Prečo by mal váš lekár poznať úplne všetky vaše lieky?

 5 min.  |   20. 10. 2023  |   redakcia


Liečba väčšiny ochorení sa skladá z dvoch častí. Jedna (nefarmakologická) predstavuje úpravu životného štýlu, nastavenie nových režimových opatrení a druhá časť (farmakologická) je vlastné nasadenie liečby.

Váš lekár vám vždy predpíše tú najvhodnejšiu liečbu tak, aby efektívne bojovala s vaším ochorením a zároveň príliš nezaťažovala váš organizmus. K tomu, aby sa lekár mohol správne rozhodnúť, akú liečbu zvoliť, od vás musí mať informácie, ktoré iné medikamenty užívate (vrátane vitamínov a ďalších voľne predajných prípravkov). Pýtate sa, prečo to musí vedieť? Dôvodov je hneď niekoľko. Určité lieky by sa nemali užívať súčasne, niektoré lieky sa ovplyvňujú vo svojej účinnosti, prípadne by sa mohlo stať, že budete užívať dva podobné liečivé prípravky. 

Máte lieky, ktoré beriete, pod kontrolou? Existuje niekoľko okolností, na ktoré je nutné myslieť predtým, ako prehltnete svoju „dennú dávku zdravia“. Nikdy si lieky sami nenasadzujte ani nevysadzujte. Všetky zmeny vždy konzultujte so svojím lekárom. 

Teraz vám predstavíme dvoch pacientov v bežnej situácii u lekára.

Prípad I, pán Antonín (62 rokov)

Predsa nie som hlupák, aby som si nepamätal tých šesť piluliek, čo každý deň užívam.

A na ktoré choroby sa liečite?

Mám vysoký krvný tlak, prekyslený žalúdok a vysoký cholesterol. No, a ešte mám cukrovku.

A ako liečite diabetes?

Niečo si pichám, ale nie je to inzulín. Tabletky nestačili, tak mi diabetológ dal injekcie, čo sa pichajú raz za týždeň.

Takže tie injekcie ste spočiatku nespomenuli. Čo ešte, napríklad občas, užívate? 

Keď ma chytia bolesti chrbta, tak také ružové pilulky, ale to je tak dvakrát do týždňa, alebo si boľavé miesto namastím tým gélom z reklamy.

Lieky na riedenie krvi beriete tiež?

Asi tri roky, odvtedy, čo som mal podozrenie na mŕtvicu.

Kto vám predpisuje lieky?

Chodím na diabetológiu, kardiológiu a všeobecný lekár ma ešte chce poslať na nefrológiu, že sa mu niečo v krvi nepáči, aby mi vraj nezačali zlyhávať obličky.

A má aspoň niektorý z lekárov prehľad o všetkých liekoch, ktoré beriete, vrátane tých, čo si ordinujete sám?

To neviem. Lekárske správy si schovávam.

Komentár 

Pán Antonín pokojne ráno, keď si z niekoľkých škatuliek vyberá po jednom či dvoch práškoch, ktoré si pripraví na užitie počas dňa, asi prehľad má. Vo všetkých ostatných aspektoch ide o typickú „zmes“ u nekoordinovaného (aby  sme jeho lekárom nekrivdili – nekoordinovateľného) pacienta. V každom prípade by bolo veľmi užitočné, keby si zo schovaných lekárskych správ vypísal názvy všetkých predpísaných liekov. Možno by sa jeho ošetrujúci odborníci divili.

Prípad II, pani Mária (75 rokov)

Neviem, čo všetko užívam. Raz za týždeň sa tu zastaví dcéra a lieky mi pripraví do takej plastovej škatuľky, čo má priehradky pre všetky dni v týždni na ráno, poludnie aj večer. Ale je ich asi dvanásť, niektoré z nich beriem aj trikrát denne.

A na čo sa liečite?

Mám reumu, hnevá ma srdiečko a tiež opúcham a zadýchavam sa. Občas ma prepadne taký smútok, ale na to lieky nechcem. Radšej si uvarím odvar z ľubovníka.

A čo tá vyrážka na lakťoch?

To je lupienka po mame. Je to len na lakťoch a kolenách, takže si tie miesta namastím takou čiernou masťou, čo mi dali na kožnom.

Cukrovku nemáte?

Predtým áno. Ale naposledy som mala cukor v krvi úplne v poriadku, tak som prestala brať aspoň niektoré lieky.

Ako sa cítite?

Som veľmi unavená a slabá. Je mi zaťažko ísť si nakúpiť. Ešteže mám dobrú susedku, ktorá mi prinesie, čo potrebujem. K lekárovi ma musia voziť deti.

A má aspoň niektorý z lekárov prehľad o všetkých liekoch, ktoré beriete?

To asi ťažko, u doktora mi vezmú krv, pán doktor sa na mňa pozrie. Pre výsledky sa potom zastaví dcéra a prinesie mi aj lieky. Naposledy mi ešte pridala vitamíny, aby som nebola taká unavená.

