Výzva: Vráťte sa k normálu a starajte sa o svoje zdravie

 4 min.  |   22. 6. 2021  |   redakcia


Strach z covidu vyprázdnil čakárne na dlhé mesiace. Choroby, ktorých liečbu mnoho ľudí z obáv pred ochorením COVID-19 odkladalo, ale nečakajú. V mnohých prípadoch došlo k zanedbaniu starostlivosti nielen o chronickýché ochorenia, ale aj k odkladaniu život zachraňujúcich výkonov. Úbytok pacientov bol v posledných mesiacoch zrejmý v takmer všetkých odboroch. Klesol aj počet preventívnych prehliadok a skríningových vyšetrení. Teraz je čas vrátiť sa do ordinácií svojich lekárov a začať sa viac starať o svoje zdravie. 

V posledných mesiacoch vymenila väčšina pacientov čakáreň u lekára za telefón alebo počítač. Ubudli osobné návštevy v ordináciách, napríklad svojho diabetológa navštívilo počas epidémie koronavírusu o 30 percent pacientov menej než v období pred covidom. Rovnaká situácia bola v ordináciách kardiológov, gastroenterológov, reumatológov, dermatológov alebo onkológov. Avšak iba pravidelné návštevy lekára a dodržiavanie správneho režimu môžu znížiť riziko ďalšieho zhoršenia zdravotných ťažkostí, ktorých zanedbanie môže mať fatálne následky. Je najvyšší čas začať konať:

1. Navštívte opäť osobne svojho lekára

Objednajte sa u lekára s problémami, ktoré ste doteraz odkladali alebo nechceli riešiť. Ako lekári zdôrazňujú, ich ordinácie sú bezpečné a ďalšie odkladanie návštev znamená väčšie riziko ako samotný koronavírus. Vďaka osobnej kontrole môžu zavčasu odhaliť zhoršenie choroby a zakročiť, napríklad nasadením najmodernejšej liečby.

2. Spolupracujte s lekárom a ďalšími odborníkmi

Neoddeliteľnou súčasťou úspešnej liečby akéhokoľvek ochorenia je práve spolupráca s lekárom a správne užívanie predpísaných liekov. Ak je vám odporučený napr. výživový poradca, psychológ či iný terapeut, neváhajte sa na neho ihneď obrátiť.

3. Venujte zvýšenú pozornosť zdravému životnému štýlu, najmä dostatku pohybu

V čase lockdownu väčšina populácie pribrala na hmotnosti. Ľudia obmedzili pohyb a zhoršila sa ich životospráva. Horšie sme na tom aj psychicky, kvôli strachu pribudol stres a s ním úzkosť a depresia. Na toto všetko je výborným pomocníkom pohyb, ktorý nielenže pomáha bojovať s nadmernou hmotnosťou, ale má významný vplyv aj na zlepšenie našej nálady. Navyše, ako sa zhodujú odborníci, dodržiavanie všeobecných princípov zdravého životného štýlu pomáha znížiť aj nebezpečenstvo vzniku mnohých infekcií a zlepšiť celkovú prognózu pacienta.

4. Nezanedbajte prevenciu

V minulých mesiacoch došlo aj k spomaleniu či úplnému zastaveniu preventívnych a skríningových programov. Napríklad účasť žien v preventívnom mamografickom programe poklesla o 15 až 20 percent. Mnoho žien teraz chodí na vyšetrenie neskoro, kvôli čomu pribúda počet pokročilých nádorov. Drvivá väčšina skríningových centier pritom fungovala normálne, funguje bez akéhokoľvek obmedzenia a objednávacie lehoty nebývajú dlhé, sieť skríningových centier je u nás totiž veľmi hustá. Skríning karcinómu prsníka napríklad doteraz patril medzi najúspešnejšie preventívne programy a doslova zachraňoval životy. Úmrtnosť klesla za dobu fungovania skríningu o viac ako 31 percent.

5. Využívajte aj naďalej výhody moderných technológií a telemedicíny

Počas uplynulého roka si väčšina z nás zvykla riešiť svoje zdravotné problémy do veľkej miery cez telefón alebo počítač, rovnako tak sme sa naučili používať aj mnoho užitočných aplikácií v mobilných zariadeniach. Nezabúdajme na tieto možnosti ani v budúcnosti. Využívanie e-receptu má svoje nesporné výhody. Rovnako užitočné bude aj naďalej monitorovanie svojho zdravotného stavu napr. pomocou interaktívnych nástrojov na na našich stránkach. Tieto dáta sa určite hodia aj v budúcnosti a váš lekár či lekárka ich určite ocenia.

hlasování

0 (0)
Súvisiace články
Z hľadiska komunikácie by v každom prípade malo ísť o dvojstranný rozhovor.

Čo je migréna a ako sa dá rozpoznať?

 2 min.  |   13. 10. 2020  |   redakcia
Migréna je neurologické ochorenie, vyznačujúce sa silnou bolesťou hlavy, nevoľnosťou a zvracaním, citlivosťou na svetlo a hluk.
Voľba liečebného postupu závisí od celého radu faktorov. Intenzita bolesti uvádzaná pacientom je dôležitá.

Čo je to adherencia?

