PODCAST: Liekové interakcie alebo Keď sa lieky navzájom ovplyvňujú

 4 min.  |   7. 2. 2024  |   redakcia


Lieky sú bežnou súčasťou nášho života, či už sú to lieky na bolesť, antibiotiká, alebo vitamíny, ale napríklad aj lieky na vysoký krvný tlak alebo cholesterol. Môže sa však stať, že keď začneme užívať viacero liekov súčasne, môžu vzniknúť tzv. liekové interakcie. Čo to znamená a prečo je dôležité o nich vedieť?

Lieková interakcia nastáva, keď jeden liek ovplyvňuje liečebné účinky alebo nežiaduce (vedľajšie) účinky druhého lieku. To môže znamenať zvýšenie alebo zníženie účinku lieku, alebo dokonca vytváranie nových nežiaducich účinkov. Táto situácia môže nastať, ak berieme niekoľko rôznych liekov súčasne. Zriedkavé ale nie sú ani situácie, keď pacient užíva súčasne lieky, ktoré majú rovnakú účinnú látku, len sa inak volajú – tu môžeme očakávať zosilnenie nežiaducich účinkov. Liekové interakcie sa navyše týkajú nielen liekov viazaných na lekársky predpis (tzv. recept), ale aj liekov voľnopredajných, potravinových doplnkov alebo aj stravy samotnej (napríklad môže vadiť konzumácia listovej zeleniny, citrusových plodov, ľubovníka alebo ženšenu pri užívaní niektorých liekov a pod.); budeme sa im venovať čoskoro v samostatnom článku.

Rôzne dôsledky liekových interakcií

Zhrňme si, čo môžu liekové interakcie v našom tele spôsobiť:

  • Zvýšené alebo znížené účinky lieku: lieková interakcia môže spôsobiť, že liek bude mať silnejšie alebo slabšie účinky ako zvyčajne. To môže byť nebezpečné, najmä ak je liek predpísaný na kontrolu závažného ochorenia.
  • Vznik nových nežiaducich účinkov: súbežné užívanie niektorých liekov môže spôsobiť nečakané nežiaduce účinky, ktoré by sme pri užívaní každého lieku samostatne nezaznamenali.
  • Ovplyvnenie vstrebania alebo rozkladu liekov v tele: niektoré lieky môžu ovplyvniť spôsob, akým náš organizmus vstrebáva alebo spracováva ďalšie lieky. To môže znamenať, že lieky nebudú účinné, alebo naopak, že sa hromadia v tele v nebezpečných množstvách.

Kedy sú liekové interakcie prospešné?

O liekových interakciách sa väčšinou hovorí ako o niečom, čo je nežiaduce, čo má pre nás nepriaznivé účinky. Liekové interakcie však môžu byť aj žiaduce, prínosné – typickým príkladom sú tzv. fixné kombinácie. Ide o liek, ktorý v sebe obsahuje dve alebo viac účinných látok. Takáto tabletka či kapsula je cielene pripravená výrobcom tak, aby sa látky v nej obsiahnuté vzájomne dopĺňali. Pre nás ako pacientov majú fixné kombinácie nespornú výhodu v tom, že užívame menší počet liekov a znižuje sa riziko, že na nejakú tabletku zabudneme. Príkladom fixných kombinácií sú dva alebo tri lieky na vysoký krvný tlak v jednej tablete, kombinácia lieku na vysoký krvný tlak a lieku na vysoký cholesterol v jednej tablete, rôzne kombinácie liekov na cukrovku v jednom a podobne.

Ako znížiť riziko nebezpečných liekových interakcii? 

