Čo je to adherencia?

 4 min.  |   23. 4. 2022  |   Garant: Pavla Banýrová

Možno ste sa s týmto slovom už stretli, možno ešte nie. Lekári ale riešia tému adherencie viac a viac, nielen na kongresoch av odbornej tlači, ale hlavne v prístupe k vám, pacientom. Ide o veľmi dôležitú vec a určite je namieste vysvetliť, o čo vlastne ide.

  • Adherencia je to, ako pacient spolupracuje s lekárom a dodržiava liečebné pokyny. Skrátka, či robí, čo v rámci liečby robiť podľa odporúčaní zdravotníkov má. Pre účinok liečby je adherencia úplne kľúčová – lieky, ktoré neberieme, jednoducho nefungujú. Dôležité je preto dodržiavať liečebné odporúčania a užívať lieky správne tak, ako ich lekár predpísal.
  • Je bežné, že sa v ordinácii lekára dozvedáte mnoho nových informácií a je celkom normálne, že veľa zabudneme, „vypadne“ nám to. Alebo si pamätáme, ale už nemáme ako včas zistiť, že sme sa v tom všetkom vypočuli a pomýlili si dávkovanie.
  • Lekári vedia, že ľudská pamäť potrebuje nové informácie opakovať a dovysvetľovať, takže ak si čímkoľvek nie ste vo vašej liečbe istí, požiadajte svojho lekára o vysvetlenie, zapísanie hlavných bodov na ktoré sa nesmie zabudnúť a pobavte sa aj tom, ako lieky v tele fungujú a čo sa musí stať, aby vám fungovať prestali.
  • V prípade, že vám liečba z nejakého dôvodu nevyhovuje alebo sa u vás objavia nežiaduce účinky, tiež sa obráťte rovno na svojho lekára. Má najviac informácií o vašom zdravotnom stave a užívanej liečbe, preto ju môže účinne upraviť.

Prečo mám byť adherentní?

  • Pretože adherencia je úplne kľúčová vec preto, aby vaša liečba bola účinná. Pokiaľ nebudete dodržiavať čo máte a nebudete užívať lieky tak, ako vám lekár predpísal, vystavujete sa riziku komplikácií alebo stagnácie vášho ochorenia – tieto komplikácie môžu byť veľmi závažné av krajnom prípade vás môžu ohroziť aj na živote.
  • Nesprávne užívaný liek nemôže dostatočne účinkovať. Ak sa napríklad rozhodnete nebrať lieky na vysoký cholesterol, pretože sa cítite dobre a máte dojem, že lieky nepotrebujete, budú hladiny cholesterolu v krvi „nepozorovane“ stúpať, a pokiaľ budú vysoké dlhodobo, môže dôjsť k srdcovému infarktu alebo mozgovej mŕtvici.
  • Keď budete vy a následne vaša liečba fungovať ako máte, bude vám lepšie. Úľava a spokojnosť sú vždy fajn, a je aj ďaleko príjemnejšie mať pri návšteve lekára dobré výsledky. Spokojný bude aj on a všetci si ušetríte opakované testy, vyšetrenia a mrzuté pátranie po tom, prečo to nezaberá.

Ako adherenciu zlepšiť

  • Je nutné rozumieť tomu, ako vaše lieky fungujú, ako sa užívajú aby zaberali a aké opatrenia to ešte obnáša. Pochopenie všetkého, čo sa týka vašej diagnózy a liečby je kľúčové, potrebujete rozumieť čo sa s vami deje a prečo.
  • Je v poriadku nosiť si so sebou na kontroly k lekárovi vopred spísané otázky, podčiarknuté informačné brožúry a letáky s miestami, ku ktorým sa chcete opýtať. Alebo si so sebou vziať niekoho blízkeho, ak sa vaša liečba komplikovaná a potrebuje jej rozumieť aj vaša rodina. Aj keď to napríklad tak vždy pri vašej návšteve u lekára nevyzeralo, tak napriek tomu lekári opakovane hovoria, že sú radi, keď sa pacienti pýtajú a majú záujem o to, čo sa s nimi deje.
  • Ak vám liečba z nejakého dôvodu nevyhovuje alebo sa u vás objavia nežiaduce účinky, informujte o tom lekára – môže vám liečbu upraviť. Majte na pamäti, že pokiaľ budete odporúčanie lekára dodržiavať, bude liečba účinná a pomôže vám.

hlasování

0 (0)
Súvisiace články

Problémy so spánkom ovplyvňujú nás aj okolie

 7 min.  |   13. 2. 2025  |   redakcia
Niektoré druhy porúch spánku trápi takmer polovicu Slovákov. Kvalitný spánok pritom patrí k základným pilierom prevencie mnohých ochorení.

