Päť omylov o diéte

 2 min.  |   2. 3. 2020  |   redakcia


Základom vyváženého a pestrého jedálnička by mali byť čerstvé ovocie a zelenina, kvalitné bielkoviny, zložené sacharidy a primerané množstvo vhodných tukov. Dôležitá je samozrejme aj chuť, pretože na diéte, ktorá nechutí, asi nikto dlho nevydrží. Existuje ale celý rad poloprávd a mýtov, ktorými si mnohí ospravedlňujú nie celkom zdravý spôsob stravovania.

1. Cholesterol nie je tak veľmi škodlivý

Pozor, toto je polopravda: rozlišujeme totiž „dobrý“ a „zlý“ cholesterol. Ten prvý (označuje sa HDL) funguje ako akýsi zberač odpadu – „uprace“ totiž z krvi všetky látky, ktoré tam nemajú čo robiť. Naopak jeho „zlý“ brat (označovaný LDL) má na svedomí usadzovanie tukov v cievach, ktoré sú potom čím ďalej tým menej pružné a priechodné.

2. Tuky riešiť nemusím

Tukov sa nemusím obávať, „zabijakom“ je cukor, myslia si možno mnohí. Tak to ale nie je! Nadmerná konzumácia cukru a potravín obsahujúcich cukor je samozrejme riziková, ale aj nesprávne množstvo a zloženie tukov v jedálničku môže viesť k ochoreniu srdca a ciev. Dôležité je obmedziť nevhodné tuky a nahradiť ich tukmi s prevahou nenasýtených mastných kyselín.

3. Kokosový tuk je najlepší

Kdeže! V kokosovom tuku tvoria nasýtené mastné kyseliny až 90% a jeho nadmerná konzumácia vedie ku zvyšovaniu rizika srdcovo-cievnych ochorení. Áno, znesie vysoké teploty, ale to napríklad repkový a olivový olej tiež, avšak tie majú pre naše srdcovo-cievne zdravie oveľa výhodnejšie zloženie.

4. NIE živočíšnym potravinám

Najlepšie je vyhýbať sa všetkým živočíšnym potravinám, myslia si mnohí. Je to ale ináč! Áno, živočíšne potraviny sú síce zdrojom tukov s prevahou nasýtených mastných kyselín, ktoré treba obmedzovať, ale zároveň sú dôležitým zdrojom kvalitných bielkovín, železa, vitamínu B12 a vápnika.

5. Diéta jednoducho nechutí

Keď držím diétu, nemám šancu si pochutiť – aj toto je len mýtus. Zostaviť zdravý jedálniček podľa vašej chuti vám pomôže každý šikovný nutričný terapeut. Sami potom zistíte, že diéta a príjemné kulinárske zážitky sa nemusia navzájom vylučovať!

Nikdy nedajte na rôzne „zaručené“ diéty – mnohé z nich nemajú so zdravým stravovaním nič spoločné, a navyše nemávajú žiadny efekt. Počúvajte svoje telo a doprajte mu taký jedálniček, za ktorý sa vám odmení!

hlasování

0 (0)

Štítky:
diéta
jedálniček
strava

Súvisiace články
150 g sacharidov / 50 g tukov / 80 g bielkovín / 6 000 kJ (1 400 kcal)
Jednou z hlavných zásad diéty pri dyslipidémiách je správny výber tukov, v niektorých prípadoch treba zároveň obmedziť celkové množstvo tuku.

Laktózová intolerancia

 5 min.  |   1. 7. 2023  |   Věra Boháčová
Ako laktózovú intoleranciu označujeme neznášanlivosť mliečneho cukru. Základom liečby je úprava stravy, prípadne doplňovanie enzýmu.

Diétne grilovanie?

 6 min.  |   21. 6. 2021  |   Věra Boháčová
Áno! Aj keď je grilovanie často spájané s množstvom rizík, grilovať je možné aj zdravo a diétne.

Čriepky módnych diét

 7 min.  |   22. 10. 2023  |   Věra Boháčová
U rôznych diét je dobré sa najprv zoznámiť nielen s deklarovanými pozitívami, ale aj s úskaliami, a to v dlhodobom kontexte.

Módne diéty: Vegetariánstvo

 6 min.  |   1. 7. 2023  |   Věra Boháčová
Vegetariánstvo je pomerne rozšíreným spôsobom stravovania a v rámci jeho dodržiavania môžeme pozorovať skôr vzrastajúci trend.
Prerušovaná hladovka (intermittent fasting) či redukcia času určeného na konzumáciu stravy je aktuálne veľmi populárnym štýlom stravovania.
Diétu pri dyslipidémiách nie je možné vnímať ako „nárazovku“, ale dlhodobú až doživotnú úpravu režimu. Je preto zásadné poskladať stravu tak, aby sme diétu mohli reálne dodržiavať.
300 g sacharidov / 90 g tukov / 100 g bielkovín / 10 000 kJ (2 400 kcal)

Grilovaná zelenina

 1 min.  |   21. 6. 2021  |   redakcia
Postup:Všetku zeleninu očistíme, cesnak, cibuľu a šampiňóny olúpeme, papriku zbavíme semien. Papriku nakrájame na kusy cca 3 × 3 cm, cuketu na širšie…

Nastavenie cookies

Na našom webe používame súbory cookie.

Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, ale o iných môžete rozhodnúť sami.