Existuje niekoľko pravidiel, ako možno minimalizovať riziko liekových interakcií. Je dôležité si ich zapamätať a riadiť sa nimi:

  1. Informujte svojho lekára o všetkých liekoch, ktoré užívate: aj tie najmenšie zmeny v liečbe alebo doplnky stravy, ako sú bylinné prípravky alebo vitamíny, by mali byť konzultované s ošetrujúcim lekárom.
  2. Dbajte na sústavnosť v užívaní liekov: snažte sa užívať lieky pravidelne v rovnaký čas každý deň a dodržujte odporúčané dávky. Dbajte na odporúčanie lekára týkajúce sa užívania liekov.
  3. Obmedzte konzumáciu alkoholu: alkoholom by sa lieky nemali zapíjať nikdy, u väčšiny liekov by sa alkohol nemal konzumovať vôbec.
  4. Prípadné nejasnosti a pochybnosti konzultujte so svojím lekárom či lekárnikom.

Vedomosť o existencii a úskaliach liekových interakcií pomáha predísť zbytočným zdravotným problémom. Pokiaľ budete mať pri užívaní liekov akékoľvek pochybnosti, vždy má byť prvou voľbou konzultácia s ošetrujúcim lekárom – aj preto je dôležité, aby mal prehľad o všetkých liekoch a prípravkoch, ktoré užívame. K ich evidencii môžete využiť aj pacientsky záznamník, ktorý sme pre vás pripravili:

Pacientský záznamník na stiahnutie

 

redakcia MEDICAL TRIBUNE CZ

Súvisiace články
Potravinové doplnky, ale aj niektoré potraviny môžu s našimi liekmi rôzne reagovať, a to nie vždy žiaducim spôsobom.
S nástupom menopauzy môže byť spojený celý rad telesných a psychických ťažkostí, prvé sa môžu prejaviť aj niekoľko rokov pred poslednou menštruáciou.

Aký mikrobióm, také zdravie

 4 min.  |   24. 6. 2024  |   redakcia
Rovnováha medzi rôznymi druhmi mikroorganizmov je nevyhnutná pre udržanie zdravia, je ale relatívne krehká.

Nebezpečná kombinácia chorôb, ktoré škodia potichu

 6 min.  |   7. 5. 2025  |   redakcia
Tzv. kardio-renálno-metabolický syndróm predstavuje kombináciu chorôb, ktoré postihujú srdce, obličky a metabolizmus.

Prečo by mal váš lekár poznať úplne všetky vaše lieky?

 5 min.  |   20. 10. 2023  |   redakcia
Dôvodov je hneď niekoľko. Určité lieky by sa nemali užívať súčasne, niektoré lieky sa ovplyvňujú vo svojej účinnosti.
Každý z nás starne – niekto rýchlejšie, niekto pomalšie. Súvisí to so štýlom života, a aj napriek tomu, že niektorí ako by „zastavili čas“, starnutiu organizmu skrátka nezabránime.

Zdeněk vie, že jeho slabinou vždy bola a je strava.....

 3 min.  |   3. 3. 2020  |   redakcia
Zdeněk na doporučení lékaře zásadně upravil životosprávu a bere léky přesně, jak má předepsáno. Může se tak těšit na důchod a všechny aktivity, které si naplánoval.

Vidieť pacienta ako celok sa dá – keď funguje spolupráca

 5 min.  |   18. 8. 2023  |   redakcia
Nebuďte len pasívnym prvkom, ktorý sa necháva posúvať z jednej ordinácie do druhej. Hlavným odborníkom na svoj život ste predovšetkým Vy.
Jednou z hlavných zásad diéty pri dyslipidémiách je správny výber tukov, v niektorých prípadoch treba zároveň obmedziť celkové množstvo tuku.

Čo je to adherencia?

 4 min.  |   23. 4. 2022  |   Pavla Banýrová
Možná jste se s tímto slovem už setkali, možná ještě ne. Lékaři ale řeší téma adherence víc a víc a určitě je namístě vysvětlit, o co se vlastně jedná.

Nastavenie cookies

Na našom webe používame súbory cookie.

Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, ale o iných môžete rozhodnúť sami.