Veďte si o svojich bolestiach hlavy záznamy

 1 min.  |   17. 6. 2020  |   redakcia
Prejavy migrény sú individuálne, a preto pre každého pacienta aj lekára je absolútne kľúčové viesť si prehľad o týchto prejavoch v čase. Ako veľmi užitočná pomôcka sa osvedčil denník so záznamami migrény.
Potravinové doplnky, ale aj niektoré potraviny môžu s našimi liekmi rôzne reagovať, a to nie vždy žiaducim spôsobom.

Desatoro adherencie pre pacienta

 2 min.  |   23. 3. 2020  |   Pavla Banýrová
Slovom adherencia sa označuje to, do akej miery ako pacient spolupracujete so zdravotníckymi pracovníkmi a dodržiavate liečbu.

Aký mikrobióm, také zdravie

 4 min.  |   24. 6. 2024  |   redakcia
Rovnováha medzi rôznymi druhmi mikroorganizmov je nevyhnutná pre udržanie zdravia, je ale relatívne krehká.
Keď začneme užívať viacero liekov súčasne, môžu vzniknúť tzv. liekové interakcie. Čo to znamená a prečo je dôležité o nich vedieť?
Treba si uvedomiť, že pacienti sú rôzne osobnosti a majú osobitný prístup k radám lekára aj k liečbe.

Aké vyšetrenia mám mať pred návštevou neurológa?

 1 min.  |   22. 10. 2020  |   redakcia
Štandardné vyšetrenie od praktického lekára, lekár by mal tiež vopred vylúčiť, že sa nejedná o iný zdravotný problém, kvôli ktorému pacienta bolí hlava.

Základné pravidlá liečby migrény

 2 min.  |   5. 4. 2020  |   redakcia
Dôvodom návštevy lekára býva najčastejšie náhle vzniknutá alebo silná bolesť hlavy. Alarmujúce by však malo tiež byť: ak ide o prvú bolesť hlavy u pacienta vo veku nad 40 rokov, postupne sa rozvíjajúca atypická bolesť hlavy nereagujúca na bežnú liečbu, bolesť hlavy u pacienta s nádorovým ochorením alebo HIV infekciou, prítomnosť akéhokoľvek ložiskového neurologického nálezu či poruchy vedomia. K najčastejšie užívaným liekom patria nesteroidné analgetiká a v posledných dvadsiatich rokoch sú v liečbe migrény hojne predpisované triptány, ktoré sú zacielené priamo na mechanizmus vzniku tejto bolesti. Fungujú rýchlo a podávajú sa na začiatku bolesti. Bohužiaľ aj tieto lieky, rovnako ako nesteroidné analgetiká, môžu spôsobovať bolesť hlavy z nadmerného užívania liekov. K ďalším farmakologickým možnostiam patrí profylaktická alebo preventívna liečba, ktorá sa delí na bežnú a biologickú liečbu. Profylaktickú liečbu Vám predpíše Váš ošetrujúci neurológ. Profylaktická liečba je vždy individuálna a v SR je dostupných päť základných skupín liekov tejto bežnej – konvenčnej liečby. V skupine biologickej liečby sú momentálne hradené 2 lieky. Popri užívaní liekov je však pre liečbu každej migrény najdôležitejší životný štýl, ktorý vyžaduje: pravidelnosť (pravidelný spánok, stravovanie atď.), veľmi dôležitý je dostatok fyzickej aktivity (aspoň 150 minút týždenne), zistenie a odstránenie všetkých spúšťačov migrény (umelé sladidlá, kofeín). Pre lepšiu kontrolu ochorenia lekári odporúčajú u pacientov s migrénou viesť si záznamy o priebehu migrény (viac Denník migrény), kde by si mal pacient zaznamenávať frekvenciu bolestí, užitú medikáciu atď. Popri migrenóznych denníkoch umožňuje pacientom získať väčšiu kontrolu nad svojou chorobou tiež aplikácia Migréna Kompas, ktorú si môžu stiahnuť na adrese: www.migrena-kompas.sk/aplikacia-migrena-kompas/ alebo naskenovaním QR kódu nižšie. Lekári by tiež nemali zabúdať na edukáciu pacienta, ktorý by mal poznať riziko vzniku bolestí hlavy v dôsledku nadmerného užívania liekov.

Mikrobióm – neviditeľný strážca nášho zdravia

 5 min.  |   24. 6. 2024  |   redakcia
Objavte fascinujúci svet mikrobiómu a prečítajte si o jeho vzniku, úlohách v trávení, imunite a duševnom zdraví a zistite, ako sa oňho treba správne starať.

Nastavenie cookies

Na našom webe používame súbory cookie.

Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, ale o iných môžete rozhodnúť sami.