zvýšených hladín cholesterolu v krvi na cievnu stenu významne zhoršujú ďalšie tzv. rizikové faktory cievnych ochorení (fajčenie cigariet, obezita a telesná pasivita, či nadmerná spotreba alkoholu).

Ako znížiť vysoký cholesterol

Prezrite si našu infografiku:


Aké sú príznaky vysokého cholesterolu?

Rovnako ako napríklad vysoký krvný tlak (hypertenzia) nemá dyslipidémia zjavné príznaky – nebolí a nijako neobťažuje, často sa objaví „náhodne“ pri bežnom vyšetrení krvi. Podobne ako hypertenzia je veľmi nebezpečná: môže viesť k ochoreniu koronárnych tepien (blokuje tepny srdca) a periférnemu cievnemu ochoreniu (blokuje tepny v dolných končatinách). Hlavným príznakom ochorenia koronárnych tepien bývajú bolesti na hrudníku; periférne cievne ochorenie sa najčastejšie prejavuje bolesťou dolných končatín pri chôdzi.

hlasování

0 (0)

Štítky:
cievy
cholesterol
dyslipidémia
krv
metabolizmus

Súvisiace články
Možno neviete, že v Českej republike tieto lieky užíva viac ako milión pacientov, takže priamu alebo sprostredkovanú skúsenosť s nimi má takmer každý.

Hrozí vám vysoký cholesterol?

 2 min.  |   13. 11. 2019  |   Michal Vrablík
Existujú rizikové faktory pre vysoký cholesterol, ktoré môžeme, ale aj tie, ktoré nemôžeme kontrolovať a ovplyvniť. Aby ste mali presnú predstavu, tu je ich prehľad.
Aké sú diétne odporúčania pri dyslipidémiách?
Skutočný vek vašich orgánov sa priamo podpisuje na vašom zdraví a kondícii.
Nasledujúce tabuľky napovie, koľko cholesterolu obsahujú rôzne potraviny a tiež ktoré potraviny zaradiť a ktoré používať s mierou, ak chcete znížiť hladinu cholesterolu.
Mechanizmus vzniku obezity spočíva v nahromadení tukového tkaniva pri zväčšení objemu adipocytov – tukových buniek.
Predovšetkým vysoký krvný tlak a vysoké hladiny cholesterolu v krvi, rovnako aj nadhmotnosť a obezita.
Cholesterol je pre život nevyhnutná látka: predstavuje základný stavebný kameň pre bunkovú membránu... Otázkou ale zostáva, koľko cholesterolu potrebujeme v krvi.
Každý z nás starne – niekto rýchlejšie, niekto pomalšie. Súvisí to so štýlom života, a aj napriek tomu, že niektorí ako by „zastavili čas“, starnutiu organizmu skrátka nezabránime.
Vysoký krvný tlak sám osebe nebolí, ani nijako neobťažuje. V tomto je zradný, a pokiaľ pôsobí dlhodobo, škodí mnohorakými spôsobmi.

Nastavenie cookies

Na našom webe používame súbory cookie.

Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, ale o iných môžete rozhodnúť sami.