Komentár

Polypragmázia, teda užívanie vysokého počtu liekov, je najmä u seniorov škodlivá. Kto nemá medicínske alebo farmaceutické vzdelanie, nemôže sa orientovať v tak zložitej problematike, akou je súbežné užívanie niekoľkých skupín liekov. Únava, malátnosť, slabosť, to sú len „mierne“ nežiaduce účinky škodlivej polypragmázie. Skutočne je nutné, aby pani Mária užívala toľko liekov? Naopak o účelnosti vysadenia antidiabetík by sa dalo pochybovať.

Pacientský záznamník na stiahnutie 

K čomu všetkému môže dôjsť?

  • K nesprávnej medikácii v akútnej situácii (stres v ordinácii pri náhlom závažnom ochorení, pri bezvedomí, úraze…);
  • K predávkovaniu pri liekových duplicitách (rovnaká účinná látka je prítomná vo dvoch liekoch rôznych názvov);
  • K liekovým interakciám (vzájomnému ovplyvňovaniu liekov).

Všetky tieto situácie môžu mať toxické až smrteľné dôsledky.

redakcia MEDICAL TRIBUNE CZ

hlasování

4.5 (2)

Štítky:
liečba
liekové interakcie
lieky
medikácia
polypragmazia
užívanie liekov

Súvisiace články
Potravinové doplnky, ale aj niektoré potraviny môžu s našimi liekmi rôzne reagovať, a to nie vždy žiaducim spôsobom.
250 g sacharidov / 80 g tukov / 95 g bielkovín / 8 800 kJ (2 100 kcal)

Dana sa vždy starostlivo riadila radami svojho lekára

 2 min.  |   3. 3. 2020  |   redakcia
Dana se vždy pečlivě řídila radami lékaře, a i proto se jim společně podařilo dostat cukrovku pod kontrolu.
Väčšina diabetikov potrebuje stravu, ktorá obsahuje približne 250 gramov sacharidov, 80 gramov tukov, 95 gramov bielkovín (teda 2100 kcal/deň). Jednoduchý návrh kombinovateľného jedálnička si môžete prispôsobiť tak, aby vyhovoval vašim možnostiam aj chuti. Raňajky 250 ml mlieka 2 rožky (biele alebo tmavé) alebo 1 rožok a 1 krajec chleba 20 gramov masla 50 gramov šunky, tvarohu, syra 1 veľká rajčina Desiata 1 ks ovocia alebo malá šálka drobného ovocia Obed Polievka zeleninová s vajcom 100 gramov bravčový prírodný plátok 3 stredne veľké zemiaky Uhorkový šalát z polovice šalátovej uhorky s octovou zálievkou Olovrant téglik bieleho jogurtu s 1 ks ovocia alebo malou šálkou drobného ovocia (mandarínka, malý pomaranč, jablko, borievky…) Večera Kura na paprike prírodné 100 gramov 5 polievkových lyžíc dusenej ryže Hlávkový šalát s jogurtovým dresingom alebo 2 tenké krajce chleba 20 gramov masla 50 gramov debrecínskej pečienky (alebo 50 gramov syra Eidam) 1 vajce 1 paprika čerstvá 2. večera 1 ks žemle celozrnnej, 1 malý krajec chleba 200 ml kefíru (mlieka) Rámcové jedálničky pre diabetikov s rôznym obsahom sacharidov nájdete TU.
Treba si uvedomiť, že pacienti sú rôzne osobnosti a majú osobitný prístup k radám lekára aj k liečbe.

Vyšetrenie na tehotenskú cukrovku

 3 min.  |   11. 8. 2022  |   Alena Šmahelová
Těhotenská cukrovka je spojena se závažnými riziky pro matku i pro plod , proto je její vyšetření prováděno u všech těhotných.
Ako diabetik sa nemusíte báť úpravy doterajšieho spôsobu stravovania, ani trvalého dodržiavania správneho spôsobu stravovania. Čo je dôležité?

Čo robiť, keď mám astmu?

 2 min.  |   28. 3. 2023  |   Norbert Pauk
Pri správnej starostlivosti o svoje telo a s pravidelným užívaním preventívnej liečby môže väčšina astmatikov žiť svoj život bez zásadných obmedzení.

Diabetik za volantom

 2 min.  |   30. 12. 2019  |   Alena Šmahelová
Pokiaľ u seba neviete dobre rozpoznať príznaky hypoglykémie, radšej si za volant nesadajte.

Ako zistiť svoje kardiovaskulárne riziko

 1 min.  |   8. 2. 2023  |   redakcia
Poznať svoje celkové riziko rozvoja srdcovo-cievneho ochorenia je dôležité pre udržanie dobrého zdravotného stavu a kvality vášho života.

Nastavenie cookies

Na našom webe používame súbory cookie.

Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, ale o iných môžete rozhodnúť sami.