Cukrovka a vodičský preukaz

 3 min.  |   14. 7. 2020  |   Garant: Alena Šmahelová


Autom dnes jazdí prakticky každý, ale je potrebné vedieť, že niektoré ochorenia, ku ktorým patrí aj cukrovka, môžu svojimi prejavmi negatívne ovplyvňovať riadenie motorových vozidiel, a tým aj vydanie alebo vlastníctvo vodičského preukazu. Tento problém samozrejme rieši náš právny poriadok, a aj keď ide o „suchú“ právnickú reč, je dôležité poznať aspoň základné informácie. Tu sú.

Pri cukrovke sú z hľadiska šoférovania problematické predovšetkým epizódy hypoglykémia (hrozia pri liečbe inzulínom, derivátmi sulfonylurey a glinidmi), ktoré môžu znížiť kvalitu mentálnych funkcií, ale svoju úlohu môže zohrať napríklad aj zhoršenie zraku pri diabetickej retinopatii. Lekár (najčastejšie praktický lekár), ktorý vydáva potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti k vydaniu či držaniu vodičského preukazu, je povinný vziať toto ochorenie do úvahy a riadiť sa zákonnou vyhláškou.

Typy vodičských preukazov a zdravotná spôsobilosť u pacientov s cukrovkou

Podmienky spôsobilosti sa líšia u rôznych typov vodičských preukazov. Tie sú rozdelené na skupinu 1 (zjednodušene – neprofesionálni vodiči) a skupinu 2 (profesionálni vodiči). Pre profesionálnych vodičov sú podmienky pre držanie vodičského preukazu príslušných kategórií prísnejšie.

Ťažké hypoglykémie a syndróm zhoršeného rozpoznávania hypoglykémií

Kľúčovou situáciou pre posudzovanie je ťažká hypoglykémia, teda tá, pri ktorej je nevyhnutné, aby pacientovi pomohla ďalšia osoba. Pokiaľ sa tento stav objavil v posledných 12 mesiacoch (nie je nutné, aby to bolo v čase šoférovania), potom lekár zvažuje, či má odobrať vodičský preukaz. V prípade, že sa ťažká hypoglykémia objavila za posledných 12 mesiacov dvakrát u profesionálneho šoféra, je lekár povinný mu vodičský preukaz odobrať. Neprofesionálnemu vodičovi je možné aj v takom prípade vodičský preukaz ponechať, ale posudzujúci lekár musí svoje rozhodnutie dostatočne zdôvodniť. U neprofesionálnych vodičov sa do celkového počtu započítava každá ťažká hypoglykémia, ktorá prebehla v bdelom stave (teda nie v priebehu spánku), u profesionálnych vodičov sa započítava aj tá, ktorá prebehla v spánku.

Syndróm zhoršeného rozpoznávania hypoglykémií je situácia, kedy pacient nedostatočne spoznáva príznaky hypoglykémie. V takom prípade je riziko ťažkej hypoglykémie vyššie, a pokiaľ týmto syndrómom pacient trpí, môže mu byť vodičský preukaz odobratý. Zákon je opäť prísnejší pre profesionálnych vodičov, kedy v prípade prítomnosti tohto syndrómu vodičský preukaz musí byť odobratý.

Ďalšie povinnosti vodičov s cukrovkou

Pokiaľ vodič alebo žiadateľ o vodičské oprávnenie užíva lieky, ktoré nesú riziko vyvolania hypoglykémie, musí preukázať dostatočnú informovanosť o hypoglykémii, rizikách, ktoré prináša, jej prevencii a liečbe (spôsob preukázania zaznamená lekár do zdravotnej dokumentácie). Profesionálny vodič potom musí pri diabetologických kontrolách doložiť pravidelné meranie glykémie. 

Pravidelné kontroly

Zdravotnej prehliadke z dôvodu držania vodičského preukazu sa pacient s cukrovkou musí podrobiť raz za 3 roky, profesionálny vodič má túto povinnosť raz za rok. Posudzujúci lekár môže frekvenciu kontrol na základe svojho uváženia zvýšiť.

Literatúra:

Vyhláška č.37/2018  https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2018-37

MUDr. Jan Brož, Interní klinika 2. LF Uk a FN Motol Praha



hlasování

5 (1)

Štítky:
cukrovka
diabetes mellitus
vodičský preukaz
riadenie auta

Súvisiace články

Ako vzniká cukrovka (diabetes) a jej vplyv na imunitu a zápaly

 6 min.  |   24. 5. 2022  |   redakcia
Cukrovka postihuje prakticky všetky orgánové systémy a je príčinou ďalších – a závažných – zdravotných komplikácií.
Cukrovka vás ohrozuje bezprostredne aj v budúcnosti – podľa toho aj komplikácie delíme na akútne a neskoré.
Cukrovka alebo diabetes mellitus sa bohužiaľ zatiaľ nedá liečiť, ale moderná medicína ju dnes už dokáže veľmi dobre zvládnuť
Ochorenia, ktoré postihuje periférne nervy. Príznaky sa začnú prejavovať pozvoľna ako napr. svalová slabosť, únava, úbytok svalovej hmoty alebo kŕče.
150 g sacharidov / 50 g tukov / 80 g bielkovín / 6 000 kJ (1 400 kcal)

Hypoglykémia - prejavy, príčiny a prvá pomoc

 4 min.  |   25. 11. 2022  |   redakcia
Pokud je množství krevního cukru v cirkulaci snížené nebo nedostatečné, jedná se hypoglykémii.
250 g sacharidov / 80 g tukov / 95 g bielkovín / 8 800 kJ (2 100 kcal)
Liečba cukrovky sa spravidla zahajuje úpravou životného štýlu: diéta, pohybové aktivity, zníženie hmotnosti.
Neskorá komplikácia môže byť aj prvým prejavom diabetu 2. typu, ktorý nie je dlhší čas rozpoznaný a liečený.

Hrozba nazývaná prediabetes

 3 min.  |   13. 9. 2020  |   Alena Šmahelová
Může se vyskytnout v jakémkoli věku a jeho riziko s přibývajícím věkem výrazně stoupá.

Nastavenie cookies

Na našom webe používame súbory cookie.

Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, ale o iných môžete rozhodnúť sami.