Nebezpečná kombinácia chorôb, ktoré škodia potichu
Moderná medicína stále častejšie hovorí o kardio-renálno-metabolickom syndróme. Tento na prvý pohľad zložitý pojem označuje súhrn zdravotných problémov, ktoré spolu úzko súvisia a významne ovplyvňujú naše zdravie. Dá sa im pritom do veľkej miery predísť.
Kardio-renálno-metabolický syndróm (KRM syndróm) predstavuje kombináciu chorôb, ktoré postihujú srdce, obličky a metabolizmus. Najčastejšie ide o:
- vysoký krvný tlak (hypertenziu),
- cukrovku 2. typu (diabetes),
- chronické ochorenie obličiek,
- obezitu a tzv. metabolický syndróm,
- chronické srdcové zlyhanie.
Pretože v ľudskom organizme všetko súvisí so všetkým, navzájom sa ovplyvňujú aj vyššie uvedené ochorenia – pokiaľ trpíme napríklad na cukrovku, zvyšuje sa v dôsledku výkyvov hladiny cukru v krvi riziko poškodenia ciev, čo následne zaťažuje srdce aj obličky. Obličky sú kľúčovým orgánom pre riadenie krvného tlaku, a pokiaľ nefungujú správne, vedie to k ďalším komplikáciám. Telo nedokáže účinne vylučovať prebytočnú tekutinu a sodík, čo krvný tlak ďalej zvyšuje. Zvýšený krvný tlak následne preťažuje srdce a môže viesť k jeho zlyhaniu. Tento bludný kruh vedie k postupnému zhoršovaniu všetkých spomínaných zdravotných stavov a výrazne zvyšuje riziko závažných komplikácií, ako je srdcový infarkt alebo zlyhanie obličiek.
Kto je rizikový?
Rizikovou osobou je každý, kto trpí na cukrovku 2. typu, vysoký krvný tlak, obezitu alebo chronické ochorenie obličiek. Medzi ďalšie faktory patrí výskyt týchto chorôb v rodine, sedavý spôsob života, nezdravá strava a fajčenie. Ľudia s týmito rizikovými faktormi by mali dbať na pravidelné lekárske kontroly a preventívne opatrenia, aby znížili pravdepodobnosť vzniku vážnych komplikácií.
U ľudí s rizikom by lekári mali robiť pravidelné vyšetrenie krvného tlaku, meranie hladiny cukru v krvi a sledovanie funkcie obličiek pomocou krvných testov. Dôležité sú tiež testy na prítomnosť bielkovín v moči, ktoré môžu signalizovať včasné poškodenie obličiek. Pravidelne opakované vyšetrenie funkcie srdca vrátane elektrokardiografie (EKG) alebo echokardiografie, môže pomôcť odhaliť včas srdcové komplikácie a zahájiť vhodnú liečbu.
Zásadnú úlohu v prevencii poškodenia ciev, obličiek a srdca hrá správna liečba cukrovky, pokiaľ ju máte. Dôležité je udržovať pomocou liekov a správnej životosprávy normálnu hladinu cukru v krvi. Pokiaľ je hladina cukru v krvi dlhodobo nekontrolovaná, dochádza k poškodeniu ciev, obličiek aj srdca. Správne nastavená liečba diabetu výrazne znižuje riziko komplikácií a pomáha zabrániť rozvoju KRM syndrómu!
Prakticky – ako predchádzať KRM syndrómu?
Najlepšou zbraňou proti tomuto syndrómu je prevencia. Aj keď niektoré rizikové faktory (napríklad genetiku) nemôžeme ovplyvniť, väčšinu rizík ovplyvniť môžeme!
