Dbajte na výber potravín a ich spracovanie!

 3 min.  |   8. 4. 2021  |   Garant: Věra Boháčová


V rámci dodržiavania každej diéty, a tá pri dyslipidémiách nie je výnimkou, je veľmi dôležitý výber potravín. V každej skupine potravín nájdeme tie, ktoré sú pre diétu celkom bezproblémové, a potom samozrejme aj tie, ktorým by  sme sa mali pri dodržiavaní diéty radšej vyhýbať. Takmer v každej skupine nájdeme aj potraviny, ktoré – ak ich jeme nepravidelne, teda občas – tiež nevadia. V neposlednom rade záleží aj od toho, v akom množstve a ako často tie-ktoré potraviny konzumujeme. Potraviny si navyše treba v rámci diéty vyberať tak, aby bol jedálniček pestrý, a zároveň aby sme nezabúdali na žiadnu z dôležitých skupín potravín – to sú najmä zdroje kvalitných bielkovín (mäso, mlieko, mliečne výrobky, vajcia, prípadne strukoviny), prílohy, pečivo a ďalšie výrobky z obilnín, nápoje, ovocie a zelenina. Veľmi dôležitou skupinou sú tuky. Najmä ich výber (a často aj množstvo) je v diéte zásadný. Obozretnosť je namieste tiež v prípade cukru a potravín, obsahujúcich cukor.

Nestačí však sledovať samotný výber potravín – ako už bolo povedané, je rovnako dôležité, aby jedálniček bol pestrý: je totiž potrebné, aby strava zabezpečovala telu dostatok látok, dôležitých pre jeho správne fungovanie, a to sa bez pestrej stravy jednoducho nedá.

Pri potravinách potom hrá úlohu aj ich spracovanie, teda spôsob, akým ich upravíme na konzumáciu. Môže sa teda stať, že potravina sa stane pri diéte menej vhodnou, keď ju nevhodne spracujeme, alebo už nevhodne spracovanú vyberieme. Napríklad zelenina: čerstvá je celkom v poriadku a vhodná na každodennú konzumáciu, zatiaľ čo smažené solené zeleninové chipsy (teda tiež zelenina) sú absolútne nevhodné. Ak patríte k milovníkom vajec, vedzte, že ich môžeme zaradiť medzi bezproblémové potraviny, ale keď ich usmažíme na slanine (masle alebo masti), razom sa dostávajú do kategórie potravín veľmi problematických.

Správnym výberom potravín všetko viac-menej začína, a preto je dôležité mu venovať pozornosť. Užitočným pomocníkom pri dodržiavaní diéty môže byť tabuľka s prehľadom vhodných, menej vhodných a nevhodných potravín. V rámci jednotlivých skupín potravín sa snažte vyberať čo najviac tých, ktoré sú označené zelenou farbou, len občas jesť tie, označené žltou farbou a potraviny označené červenou farbou sa snažte vyhľadávať čo najmenej. Pokiaľ vás trápia okrem dyslipidémie aj ďalšie zdravotné problémy či ochorenia, poraďte sa s výberom potravín a celkovou diétou s nutričným terapeutom.

hlasování

0 (0)

Štítky:
diéta
dyslipidémia
strava
stravovanie
výber potravín
vyvážené stravovanie

Súvisiace články

Desiate pre školákov

 5 min.  |   1. 9. 2021  |   Věra Boháčová
Začiatok školského roka je tu a s ním i tradičná úloha rodičov - pripravovať deťom desiate.
Jednou z hlavných zásad diéty pri dyslipidémiách je správny výber tukov, v niektorých prípadoch treba zároveň obmedziť celkové množstvo tuku.
300 g sacharidov / 90 g tukov / 100 g bielkovín / 10 000 kJ (2 400 kcal)

Ako vzniká nadhmotnosť a obezita?

 2 min.  |   9. 8. 2024  |   Peter Marko
Nielen strava a nedostatok fyzickej aktivity, k nadváhe a obezite prispieva množstvo ďalších faktorov.

Módne diéty: Vegetariánstvo

 6 min.  |   1. 7. 2023  |   Věra Boháčová
Vegetariánstvo je pomerne rozšíreným spôsobom stravovania a v rámci jeho dodržiavania môžeme pozorovať skôr vzrastajúci trend.

Módne diéty: Keto a spol.

 7 min.  |   5. 9. 2023  |   Věra Boháčová
Ako na každom výživovom trende môžeme aj v prípade nízkosacharidových a ketogénnych diét nájsť isté pozitíva. Ale majú tiež celý rad úskalí a na tie je dobré myslieť.
150 g sacharidov / 50 g tukov / 80 g bielkovín / 6 000 kJ (1 400 kcal)
Zdravé stravovanie neznamená vždy to isté čo diéta. Pokiaľ si nie ste istí s výberom, pomôže vám naše desatoro.

Diéta pri akútnej pankreatitíde

 10 min.  |   29. 7. 2022  |   Věra Boháčová
Pankreatitida je neinfekční onemocnění slinivky břišní, při jehož vzniku se může uplatňovat celá řada příčin, někdy i neznámých.
200 g sacharidov / 70 g tukov / 90 g bielkovín / 7 500 kJ (1 800 kcal)

Nastavenie cookies

Na našom webe používame súbory cookie.

Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, ale o iných môžete rozhodnúť sami.