Dana sa vždy starostlivo riadila radami svojho lekára

 2 min.  |   3. 3. 2020  |   redakcia


Dana, 56 rokov

Dana nikdy nemala zdravotné problémy. V mladosti aktívne športovala, a tým bohato vyvážila značný energetický príjem z potravín: mala totiž viac ako pozitívny vzťah k čokoládam, tortám, a vôbec ku všetkému sladkému, milovala tradičnú českú kuchyňu – keď pripravila na obed sviečkovú alebo bravčové s kapustou, boli to vždy ozajstné hody a nikto z rodiny (ani sama Dana) sa neokúňal dať si poriadny prídel knedlí a všetkých ostatných dobrôt. Dana síce po dvoch pôrodoch pribrala, ale nebola to žiadna tragédia, a vždy zase postupne získala svoju štíhlu postavu. Naďalej varila lahôdky českej kuchyne, ale zatiaľ, čo jej deti zvýšený príjem kalórií, rovnako ako ona v mladosti, vybehali a vyšportovali, Dane sa postava začala nenápadne zaobľovať. Cvičiť sa jej po päťdesiatke už nechcelo – koniec koncov je tu prechod, hovorila si, a žiadna Twiggy už zo mňa nebude, tak prečo, že?

Cukrovka pod kontrolou

Jedného dňa ale po dlhšom čase sa postavila na váhu a neverila svojim očiam: váha ukázala takmer o desať kilogramov viac ako pred pol rokom! Ani si v tom čase nevšimla, že začala nakupovať stále väčšie oblečenie. V tú chvíľu sa jej v hlave rozozvučal varovný alarm, a tak hneď na druhý deň navštívila svojho praktického lekára. Laboratórny rozbor krvi jednoznačne ukázal hladinu cukru zvýšenú vysoko nad hornú hranicu – lekár konštatoval, že Dana má cukrovku 2. typu, a hneď aj zahájil liečbu. Predpísal Dane lieky a zdôraznil, že je absolútne nevyhnutné, aby ich užívala presne podľa jeho pokynov. Dana musela od základu zmeniť svoje stravovacie návyky: sviečkovú „so šiestimi“ vystriedalo ovocie, zelenina a varené jedlá – Dana si dokonca kúpila parný hrniec a varenie v ňom si dnes nemôže vynachváliť, pretože sa pomocou neho dá pripravovať viac ako bohatý, a pritom zdravý jedálniček. Začala sa tiež viac hýbať – hlavne chodí od jari na jeseň časť cesty do práce pešo, a keď to v zime nie je tak pohodlné, „pritvrdí“ pri každodennom rannom cvičení. Dnes sa už teší z prvého vnúčika a cukrovka jej nerobí starosti – má ju totiž pod kontrolou.

hlasování

5 (1)

Štítky:
adherencia
cukrovka
diabetes mellitus

Súvisiace články

Róbert nemal v čase odhalenia choroby žiadne príznaky

 5 min.  |   3. 3. 2020  |   redakcia
Robertovi cukrovka změnila celý život – v mládí bral nemoc na lehkou váhu a díky zanedbané léčbě se k cukrovce postupně přidala další vážná onemocnění.
Prevencia cukrovky 1. typu zatiaľ neexistuje, avšak cukrovke 2. typu sa dá zabrániť alebo aspoň jej nástup oddialiť.
250 g sacharidov / 80 g tukov / 95 g bielkovín / 8 800 kJ (2 100 kcal)

Ako vzniká cukrovka (diabetes) a jej vplyv na imunitu a zápaly

 6 min.  |   24. 5. 2022  |   redakcia
Cukrovka postihuje prakticky všetky orgánové systémy a je príčinou ďalších – a závažných – zdravotných komplikácií.
Ochorenia, ktoré postihuje periférne nervy. Príznaky sa začnú prejavovať pozvoľna ako napr. svalová slabosť, únava, úbytok svalovej hmoty alebo kŕče.

Ochorenie obličiek často súvisí s hypertenziou a diabetom

 8 min.  |   1. 9. 2023  |   redakcia
Chronické ochorenie obličiek postihuje každého desiateho jedinca v Slovenskej republike. Nebolí, takže o ňom veľká časť ľudí vôbec nevie,
Cukrovka vás ohrozuje bezprostredne aj v budúcnosti – podľa toho aj komplikácie delíme na akútne a neskoré.
Liečba cukrovky sa spravidla zahajuje úpravou životného štýlu: diéta, pohybové aktivity, zníženie hmotnosti.
200 g sacharidov / 70 g tukov / 90 g bielkovín / 7 500 kJ (1 800 kcal)

Desiatovať, alebo nedesiatovať?

 3 min.  |   14. 4. 2023  |   Věra Boháčová
Na otázku, či je dobré desiatovať, alebo naopak radšej nedesiatovať, nie je jediná správna odpoveď.

Nastavenie cookies

Na našom webe používame súbory cookie.

Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, ale o iných môžete rozhodnúť sami.