Cukrovka a vodičský preukaz

 3 min.  |   14. 7. 2020  |   Garant: Alena Šmahelová


Autom dnes jazdí prakticky každý, ale je potrebné vedieť, že niektoré ochorenia, ku ktorým patrí aj cukrovka, môžu svojimi prejavmi negatívne ovplyvňovať riadenie motorových vozidiel, a tým aj vydanie alebo vlastníctvo vodičského preukazu. Tento problém samozrejme rieši náš právny poriadok, a aj keď ide o „suchú“ právnickú reč, je dôležité poznať aspoň základné informácie. Tu sú.

Pri cukrovke sú z hľadiska šoférovania problematické predovšetkým epizódy hypoglykémia (hrozia pri liečbe inzulínom, derivátmi sulfonylurey a glinidmi), ktoré môžu znížiť kvalitu mentálnych funkcií, ale svoju úlohu môže zohrať napríklad aj zhoršenie zraku pri diabetickej retinopatii. Lekár (najčastejšie praktický lekár), ktorý vydáva potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti k vydaniu či držaniu vodičského preukazu, je povinný vziať toto ochorenie do úvahy a riadiť sa zákonnou vyhláškou.

Typy vodičských preukazov a zdravotná spôsobilosť u pacientov s cukrovkou

Podmienky spôsobilosti sa líšia u rôznych typov vodičských preukazov. Tie sú rozdelené na skupinu 1 (zjednodušene – neprofesionálni vodiči) a skupinu 2 (profesionálni vodiči). Pre profesionálnych vodičov sú podmienky pre držanie vodičského preukazu príslušných kategórií prísnejšie.

Ťažké hypoglykémie a syndróm zhoršeného rozpoznávania hypoglykémií

Kľúčovou situáciou pre posudzovanie je ťažká hypoglykémia, teda tá, pri ktorej je nevyhnutné, aby pacientovi pomohla ďalšia osoba. Pokiaľ sa tento stav objavil v posledných 12 mesiacoch (nie je nutné, aby to bolo v čase šoférovania), potom lekár zvažuje, či má odobrať vodičský preukaz. V prípade, že sa ťažká hypoglykémia objavila za posledných 12 mesiacov dvakrát u profesionálneho šoféra, je lekár povinný mu vodičský preukaz odobrať. Neprofesionálnemu vodičovi je možné aj v takom prípade vodičský preukaz ponechať, ale posudzujúci lekár musí svoje rozhodnutie dostatočne zdôvodniť. U neprofesionálnych vodičov sa do celkového počtu započítava každá ťažká hypoglykémia, ktorá prebehla v bdelom stave (teda nie v priebehu spánku), u profesionálnych vodičov sa započítava aj tá, ktorá prebehla v spánku.

Syndróm zhoršeného rozpoznávania hypoglykémií je situácia, kedy pacient nedostatočne spoznáva príznaky hypoglykémie. V takom prípade je riziko ťažkej hypoglykémie vyššie, a pokiaľ týmto syndrómom pacient trpí, môže mu byť vodičský preukaz odobratý. Zákon je opäť prísnejší pre profesionálnych vodičov, kedy v prípade prítomnosti tohto syndrómu vodičský preukaz musí byť odobratý.

Ďalšie povinnosti vodičov s cukrovkou

Pokiaľ vodič alebo žiadateľ o vodičské oprávnenie užíva lieky, ktoré nesú riziko vyvolania hypoglykémie, musí preukázať dostatočnú informovanosť o hypoglykémii, rizikách, ktoré prináša, jej prevencii a liečbe (spôsob preukázania zaznamená lekár do zdravotnej dokumentácie). Profesionálny vodič potom musí pri diabetologických kontrolách doložiť pravidelné meranie glykémie. 

Pravidelné kontroly

Zdravotnej prehliadke z dôvodu držania vodičského preukazu sa pacient s cukrovkou musí podrobiť raz za 3 roky, profesionálny vodič má túto povinnosť raz za rok. Posudzujúci lekár môže frekvenciu kontrol na základe svojho uváženia zvýšiť.

Literatúra:

Vyhláška č.37/2018  https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2018-37

MUDr. Jan Brož, Interní klinika 2. LF Uk a FN Motol Praha



hlasování

5 (1)

Štítky:
cukrovka
diabetes mellitus
vodičský preukaz
riadenie auta

Súvisiace články
250 g sacharidov / 80 g tukov / 95 g bielkovín / 8 800 kJ (2 100 kcal)

Ako vzniká cukrovka (diabetes) a jej vplyv na imunitu a zápaly

 6 min.  |   24. 5. 2022  |   redakcia
Cukrovka postihuje prakticky všetky orgánové systémy a je príčinou ďalších – a závažných – zdravotných komplikácií.
Cieľom je prevencia diabetických komplikácií a zlepšenie kvality života.

Ako zistiť svoje kardiovaskulárne riziko

 1 min.  |   8. 2. 2023  |   redakcia
Poznať svoje celkové riziko rozvoja srdcovo-cievneho ochorenia je dôležité pre udržanie dobrého zdravotného stavu a kvality vášho života.
200 g sacharidov / 70 g tukov / 90 g bielkovín / 7 500 kJ (1 800 kcal)

Čo je dobré vedieť o inzulíne

 4 min.  |   26. 11. 2020  |   Alena Šmahelová
K liečbe cukrovky sa dnes používa celý rad liekov, ale tým najznámejším stále zostáva inzulín. Jeho užívanie pomôže dosiahnuť optimálne hodnoty glykémie a zabrániť komplikáciám súvisiacim s cukrovkou.

Kognitívne schopnosti a liečba cukrovky

 2 min.  |   20. 9. 2022  |   redakcia
Cukrovka sa v priebehu života podieľa okrem iného aj na nepriaznivých zmenách mozgového tkaniva, čo nakoniec, najmä vo vyššom veku, môže viesť ku zníženiu mentálnej funkcie, napríklad k demencii.
Neskorá komplikácia môže byť aj prvým prejavom diabetu 2. typu, ktorý nie je dlhší čas rozpoznaný a liečený.

Rámcové jedálničky pre diabetikov

18. 2. 2020  |   redakcia
Diabetická diéta je základom liečby cukrovky, pretože práve vhodnou stravou môžeme ovplyvniť svoj celkový zdravotný stav.

Diabetik za volantom

 2 min.  |   30. 12. 2019  |   Alena Šmahelová
Pokiaľ u seba neviete dobre rozpoznať príznaky hypoglykémie, radšej si za volant nesadajte.

Nastavenie cookies

Na našom webe používame súbory cookie.

Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, ale o iných môžete rozhodnúť sami.