Dana sa vždy starostlivo riadila radami svojho lekára

 2 min.  |   3. 3. 2020  |   redakcia


Dana, 56 rokov

Dana nikdy nemala zdravotné problémy. V mladosti aktívne športovala, a tým bohato vyvážila značný energetický príjem z potravín: mala totiž viac ako pozitívny vzťah k čokoládam, tortám, a vôbec ku všetkému sladkému, milovala tradičnú českú kuchyňu – keď pripravila na obed sviečkovú alebo bravčové s kapustou, boli to vždy ozajstné hody a nikto z rodiny (ani sama Dana) sa neokúňal dať si poriadny prídel knedlí a všetkých ostatných dobrôt. Dana síce po dvoch pôrodoch pribrala, ale nebola to žiadna tragédia, a vždy zase postupne získala svoju štíhlu postavu. Naďalej varila lahôdky českej kuchyne, ale zatiaľ, čo jej deti zvýšený príjem kalórií, rovnako ako ona v mladosti, vybehali a vyšportovali, Dane sa postava začala nenápadne zaobľovať. Cvičiť sa jej po päťdesiatke už nechcelo – koniec koncov je tu prechod, hovorila si, a žiadna Twiggy už zo mňa nebude, tak prečo, že?

Cukrovka pod kontrolou

Jedného dňa ale po dlhšom čase sa postavila na váhu a neverila svojim očiam: váha ukázala takmer o desať kilogramov viac ako pred pol rokom! Ani si v tom čase nevšimla, že začala nakupovať stále väčšie oblečenie. V tú chvíľu sa jej v hlave rozozvučal varovný alarm, a tak hneď na druhý deň navštívila svojho praktického lekára. Laboratórny rozbor krvi jednoznačne ukázal hladinu cukru zvýšenú vysoko nad hornú hranicu – lekár konštatoval, že Dana má cukrovku 2. typu, a hneď aj zahájil liečbu. Predpísal Dane lieky a zdôraznil, že je absolútne nevyhnutné, aby ich užívala presne podľa jeho pokynov. Dana musela od základu zmeniť svoje stravovacie návyky: sviečkovú „so šiestimi“ vystriedalo ovocie, zelenina a varené jedlá – Dana si dokonca kúpila parný hrniec a varenie v ňom si dnes nemôže vynachváliť, pretože sa pomocou neho dá pripravovať viac ako bohatý, a pritom zdravý jedálniček. Začala sa tiež viac hýbať – hlavne chodí od jari na jeseň časť cesty do práce pešo, a keď to v zime nie je tak pohodlné, „pritvrdí“ pri každodennom rannom cvičení. Dnes sa už teší z prvého vnúčika a cukrovka jej nerobí starosti – má ju totiž pod kontrolou.

hlasování

5 (1)

Štítky:
adherencia
cukrovka
diabetes mellitus

Súvisiace články

Róbert nemal v čase odhalenia choroby žiadne príznaky

 5 min.  |   3. 3. 2020  |   redakcia
Robertovi cukrovka změnila celý život – v mládí bral nemoc na lehkou váhu a díky zanedbané léčbě se k cukrovce postupně přidala další vážná onemocnění.
Ochorenia, ktoré postihuje periférne nervy. Príznaky sa začnú prejavovať pozvoľna ako napr. svalová slabosť, únava, úbytok svalovej hmoty alebo kŕče.
Nesnažte sa hneď od začiatku športovania lámať rekordy. Dôležitá je pravidelnosť a plynulosť.
Ako diabetik sa nemusíte báť úpravy doterajšieho spôsobu stravovania, ani trvalého dodržiavania správneho spôsobu stravovania. Čo je dôležité?

Prvá pomoc pri hypoglykémii

3. 10. 2024  |   redakcia
Do hypoglykémie sa môže dostať každý pri náročnej fyzickej aktivite, dlhotrvajúcom hladovaní, nedostatku spánku, strese, pití alkoholu.
Tehotenská cukrovka je rizikovým faktorom pre vznik cukrovky neskôr, včasnou diagnózou a liečbou sa hladiny krvného cukru normalizujú a riziko komplikácií sa znižuje.

Vidieť pacienta ako celok sa dá – keď funguje spolupráca

 5 min.  |   18. 8. 2023  |   redakcia
Nebuďte len pasívnym prvkom, ktorý sa necháva posúvať z jednej ordinácie do druhej. Hlavným odborníkom na svoj život ste predovšetkým Vy.

Mikrobióm – neviditeľný strážca nášho zdravia

 5 min.  |   24. 6. 2024  |   redakcia
Objavte fascinujúci svet mikrobiómu a prečítajte si o jeho vzniku, úlohách v trávení, imunite a duševnom zdraví a zistite, ako sa oňho treba správne starať.

Dávidovi zachránila život angioplastika...

 2 min.  |   1. 3. 2020  |   redakcia
David byl navzdory diagnóze hypertenze přesvědčen, že žádné léky nepotřebuje – vždyť je v nejlepším věku, má perfektní fyzičku, nekouří, nepije.

Kognitívne schopnosti a liečba cukrovky

 2 min.  |   20. 9. 2022  |   redakcia
Cukrovka sa v priebehu života podieľa okrem iného aj na nepriaznivých zmenách mozgového tkaniva, čo nakoniec, najmä vo vyššom veku, môže viesť ku zníženiu mentálnej funkcie, napríklad k demencii.

Nastavenie cookies

Na našom webe používame súbory cookie.

Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, ale o iných môžete rozhodnúť sami.