Skríning kardiovaskulárnych a onkologických ochorení
Kardioonkológia si kladie ambiciózny cieľ – udržať dobrú kvalitu kardiovaskulárneho... »
Chronická obštrukčná pľúcna choroba (CHOCHP) je ochorenie spôsobené zúžením dýchacích ciest vplyvom trvalého zápalu. Prejavuje sa dýchavicou, najprv pri námahe, neskôr aj v pokoji, kašľom spojeným s vykašliavaním hlienu, častými infekciami horných ciest dýchacích a únavou. Na jeho vzniku sa podieľa fajčenie cigariet, ale aj genetické faktory, znečistené životné prostredie, infekcie, astma a ďalšie, zatiaľ neobjasnené činitele. CHOCHP vzniká pomaly a pre chorého znamená postupný pokles pľúcnych funkcií.
V súvislosti s CHOCHP sa často hovorí o exacerbáciách, čo sú príhody typické nárastom dýchavice a/alebo kašľom či produkciou hlienu, ktoré môžu byť sprevádzané napr. tachykardiou (zvýšenou pulzovou frekvenciou srdca) a majú za následok celkové zhoršenie stavu. Zhoršujúci sa chronický zápal, ktorý ovplyvňuje celý organizmus, postupne postihuje aj iné orgány. Najčastejšie dochádza ku zmenám v oblasti:
Z hľadiska liečby sa CHOCHP delí do niekoľkých skupín, ktoré sa líšia podľa záťaže príznakov a podľa prítomnosti exacerbácií. Pacienti s najľahšou formou CHOCHP užívajú inhalačné krátkodobo, alebo radšej dlhodobo pôsobiace lieky spôsobujúce roztiahnutie priedušiek a priedušničiek, čím sa zlepšuje priechodnosť dýchacích ciest. U závažnejšieho typu ochorenia sa odporúča podávať fixná kombinácia špeciálnych liekov s dlhodobým účinkom. Pacientom s najzávažnejším typom CHOCHP sú často k tejto fixnej kombinácii pridávané inhalačné kortikosteroidy.
Dôležité je zvoliť pokiaľ možno nekomplikovanú inhalačnú liečbu, čo splňuje fixná kombinácia liekov podávaná inhalátorom s jednoduchou obsluhou. Zásadnú úlohu tu má aj lekár, ktorý musí – často aj opakovane – pacientovi prínos a spôsob liečby vysvetľovať, aby chorý liečbu dodržiaval a lieky pravidelne a správne užíval.
CHOCHP sa bohužiaľ nedá vyliečiť a príznaky choroby sa postupne zhoršujú. Súčasné lieky ale dokážu spomaliť postup choroby, zmierniť ťažkosti pacientov a zlepšiť kvalitu ich života. Preto je dodržiavanie liečby a ďalších opatrení, ktoré sú veľmi dobre zvládnuteľné, veľmi dôležité. Okrem dodržiavania režimových opatrení je potrebná aj motivácia a spolupráca pacienta, ktorý by mal byť nielen informovaný o chorobe a jej priebehu, ale tiež vedieť, ako postupovať v prípade akútneho zhoršenia.
CHOCHP sa často objavuje spolu s kardiovaskulárnymi chorobami. Dnes už vieme, že:
Vysoký výskyt KVO u pacientov s CHOCHP sa môže vysvetliť tým, že obe ochorenia majú spoločné rizikové faktory, ako sú fajčenie cigariet, starnutie, vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol a ostatné chronické zápalové choroby. Metabolický syndróm a znížená fyzická aktivita sú prítomné u 34 % pacientov s CHOCHP, pričom najčastejšie sa vyskytuje vysoký krvný tlak (56 %), abdominálna obezita (hromadenie tukového tkaniva najmä v oblasti brucha) (39 %) a zvýšené hodnoty krvného cukru (44 %).
Vzhľadom na značný dopad CHOCHP na zdravie srdca a ciev je preto nanajvýš dôležité vyšetrovať pacientov s CHOCHP na prítomnosť KVO spôsobených aterosklerózou vrátane ich rizikových faktorov. CHOCHP je v súčasnosti vnímaná ako rôznorodé ochorenie, ktoré je vonkoncom nevyhnutné čo najlepšie rozpoznať a určiť individualizovanú liečbu s ohľadom na ďalšie ochorenia pacienta. Kľúčovým parametrom je v súčasnosti skríning, ktorého cieľom je včasný záchyt CHOCHP, teda ešte pred zhoršením choroby, a možnosť preventívneho ovplyvnenia výskytu kardiovaskulárnych chorôb a ostatných pridružených ochorení.
Literatúra:
Kardioonkológia si kladie ambiciózny cieľ – udržať dobrú kvalitu kardiovaskulárneho... »
Cieľom je prevencia diabetických komplikácií a zlepšenie kvality života. »