 4 min.  |   23. 4. 2022  |   Pavla Banýrová
Možná jste se s tímto slovem už setkali, možná ještě ne. Lékaři ale řeší téma adherence víc a víc a určitě je namístě vysvětlit, o co se vlastně jedná.

Aký mikrobióm, také zdravie

 4 min.  |   24. 6. 2024  |   redakcia
Rovnováha medzi rôznymi druhmi mikroorganizmov je nevyhnutná pre udržanie zdravia, je ale relatívne krehká.
1. Nežiaduce účinky (NÚ) liečby: NÚ sa môžu vyskytnúť u všetkých typov analgetík. Tento problém nadobúda význam pri dlhodobej liečbe. U neopioidných analgetík, najmä u nesteroidných antireumatík (NSA) bývajú časté poruchy tráviaceho traktu (vredová choroba žalúdka, krvácanie do tráviaceho traktu), poruchy funkcie obličiek, pečene a krvácavosti. U opioidných analgetík (morfín, fentanyl, oxykodon) sa tieto NÚ nevyskytujú, ale individuálne sa môže vyskytnúť nevoľnosť a zvracanie, ospalosť, svrbenie a veľmi často zápcha. Pri správne vedenej liečbe bolesti opioidmi nevzniká typ závislosti, ktorý sa vyskytuje u narkomanov, ale pravidelne sa rozvíja tzv. fyzická závislosť. Tá sa prejaví rozvojom abstinenčného (odvykacieho) stavu (tras, husia koža, nervozita, úzkosť) pri náhlom vysadení opioidov. Tomu sa predchádza postupným vysadzovaním opioidov (ak je pre to z lekárskeho hľadiska dôvod). Mnohým NÚ sa dá predchádzať preventívnym podaním niektorých liekov. Prínosné sú gastroprotektíva (napr. omeprazol) pri dlhodobej liečbe NSA, antiemetiká (lieky proti nevoľnosti a zvracaniu – haloperidol, metoklopramid, ondansetron) a laxatíva (preháňadlá) pri liečbe opioidmi. 2. Nesprávna kombinácia liekov a predávkovanie Jedným z dôvodov stále častejšieho predávkovania je široká ponuka liekov s rovnakou účinnou látkou. Napr. valetol, ataralgin, panadol, paralen a coldrex obsahujú rovnakú účinnú látku, takže pri neznalosti účinnej látky a ich nesprávnej kombinácii môže pri kombinácii týchto liekov ľahko dôjsť k predávkovaniu. Kombinácia neopioidných a opioidných analgetík môže byť výhodná, rovnako ako kombinácia analgetík s adjuvantnými analgetikami. Veľkou chybou je však súčasné užívanie viacerých typov NSA. Vzhľadom na to, že NSA vo veľkej miere užívajú najmä starší polymorbidní pacienti, treba dať pozor na možné liekové interakcie NSA najčastejšie s liekmi na cukrovku (antidiabetiká), riedenie krvi (antikoagulanciá) a na vysoký krvný tlak (antihypertenzíva). 3. Zanedbanie stavu Nedostatočná liečba bolesti je problémom aj vo vyspelých krajinách. Aj keď sa situácia v oblasti liečby bolesti v poslednom čase zlepšila, ani v dnes nie je v ČR napr. nádorová bolesť dostatočne liečená. V značnej časti prípadov pritom ide o vhodný výber liekov a ich správne použitie. Pravidlom úspešnosti je teda správne užívanie liekov, predovšetkým v kombináciách, presné a stále dodržiavanie lekárom stanovených pravidiel. Ak odpoviete, aj keď len raz kladne, je na čase začať s liečbou bolesti: Trpím na bolesť veľkú časť dňa Snažím sa s bolesťou čo najviac bojovať Keď sa bolesť stáva neznesiteľnou, beriem si lieky Kvôli bolesti nemám chuť vidieť sa s mnohými ľuďmi V noci sa budím kvôli bolesti

Desatoro adherencie pre pacienta

 2 min.  |   23. 3. 2020  |   Pavla Banýrová
Slovom adherencia sa označuje to, do akej miery ako pacient spolupracujete so zdravotníckymi pracovníkmi a dodržiavate liečbu.

Vidieť pacienta ako celok sa dá – keď funguje spolupráca

 5 min.  |   18. 8. 2023  |   redakcia
Nebuďte len pasívnym prvkom, ktorý sa necháva posúvať z jednej ordinácie do druhej. Hlavným odborníkom na svoj život ste predovšetkým Vy.

Prečo by mal váš lekár poznať úplne všetky vaše lieky?

 5 min.  |   20. 10. 2023  |   redakcia
Dôvodov je hneď niekoľko. Určité lieky by sa nemali užívať súčasne, niektoré lieky sa ovplyvňujú vo svojej účinnosti.

Ako sa má viesť Denník bolesti

 2 min.  |   10. 8. 2019  |   Jan Lejčko
Pre samotnú diagnostiku ale najmä pre stanovenie úspešnej terapie, by si mal pacient, najmä s chronickou bolesťou, viesť Denník bolesti.

Nastavenie cookies

Na našom webe používame súbory cookie.

Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, ale o iných môžete rozhodnúť sami.