Dana sa vždy starostlivo riadila radami svojho lekára

 2 min.  |   3. 3. 2020  |   redakcia


Dana, 56 rokov

Dana nikdy nemala zdravotné problémy. V mladosti aktívne športovala, a tým bohato vyvážila značný energetický príjem z potravín: mala totiž viac ako pozitívny vzťah k čokoládam, tortám, a vôbec ku všetkému sladkému, milovala tradičnú českú kuchyňu – keď pripravila na obed sviečkovú alebo bravčové s kapustou, boli to vždy ozajstné hody a nikto z rodiny (ani sama Dana) sa neokúňal dať si poriadny prídel knedlí a všetkých ostatných dobrôt. Dana síce po dvoch pôrodoch pribrala, ale nebola to žiadna tragédia, a vždy zase postupne získala svoju štíhlu postavu. Naďalej varila lahôdky českej kuchyne, ale zatiaľ, čo jej deti zvýšený príjem kalórií, rovnako ako ona v mladosti, vybehali a vyšportovali, Dane sa postava začala nenápadne zaobľovať. Cvičiť sa jej po päťdesiatke už nechcelo – koniec koncov je tu prechod, hovorila si, a žiadna Twiggy už zo mňa nebude, tak prečo, že?

Cukrovka pod kontrolou

Jedného dňa ale po dlhšom čase sa postavila na váhu a neverila svojim očiam: váha ukázala takmer o desať kilogramov viac ako pred pol rokom! Ani si v tom čase nevšimla, že začala nakupovať stále väčšie oblečenie. V tú chvíľu sa jej v hlave rozozvučal varovný alarm, a tak hneď na druhý deň navštívila svojho praktického lekára. Laboratórny rozbor krvi jednoznačne ukázal hladinu cukru zvýšenú vysoko nad hornú hranicu – lekár konštatoval, že Dana má cukrovku 2. typu, a hneď aj zahájil liečbu. Predpísal Dane lieky a zdôraznil, že je absolútne nevyhnutné, aby ich užívala presne podľa jeho pokynov. Dana musela od základu zmeniť svoje stravovacie návyky: sviečkovú „so šiestimi“ vystriedalo ovocie, zelenina a varené jedlá – Dana si dokonca kúpila parný hrniec a varenie v ňom si dnes nemôže vynachváliť, pretože sa pomocou neho dá pripravovať viac ako bohatý, a pritom zdravý jedálniček. Začala sa tiež viac hýbať – hlavne chodí od jari na jeseň časť cesty do práce pešo, a keď to v zime nie je tak pohodlné, „pritvrdí“ pri každodennom rannom cvičení. Dnes sa už teší z prvého vnúčika a cukrovka jej nerobí starosti – má ju totiž pod kontrolou.

hlasování

5 (1)

Štítky:
adherencia
cukrovka
diabetes mellitus

Súvisiace články

Róbert nemal v čase odhalenia choroby žiadne príznaky

 5 min.  |   3. 3. 2020  |   redakcia
Robertovi cukrovka změnila celý život – v mládí bral nemoc na lehkou váhu a díky zanedbané léčbě se k cukrovce postupně přidala další vážná onemocnění.
Väčšina diabetikov potrebuje stravu, ktorá obsahuje približne 250 gramov sacharidov, 80 gramov tukov, 95 gramov bielkovín (teda 2100 kcal/deň). Jednoduchý návrh kombinovateľného jedálnička si môžete prispôsobiť tak, aby vyhovoval vašim možnostiam aj chuti. Raňajky 250 ml mlieka 2 rožky (biele alebo tmavé) alebo 1 rožok a 1 krajec chleba 20 gramov masla 50 gramov šunky, tvarohu, syra 1 veľká rajčina Desiata 1 ks ovocia alebo malá šálka drobného ovocia Obed Polievka zeleninová s vajcom 100 gramov bravčový prírodný plátok 3 stredne veľké zemiaky Uhorkový šalát z polovice šalátovej uhorky s octovou zálievkou Olovrant téglik bieleho jogurtu s 1 ks ovocia alebo malou šálkou drobného ovocia (mandarínka, malý pomaranč, jablko, borievky…) Večera Kura na paprike prírodné 100 gramov 5 polievkových lyžíc dusenej ryže Hlávkový šalát s jogurtovým dresingom alebo 2 tenké krajce chleba 20 gramov masla 50 gramov debrecínskej pečienky (alebo 50 gramov syra Eidam) 1 vajce 1 paprika čerstvá 2. večera 1 ks žemle celozrnnej, 1 malý krajec chleba 200 ml kefíru (mlieka) Rámcové jedálničky pre diabetikov s rôznym obsahom sacharidov nájdete TU.
Liečba cukrovky sa spravidla zahajuje úpravou životného štýlu: diéta, pohybové aktivity, zníženie hmotnosti.
Prevencia cukrovky 1. typu zatiaľ neexistuje, avšak cukrovke 2. typu sa dá zabrániť alebo aspoň jej nástup oddialiť.
Neskorá komplikácia môže byť aj prvým prejavom diabetu 2. typu, ktorý nie je dlhší čas rozpoznaný a liečený.
Petr začal poctivě užívat léky předepsané lékařem a na jeho doporučení také zhubl a upravil svůj jídelníček.

Cukrovka a vodičský preukaz

 3 min.  |   14. 7. 2020  |   Alena Šmahelová
Niektoré ochorenia, ku ktorým patrí aj cukrovka, môžu svojimi prejavmi negatívne ovplyvňovať riadenie motorových vozidiel, a tým aj vydanie alebo vlastníctvo vodičského preukazu.

Desatoro adherencie pre pacienta

 2 min.  |   23. 3. 2020  |   Pavla Banýrová
Slovom adherencia sa označuje to, do akej miery ako pacient spolupracujete so zdravotníckymi pracovníkmi a dodržiavate liečbu.
250 g sacharidov / 80 g tukov / 95 g bielkovín / 8 800 kJ (2 100 kcal)

Aký mikrobióm, také zdravie

 4 min.  |   24. 6. 2024  |   redakcia
Rovnováha medzi rôznymi druhmi mikroorganizmov je nevyhnutná pre udržanie zdravia, je ale relatívne krehká.

Nastavenie cookies

Na našom webe používame súbory cookie.

Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, ale o iných môžete rozhodnúť sami.