Vhodnejšie varianty potravín v rámci potravinových skupín

 1 min.  |   6. 4. 2021  |   Garant: Věra Boháčová


Diétu pri dyslipidémiách nie je možné vnímať ako „nárazovku“, ale dlhodobú až doživotnú úpravu režimu. Je preto zásadné poskladať stravu tak, aby sme diétu mohli reálne dodržiavať. Žiadnu skupinu potravín nie je nutné z jedálnička celkom vylučovať, a ani to nie je žiaduce, pretože potom ľahko môže byť nevyvážený a chýbajú v ňom dôležité látky. Ide o to, aby sme vyberali potraviny v rámci skupiny, či už ide napríklad o syry, mastné výrobky, mäso, zeleninu a výrobky z nej, prílohy, ale napríklad aj sladkosti. (A úlohu hrá aj to, v akom množstve a ako často tie-ktoré potraviny konzumujeme a akým spôsobom ich spracovávame.) Pozitívne je, že v rámci jednotlivých skupín potravín môžeme vždy nájsť popri menej vhodnom variante inú, ktorá je pre diétu výživovo výhodnejšia. Rovnako je to aj s pokrmami. Obľúbené jedlá, ktoré nie sú akurát vzorom výživových odporúčaní, sa vždy dajú pripraviť tak, aby diéte vyhovovali. Len výnimočne dôjde k tomu, že za obľúbenú potravinu či pokrm nie je možné nájsť výhodnejší alebo akceptovateľný variant. Potom prichádza jednoduchá zásada: znížiť skonzumované množstvo takej potraviny či pokrmu alebo ich jesť len občas. V tabuľke nájdete ukážku toho, ako je možné jednoduchými zámenami dosiahnuť zníženie množstva tuku a rizikových nasýtených mastných kyselín v jedálničku.

hlasování

0 (0)

Štítky:
diéta
dyslipidémia
jedálniček
strava
zdravá strava

Súvisiace články
Zdravé stravovanie neznamená vždy to isté čo diéta. Pokiaľ si nie ste istí s výberom, pomôže vám naše desatoro.
Potraviny a ich vhodnejšie varianty

Večera výhradne pre nepriateľa?

 4 min.  |   10. 3. 2023  |   Věra Boháčová
Naozaj je večera takým zlom, že je ideálne si ju radšej nedať?
S nástupom menopauzy môže byť spojený celý rad telesných a psychických ťažkostí, prvé sa môžu prejaviť aj niekoľko rokov pred poslednou menštruáciou.
Potravinové doplnky, ale aj niektoré potraviny môžu s našimi liekmi rôzne reagovať, a to nie vždy žiaducim spôsobom.
O bielych jedoch v našej strave často počujeme, píše sa o nich, riešia sa. Najčastejšie sú v súvislosti s nimi spomínané soľ, cukor a biela múka. Ale sú to naozaj jedy? Poďme sa na ne pozrieť zblízka…
Keď začneme užívať viacero liekov súčasne, môžu vzniknúť tzv. liekové interakcie. Čo to znamená a prečo je dôležité o nich vedieť?

Odporový/silový tréning

 5 min.  |   19. 6. 2024  |   redakcia
Čo presne rozumieme pod pojmami „odporový“ a „silový“ tréning a čo od neho môžeme očakávať?

Vidieť pacienta ako celok sa dá – keď funguje spolupráca

 5 min.  |   18. 8. 2023  |   redakcia
Nebuďte len pasívnym prvkom, ktorý sa necháva posúvať z jednej ordinácie do druhej. Hlavným odborníkom na svoj život ste predovšetkým Vy.
Rozhodne spozornite a neberte veci na ľahkú váhu. Podstatné je, že vždy sa dá niečo robiť.

Nastavenie cookies

Na našom webe používame súbory cookie.

Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, ale o iných môžete rozhodnúť sami.