- Zdravá strava – Obmedzte príjem soli (hotové koreniace prípravky, nadmerné dosoľovanie pokrmov, údeniny), jednoduchých cukrov (sladkosti, sladké nápoje, pozor aj na obsah cukrov v šťavách, fresh-džúsoch alebo ovocných smoothies) a nezdravých tukov (fast-food, mastné mäso, údeniny), a naopak zvýšte konzumáciu ovocia, zeleniny (ideálne hrsť ku každému dennému jedlu), celozrnných výrobkov (celozrnné pečivo, cestoviny) a zdravých tukov (napr. olivový olej, orechy, ryby – nielen losos, ale napr. aj makrela, sleď vrátane nakladaných rybacích výrobkov). Nezabúdajte na dostatočný príjem tekutín (nesladenej vody, minerálky, nesladených čajov) – požiadavka na tekutiny rastie so športovaním, teplým počasím, horúčkovými ochoreniami.
- Pravidelný pohyb – Nemusíte podávať žiadne veľké výkony, stačí 30 minút prirodzenej stredne intenzívnej aktivity každý deň, ako je rýchla chôdza. K dobru sa počíta každý krok, ktorý prejdete, takže zvážte, kedy môžete nechať auto doma alebo namiesto výťahu použiť schody. Pohybová aktivita by vás mala predovšetkým baviť a mali by ste ju robiť s radosťou – pre niekoho bude obľúbeným pohybom pravidelné plávanie alebo hodiny tenisu, pre iného jazda na bicykli alebo na trenažéri, venčenie psíka alebo beh.
- Udržiavanie zdravej hmotnosti – Obezita je jedným z hlavných rizikových faktorov KRM syndrómu, ale neprospeje ani vašim kĺbom alebo pečeni, o psychike nehovoriac. Môžete jej predchádzať zdravou stravou a pohybom (viď vyššie).
- Kontrola krvného tlaku a hladiny cukru v krvi – pravidelné meranie a sledovanie týchto hodnôt môže pomôcť včas odhaliť problémy. Kúpte si domov spoľahlivý (najlepšie tzv. validovaný) tonometer a merajte si krvný tlak aspoň raz týždenne, vždy za rovnakých podmienok a v pokoji. Ideálne je merať si tlak trikrát po sebe, urobiť priemer z posledných dvoch meraní a túto hodnotu si zapísať. Pokiaľ máte cukrovku, sledujte svoje hodnoty cukru v krvi glukomerom.
- Nefajčenie a obmedzenie alkoholu – Fajčenie aj nadmerná konzumácia alkoholu výrazne zvyšujú riziko srdcových a obličkových chorôb.
- Dostatok spánku a zvládanie stresu – Kvalitný a dostatočne dlhý spánok a správne zvládanie stresu majú pozitívny vplyv na celkové zdravie.
Ako sa KRM syndróm lieči?
Liečba závisí od konkrétnych prejavov syndrómu a zahrňuje kombináciu zmien životného štýlu (viď vyššie) a podávanie liekov. Pokiaľ máte cukrovku, mali by ste užívať liečbu antidiabetikami či inzulínom podľa pokynov lekára, v prípade vysokého krvného tlaku je dôležité užívať tzv. antihypertenzíva, a to v dávke, ktorá tlak účinne zníži. Pri porušení funkcie obličiek vám lekár predpíše špecifické lieky, ktoré funkciu obličiek chránia. Dnes existujú moderné lieky, ktoré účinne chránia jednak funkciu obličiek, a súčasne funkciu srdca. Nezabúdajte svoje lieky užívať pravidelne a podľa odporúčania lekára (lieky si sami nevysadzujte, neupravujte si sami dávkovanie), chodievajte na pravidelné kontroly, je to dôležité, pretože váš zdravotný stav sa môže v čase meniť a na tieto zmeny treba včas reagovať.
Záver
Kardio-renálno-metabolický syndróm je vážnym zdravotným problémom, ktorý môže výrazne zhoršiť kvalitu života a skrátiť jeho dĺžku. Našťastie existujú účinné spôsoby, ako mu predchádzať a ako ho liečiť. Kľúčom ku zdraviu je predovšetkým zdravý životný štýl, pravidelné kontroly u lekára a včasná liečba prípadných komplikácií. Pokiaľ sa o svoje zdravie staráme preventívne, máme šancu výrazne znížiť riziko vzniku KRM syndrómu a žiť bez zdravotných obmedzení.
redakcia MEDICAL TRIBUNE CZ