Nie je tuk ako tuk

 2 min.  |   29. 2. 2020  |   redakcia


Tuky patria spoločne so sacharidmi a bielkovinami k základným živinám, bez ktorých sa náš organizmus neobíde, a sú jedným z najbohatších zdrojov energie. Iste ste už počuli, že sa rozdeľujú na tzv. zdravé a nezdravé. Viete ale presne, čo si pod tým treba predstaviť?

„Dobré“ tuky

Obsahujú väčšie množstvo tzv. nenasýtených mastných kyselín, ktoré prispievajú ku znižovaniu krvného tlaku a hladiny cholesterolu v krvi, majú veľmi dobrý vplyv na srdcovo-cievny systém a zabraňujú ukladaniu „zlých“ tukov v organizme. Nájdeme ich v rastlinných olejoch, rybách, orieškoch a semienkach.

„Zlé“ tuky

Obsahujú väčšie množstvo tzv. nasýtených a transmastných kyselín a nachádzajú sa v masle, tuku, slanine, údeninách, ale tiež v tučnom mäse, tučných mliečnych výrobkoch a v trvanlivom pečive. Na naše zdravie majú naopak neblahý vplyv – zvyšujú hladinu „zlého“ cholesterolu, a naopak, znižujú hladinu toho „dobrého“, spôsobujú ukladanie tuku v organizme a vystavujú nás riziku srdcovo-cievnych ochorení. Preto by sme mali tieto tuky výrazne obmedzovať.

Kokosový tuk

V poslednom čase sa veľmi často objavujú informácie o tom, že najprospešnejšie pre naše  zdravie je tuk kokosový. To je ale mýtus. V kokosovom tuku tvoria nasýtené mastné kyseliny až 90% a jeho nadmerná konzumácia vedie ku zvyšovaniu rizika srdcovo-cievnych ochorení. Kokosový tuk má pozitívny vplyv v kozmetickom využití (teda „zvonku“), ale pri použití „znútra“ významne podporuje kôrnatenie tepien (aterosklerózu). Znesie vysoké teploty, ale to napríklad aj repkový a olivový olej, avšak tie majú pre naše zdravie oveľa výhodnejšie zloženie.

hlasování

0 (1)

Štítky:
jedlo
kokosový tuk
mastné kyseliny
olej
masť
strava
tuky

Súvisiace články

Ktoré potraviny by mal obsahovať váš jedálniček

 1 min.  |   3. 3. 2020  |   redakcia
Pre začiatok nahraďte maslo, masť, tučné mliečne výrobky, tučné mäso a údeniny rastlinnými olejmi, semienkami, orechmi

Ako drobnými krokmi zmeniť životosprávu k lepšiemu

 7 min.  |   21. 1. 2025  |   redakcia
Bohužiaľ, praktiky štýlom „všetko, alebo nič“ prakticky nefungujú. Prehnaná motivácia vedie k neudržateľnosti tempa a predčasnému zlyhaniu.
V rámci dodržiavania každej diéty, a tá pri dyslipidémiách nie je výnimkou, je veľmi dôležitý výber potravín.
250 g sacharidov / 80 g tukov / 95 g bielkovín / 8 800 kJ (2 100 kcal)

Grilovaná zelenina

 1 min.  |   21. 6. 2021  |   redakcia
Postup:Všetku zeleninu očistíme, cesnak, cibuľu a šampiňóny olúpeme, papriku zbavíme semien. Papriku nakrájame na kusy cca 3 × 3 cm, cuketu na širšie…
Cholesterol je pre život nevyhnutná látka: predstavuje základný stavebný kameň pre bunkovú membránu... Otázkou ale zostáva, koľko cholesterolu potrebujeme v krvi.
O bielych jedoch v našej strave často počujeme, píše sa o nich, riešia sa. Najčastejšie sú v súvislosti s nimi spomínané soľ, cukor a biela múka. Ale sú to naozaj jedy? Poďme sa na ne pozrieť zblízka…

Diéta pri akútnej pankreatitíde

 10 min.  |   29. 7. 2022  |   Věra Boháčová
Pankreatitida je neinfekční onemocnění slinivky břišní, při jehož vzniku se může uplatňovat celá řada příčin, někdy i neznámých.
Možno neviete, že v Českej republike tieto lieky užíva viac ako milión pacientov, takže priamu alebo sprostredkovanú skúsenosť s nimi má takmer každý.
Diétu pri dyslipidémiách nie je možné vnímať ako „nárazovku“, ale dlhodobú až doživotnú úpravu režimu. Je preto zásadné poskladať stravu tak, aby sme diétu mohli reálne dodržiavať.

Nastavenie cookies

Na našom webe používame súbory cookie.

Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, ale o iných môžete rozhodnúť sami.